Історія пенсійної системи України: як змінювались виплати протягом незалежності

Протягом 31 року незалежності значних змін зазнала і пенсійна система України. Від свого становлення і до сьогодення – це низка рішень, законів, поворотів, які кардинально впливали як на можливість отримувати пенсію, так і на її розмір. «Пенсійний кур’єр» вирішив дослідити, які події позначились на пенсійній системі незалежної України найбільше.

Незалежність

Після здобуття країною незалежності у 1991 році почався і поступовий перехід від радянської до української системи пенсійного забезпечення. В лютому 1991 року утворюються регіональні відділення Пенсійного фонду Україні. В грудні того ж року вперше в історії пенсії профінансовано вже не з державного бюджету, а з коштів Пенсійного фонду.  І врешті-решт 1 січня 1992 року набуває чинності Закон України «Про пенсійне забезпечення». В 1994 році утворюються районні та міські відділення фонду. Хоча повністю самостійно вони почали працювати тільки на початку 2000-х років, коли вийшли зі структури органів соціального захисту (совбезів).

Грошова реформа

До 1996 року пенсії виплачувалися спочатку в карбованцях, потім в купонах. Гіперінфляція тих років призвела до того, що пенсіонери номінально стали міліонерами, адже середня пенсія в березні 1996 року склала вже 1,5 млн у валюті того часу. Але розгулятися на ті гроші ніхто особливо не міг. В тому ж році запровадили вже звичну нам українську гривню. Середня пенсія після реформи склала 39 грн.

Персоніфікація

З 1998 року поступово впроваджується автоматизований персоніфікований облік відомостей у системі обов’язкового державного пенсійного страхування. Зараз завдяки цьому Державному реєстру застрахованих осіб кожен може дізнатися про свій стаж, зарплату та сплату внесків до Пенсійного фонду, починаючи з 1 липня 2000 року, а інколи і з 1998 року. Сьогодні ця інформація автоматично використовується для призначення пенсій.

Головна реформа

З 1 січня 2004 року набуває чинності Закон «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Це основний закон, яким регулюється пенсійне забезпечення більшості громадян і сьогодні. Тоді у пенсійному забезпеченні стався кардинальний поворот: влада запровадила систему добровільного пенсійного страхування. Таким чином, було повністю змінено формулу розрахунку пенсії, порядок підтвердження стажу.  Цим законом також передбачено створення накопичувальної пенсійної системи. Але минуло вже 18 років, а її так і не запровадили.

Пенсійний вік

Одна з найболючіших реформ сталася в 2011 році, коли жінкам стали поступово підіймати пенсійний вік з 55 до 60 років. В минулому, 2021 році, перехідний період завершено і тепер жінки виходять на пенсію в 60 років, так само, як і чоловіки. Тоді ж були запроваджені й деякі інші норми. Наприклад, страховий стаж для призначення мінімальної пенсії зріс у жінок з 20 до 30 років, а у чоловіків з 25 до 35 років. Відштовхуючись від цього, по-новому почали рахувати і доплату за понаднормовий стаж.

Спеціальні пенсії

В 2015 році на тлі економічної кризи, що сталася через анексію Криму та війну на Донбасі, була здійснена спроба скасувати елітні пенсії держслужбовцям, депутатам, прокурорам, суддям. Це вдалося лише частково. Хоча далеко не всі держслужбовці мали шалені виплати, але з тих пір їх більше не індексували, і в подальшому такий вид пенсії призначатися нікому не буде. До цієї категорії потрапили і науковці, які також втратили право отримувати свої спеціальні пенсії. А от судді своє право на підвищену пенсію згодом відсудили.

Обмеження через стаж

В 2017 році зроблено ще один болісний для майбутніх пенсіонерів крок. Уряд різко підняв кількість стажу, необхідного для призначення пенсії. Раніше, щоб піти на пенсію за віком в 60 років, достатньо було мати 15 років страхового стажу. З 2018 року цю планку підняли одразу до 25 років. У нинішньому, 2022-му році, вже потрібно мати 29 років. З 2028 року – 35 років. Експерти називають це прихованим підняттям пенсійного віку. Адже якщо необхідної кількості стажу не буде, то пенсію призначать у 63 або у 65 років, залежно від того, скільки людина встигла пропрацювати на час досягнення конкретного віку. Так само в 2017 році, фактично, скасували майже всі види пенсій за вислугу років (окрім як для артистів і військових).

Вікові надбавки

Невеличкі приємності з’явилися, починаючи з 2020 року, коли поступово почали вводити новий вид доплат. З квітня 2020 року по 500 грн щомісяця стали доплачувати пенсіонерам старше 80 років. З жовтня 2021 року по 400 грн додали особам у віці 75-79 років. З жовтня цього року обіцяють додати по 300 грн громадянам у віці від 70 до 74 років.

Електронні трудові книжки

У 2021 році парламент прийняв закон про поступовий перехід від паперових до електронних трудових книжок. На цьому фоні ще більш потужно запрацювали електронні сервіси. Відтепер пенсію можна оформлювати і перераховувати не виходячи із дому. До речі, у додатку «Дія» або на порталі електронних послуг Пенсійного фонду можна отримати відомості з того самого реєстру застрахованих осіб, тобто завжди бути в курсі, скільки у тебе стажу, чи сплачує роботодавець внески тощо. Завдяки таким технологіям фактично відпадає необхідність подавати для призначення пенсії довідки про зарплату та і взагалі будь-які паперові документи. Як відомо, весь стаж з 2004 року вже і так підтверджується даними персоніфікованого обліку про сплату страхових внесків. Згодом, коли паперові трудові книжки всіх громадян, будуть повністю переведені в електронну форму, то пенсію будуть призначати автоматично взагалі без звернення громадянина. Декому пенсії так вже призначаються.

Чорна сторінка

2022 рік став складним не лише для пенсійної системи, а й для країни в цілому. Сьогодні доводиться вирішувати, як доставити пенсії до людей, які опинилися в зоні бойових дій або на окупованих територіях. Ще більш серйозне питання полягає в тому, як взагалі наповнювати бюджет Пенсійного фонду. Втім, в уряді запевняють, що на поточні виплати грошей точно вистачить. А чи буде індексація в наступному році, то вже тема для окремих публікацій. І, напевно, тільки після закінчення війни ми зможемо повернутися до питання впровадження таких очікуваних і обіцяних речей, як накопичувальна пенсійна система чи базовий пенсійний дохід.

Як орієнтовно змінювався розмір пенсії протягом незалежності України
(За даними Державної служби статистики та Пенсійного фонду України)

Автор: Сергій Коробкін

Читайте також: Від Незалежності до повномасштабної війни – поворотні моменти в новітній історії України.