Під окупацію потрапило 44% заповідних зон

Війною уражено 20% природоохоронних територій. Втім, на окупованих землях російські загарбники не зважають на заповідний статус наших територій і використовують їх, як плацдарм для розміщення військ. Про це заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Гречаник розповів «Голосу України». За його словами, зараз під окупацією знаходяться вісім заповідників і десять національних природних парків України. Багато рідкісних видів рослин і тварин опинилися в зоні активних бойових дій, що напряму загрожує їхньому існуванню. 

Представник Української природоохоронної групи (UNCG) Олексій Василюк розповів «Пенсійному кур’єру» про дійсно катастрофічні речі, хоча в деяких питаннях він зберігає й певний оптимізм. 

Стан заповідних територій

«Загалом під окупацію потрапило 44% заповідних зон. Хоч частину вже звільнено, але це дуже багато. Воно й не дивно, тому що більшість заповідних територій традиційно розташовані на периферії країни. А якраз уся зона окупації та бойових дій знаходиться по контуру України, тому й виходить дуже великий відсоток. Але не треба думати, що всі вони пошкоджені. Це теж неправда», — розповідає еколог.  

Він звертає увагу на те, що переважно бої тривають навколо або в самих населених пунктах, що не так сильно позначається на природі. Хіба що страждають міські парки. 

Але, безперечно, багато екологічної шкоди завдається й за межами міст. Наприклад, саме зараз бої на Херсонщині відбуваються на території національного парку «Кам’янська Січ». А на Миколаївщині тривають бої там, де знаходиться Висунсько-Інгулецький регіональний ландшафтний парк. «Вони будуть пошкоджені неймовірно», із сумом зазначає Олексій Василюк.

За його словами, страждають також лісові об’єкти. Наприклад, національний природний парк «Святі гори». Це район Святогірська, Лимана, Сєвєродонецька. Усі навколишні ліси — територія національного парку. Там згоріло 11 тисяч гектарів лісу. Пожежі були й на Кінбурнській косі, де цілих три заповідних об’єкти — і всі постраждали.

Має ушкодження й Чорнобильський біосферний заповідник, що знаходиться в Київській області. Його межі збігаються із зоною відчуження. За даними еколога, за два місяці активних бойових дій і протягом наступних шести місяців після звільнення там згоріло приблизно 24 тисячі гектарів лісу, тобто одна десята частина найбільшого в Україні заповідника. 

Працівники в полоні

Окремо постало питання працівників національних парків. Хтось виїхав з окупованих територій, а хтось — не зміг. Кілька працівників Чорноморського біосферного заповідника взагалі опинилися в полоні. 

«І це навіть не керівники заповідника, а рядові працівники. Не розумію, який сенс їх утримувати?», обурюється наш співрозмовник. 

Розповів він і про долю працівників біосферного заповідника «Асканія Нова» 

«Це найстаріший заповідник України, охороняється ЮНЕСКО. Там величезна кількість тварин — лише копитних 1,5 тисячі. За ними потрібен догляд, необхідно кожного дня качати воду, поливати дендропарк, який там зрощується понад сто років і, до речі, пережив дві світові війни. Необхідно підтримувати техніку. Працівники Асканії не можуть виїхати, бо тоді заповіднику насправді буде кінець», констатує Олексій Василюк. 

Найбільше еколога хвилює настання зими й доля восьми національних парків і двох біосферних заповідників, що знаходяться на півдні України, — Чорноморського та Дунайського.

«Зараз сюди на зимівлю прилетять мільйони птахів з усієї Північної Європи: з Балтики, Скандинавії, з російської півночі, з тундри. Вони збираються вздовж узбережжя на Херсонщині, Запоріжжі, Донеччині. Тут мілководдя та є, чим харчуватися. Їх точно всі ці вибухи зараз розлякають. Куди вони всі полетять? Чи знайдуть усі ці птахи собі нові місця, де буде достатньо харчів, якщо вони за останні тисячу років кращого, ніж наш Південь не знайшли?», скаржиться експерт.

Що далі? 

За словами Олексія Василюка, сам факт окупації сильно природу не пошкоджує. Врешті-решт природа відновиться, до того ж не всі території уражені. 

«Але організаційно це буде катастрофа. Припустимо, війна закінчиться прямо завтра. Ми ж туди не підемо. Бо все заміновано. Ще не один рік будемо розміновувати тільки поля. А на болотах, у лісах точно будуть працювати в останню чергу», зазначає Олексій Василюк. 

На окупованих територіях українське законодавство не працює. А якщо навіть працівники заповідників повернуться на звільнені території, то не зможуть вести діяльність саме через замінування.

«Робитися нічого не буде. Зоологи та ботаніки не будуть шукати рідкісні рослини, служба охорони не буде патрулювати територію, служба рекреації та туризму не буде проводити екскурсії. Усе зупинилося на довгий час», каже наш співрозмовник.

Їхня організація із захисту довкілля пропонує ухвалити рішення про створення нових національних парків там, де зараз окупована територія. Зокрема, в ОРДЛО, тим самим підтвердивши, що це територія України.  

На його думку, це дозволить швидше розпочати процеси відновлення після війни. Між іншим, відбудова країни потребуватиме величезної кількості будівельних матеріалів: піску, щебеню, цементу, деревини. 

«Як тільки війна закінчиться, з’являться сотні нових кар’єрів, нових вирубок. На природних територіях почнеться видобуток в таких масштабах, яких ми ще не бачили», підсумовує Василюк і додає, що цей процес екологам також буде потрібно контролювати.

Читайте також: Україні масово гинуть дельфіни.

Автор: Сергій Коробкін