На сьогодні для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) існують декілька видів допомоги. Держава виплачує їм стандартну щомісячну грошову допомогу на проживання: 2000 гривень на особу. Додатково 3000 гривень можна оформити на дитину, стільки ж призначається переселенцям, які мають групу інвалідності.
Щоб оформити допомогу, потрібно зареєструватися, як ВПО. Для цього слід звернутись до центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) або до управління соцзахисту за новим місцем проживання. Все це можна зробити і дистанційно – за допомогою застосунку «Дія», де і заявку можна подати і на отримання статусу ВПО, і на оформлення виплати.
Допомога від українського уряду розповсюджується на людей, які переміщені з територій, де ведуться активні бойові дії чи які захоплені, тобто, куди люди не можуть повернутися. Також право отримувати допомогу на проживання стосується тих, у кого зруйноване житло, навіть, якщо відповідні території вже звільнені від окупації.
Карта бойових дій з часом змінюється, тому одні переселенці можуть втрачати право на грошову допомогу, а інші навпаки – його набувати. На сьогодні відповідні кошти отримують 2,3 млн українців. Нещодавно у низці ЗМІ були повідомлення, що виплати переселенцям затримуються. Але в Міністерстві соцполітики наголосили, що такі випадки можуть бути пов’язані або з великою кількістю заявок на оформлення виплат в окремих регіонах або з тим, що не завжди є можливість здійснити призначені виплати день у день. Втім, фінансування відбувається в повному обсязі і не скасовується.
Міжнародна допомога
Окрім допомоги від держави ще існують виплати від міжнародних організацій. Розмір доплат складає 2220-2500 гривень, що орієнтовно дорівнює прожитковому мінімуму, встановленому на сьогодні в Україні.
Перші виплати розпочалися ще у березні. Але з червня дещо змінилися критерії вразливості, щоб отримати допомогу. Наприклад, від Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН). Виплати надаються в розмірі 2220 гривень на кожну особу протягом трьох місяців. Наразі подати заявку на отримання цього виду грошової допомоги можуть ВПО, які належать хоча б до однієї із зазначених категорій:
– домогосподарство, яке ведеться однією людиною (неповна сім’я), де є 2 і більше дітей віком до 18 років або особи похилого віку (старші 60 років);
– особи старші 60 років, які є головами домогосподарства (тобто, домогосподарство ведеться однією/кількома особами похилого віку або особою похилого віку з одним чи кількома дітьми віком до 18 років);
– домогосподарство, де є хоча б одна людина з інвалідністю;
– прийомні сім’ї, які опікуються дітьми без супроводу та дітьми, розлученими з батьками.
Виплати можуть здійснюватися як через банк, так і через Укрпошту. Реєстрація на отримання такої допомоги здійснюється Благодійним фондом «Право на захист». Деталі можна дізнатися за посиланням на телеграм-каналі. Контактний номер телефону: 0 800 307 711. Під час реєстрації повинні бути присутні всі члени домогосподарства. Якщо хтось не може бути присутнім, допускається реєстрація за оригіналами документів – за умови надання медичної довідки, що підтверджує стан таких членів родини.
Всесвітня продовольча програма ООН надає допомогу за схожим принципом – 2220 гривень на одну особу впродовж трьох місяців. Можна оформити допомогу максимум на трьох осіб з однієї родини. Тобто, одна родина за місяць може отримати не більше 6660 гривень. Щоб отримати цю допомогу, реєструватися окремо не потрібно. Особи, які офіційно зареєстровані як переселенці, автоматично стають претендентами на виплату і мають отримати на телефон код доступу для можливості участі в цій програмі. Якщо такого коду немає, треба уточнити в органах соціального захисту населення щодо наявності відповідних талонів. Згодом виплати здійснюються через будь-який банк, що підтримує платіжну систему Western Union.
Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) також надає допомогу в розмірі 2220 гривень на кожну особу максимум на три місяці. Проте, згідно з цією програмою кошти можна отримати на цілих 5 членів родини. Максимальна сума щомісячної виплати становить 11100 гривень. Виплати здійснюються одноразово одразу за три місяці. Участь у програмі можуть взяти родини, які мають трьох і більше дітей до 18 років або принаймні одну дитину з інвалідністю до 18 років. Допомога надається незалежно від того, чи є у родини статус ВПО. Місце проживання також неважливе. Головне, щоб така родина після 24 лютого не отримувала допомогу від іншої міжнародної гуманітарної організації. Для отримання допомоги від ЮНІСЕФ потрібно заповнити заявку на сайті: register.unicef.org. Номер гарячої лінії: 0 800 600 017.
У квітні Місія Міжнародного Червоного Хреста в Україні та Товариство Червоного Хреста України спільно з Міністерством соціальної політики України узгодили програму щодо виплати переселенцям допомоги у розмірі 2500 гривень. Перевага надається тим, хто приїхав з окупованих територій. Допомога призначається автоматично на підставі наявної в уряді бази даних внутрішньо переміщених осіб. Тобто за оформленням такої допомоги звертатися також непотрібно. Втім, виплати від Червоного Хреста також можуть отримати ті, хто подавав заявку на отримання допомоги через інформаційну платформу «єДопомога».
Людині, якій призначено виплату, має прийти відповідне повідомлення від Червоного Хреста, а згодом і повідомлення від ПриватБанку про зарахування коштів. Кошти можна отримати як на картку, так і готівкою у будь-якому відділенні банку.
Інформація про те, на який саме рахунок мають прийти кошти, наявна в Міністерстві соціальної політики. Адже мова в даному випадку стосується не всіх переселенців, а саме тих, котрі офіційно належать до малозабезпечених сімей. Це перша умова для отримання такої допомоги. Друга умова: родина до 24 лютого 2022 року проживала в одній з наступних областей: Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, Луганська, Миколаївська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська (незалежно від того, виїхала після цього чи ні).
Спочатку йшлося про виплату 2500 гривень, як разової допомоги – тільки за один місяць. Наразі відомо про можливість отримати гроші вже за три місяці. Уточнити питання виплат від Червоного Хреста можна за номером їх контактного центру: 0 800 300 155.
З травня в Україні запрацювала ще одна програма допомоги під егідою Міжнародної організації з міграції (МОМ). Тут вже досить стандартна схема: додаткова виплата в розмірі 2220 гривень на місяць на одну особу тим, хто зареєстрований як ВПО. Поки тривалість програми розрахована також на три місяці. Стартував проект лише на Закарпатті та Вінниччині із планами розширити свою діяльність у Чернівецькій, Івано-Франківській та Львівській областях. Пріоритет надається: вагітним жінкам, самотнім батькам, які виховують дітей, сім’ям з двома дітьми і більше, домогосподарствам, де є люди з інвалідністю, людям похилого віку (від 65 років). Виплати здійснюються через Укрпошту протягом двох тижнів після заповнення відповідних даних у місцевому управлінні соцзахисту або ЦНАПі. Гаряча лінія організації в Україні: 095 240 35 11, 067 406 63 27.
Агентство з питань технічного співробітництва та розвитку (Acted) – це французька міжнародна неурядова організація. Стандартний розмір допомоги – 2220 гривень на одну особу за місяць. Надає допомогу одним платежем одразу за три місяці тобто у розмірі 6660 гривень на одну особу.
Претендувати на виплати можуть:
– родини без працездатних чоловіків, в яких жінка виконує роль годувальника;
– одинокі матері чи батьки, які виховують дітей;
– одинокі люди похилого віку;
– багатодітні родини;
– родини, які виховують дітей з інвалідністю;
– ВПО.
Заявки на допомогу приймають з червня за номерами гарячої лінії: (095) 365 62 19, (093) 609 92 77, (099) 636 89 96, (099) 144 36 13.
Естонська рада у справах біженців спільно з благодійним фондом «Єдність за майбутнє» надає допомогу в сумі 2220 гривень на особу на 1 або 3 місяці (залежить від області). Сума допомоги може бути надана максимум на 5 членів родини, тобто максимум 11100 гривень на місяць. Щоб оформити допомогу, потрібно зателефонувати до кол-центру: 0 800 334 056. Гроші прийдуть на вказаний заявником банківський рахунок. Отримання допомоги, як і в багатьох інших організаціях, залежить від вразливості. Оцінка здійснюється консультантом протягом дзвінка. Враховуються різні життєві ситуації, зокрема: втрата годувальника, втрата житла або його значне руйнування, інвалідність або тяжкий стан здоров’я. Перевагу також надають неповним сім’ям з неповнолітніми діти, малозабезпеченим родинам, в яких є неповнолітні діти або вагітні жінки.
Чеська гуманітарна організація «Людина в біді» (Peopli in Need або PIN) пропонує трохи інший підхід. Їх проєкт передбачає надання грантів для постраждалих під час війни. Мова, в тому числі, про грошову допомогу для відновлення малого бізнесу. За необхідності надаються засоби до існування і найбільш постраждалим сім’ям – ті самі 2220 гривень на місяць на особу впродовж трьох місяців. Гаряча лінія організації: 0 800 210 174, номер у мессенджерах: 099 767 37 06.
Раніше повідомлялося, що участь в наданні грошової допомоги переселенцям бере також Норвезька рада у справах біженців (у тих самих розмірах). Наразі у раді кажуть, що прийом заявок саме на грошову допомогу призупинено. Коли буде відновлено цей напрямок роботи поки невідомо. Зараз вони обробляють тільки ті заявки, які надійшли раніше. Те саме стосується міжнародної організації з надання допомоги та відновлення ZOA (Нідерланди) – виплати вже не здійснюють.
Ще існують організації, які не надають безпосередньо фінансову підтримку, але роздають продукти харчування, допомагають з житлом та інше. Таким є, наприклад, представництво міжнародного благодійного фонду Карітас в Україні (Caritas Ukrain). Їх гаряча лінія: 0 800 336 734.
Отож, можна одночасно отримувати виплати від держави на проживання та додатково допомогу від однієї із міжнародних організацій. Міжнародна допомога переважно оформлюється тільки на три місяці. Можливість отримувати виплати одразу з кількох організацій фактично відсутня. Цей процес контролюється і координується як поміж самих організацій так і на рівні українського уряду. До того ж представництва різних організацій працюють не у всіх областях. В низці областей допомогу надають одні організації, в інших областях – інші. Тому може бути доцільно і зручно залишити заявку на платформі єДопомога через застосунок «Дія». Тоді шанс, що відгукнеться хоч якась організація, стає набагато більшим, адже до роботи цієї платформи залучені, як держава, так і благодійні фонди, з якими підписано меморандуми про співпрацю. Зауважимо, що для отримання допомоги не завжди достатньо мати відповідний статус. Деякі організації ставляться до цього дуже прискіпливо і надають перевагу найуразливішим категорія громадян. Втім, багато з цих організацій допомагають не лише грошима і не лише переселенцям, але і тим, хто потрапив у дуже скрутне становище під час війни.
Газета «Пенсійний кур’єр» №27 (997) від 6 липня 2022 року
Нагадаємо, що українські матері також можуть отримати грошову допомогу від «українських сестер».