Серпень для рослин — початок осені. Тому для городників, садівників і квітникарів настає важлива пора збору плодів, заготівлі насіння й підготовки рослин до щедрого врожаю наступного року.
Картопля
Існує практика скошування наземної частини кущів перед копанням картоплі. Це необов’язковий захід. Проте, якщо зеленої маси багато, скосити її варто за сім — десять днів до викопування, залишивши 10 см пагонів над землею. Це актуально для пізніх сортів, адже допомагає їхньому визріванню, а значить — кращому зберіганню взимку. Такий прийом також допоможе просушити верхній шар ґрунту в дощовий період. Окрім цього, знизить ризик ураження бульб фітофторозом, якщо ним заражена наземна частина куща. Скошене бадилля не можна відправляти в компост, адже воно зберігає різні захворювання.
Досвідчені городники просушують викопану картоплю в тіні під навісом щонайменше кілька годин. А переносять на зберігання через два — три тижні. За цей час проявляється прихована інфекція, і є можливість вибракувати хворі бульби.
Томати
Для прискорення достигання томатів слід обрізати все листя до першої зав’язі, а також усі пасинки. Крім того, кінець серпня — час для прищипування верхівки й обривання квітів. Такий агротехнічний прийом допоможе перевести сили рослини на вже наявні плоди й пришвидшити їхнє дозрівання. А з квітів якщо й встигне з’явитися зав’язь, то достигнути вже не зможе.
Залишаються актуальними ризики зараження грибковими захворюванням, наприклад фітофторою. Тому слід регулярно оглядати кущі томатів і за потреби видаляти листки з потемніннями та плямами. Обробки хімічними препаратами в такий період є недопустимими. Проте біопрепарати, які мають невеликий термін очікування, можна застосовувати відповідно до інструкцій.
Найкращі плоди з ідеальними сортовими ознаками з найрясніших кущів відбирають на насіння. Це стосується тільки сортових томатів. З гібридів насіння не збирають, адже наступне покоління не відтворить батьківські риси. Хоча деякі городники експериментують, посилаючись на те, що гібриди виводять із сортів з гарними ознаками.
Після закінчення плодоношення (надранні низькорослі томати віддають усі плоди до кінця серпня) рослини слід прибирати з ділянки, адже вони можуть ставати джерелом захворювань. Так само як і картопляне бадилля, томатні кущі не годяться для компосту через високу схильність до грибкових захворювань.
Суниця
Друга половина серпня — ідеальний час для висаджування суниці та полуниці. З моменту цвітіння до осені ці рослини обростають вусами й формують дочірні розетки. Доки триває плодоношення, їх варто обривати. А потім можна залишати, аби мати хороший посадковий матеріал. Найкраще для посадки годяться «дітки» першої та другої черги. Посадкові лунки щедро поливають, аби рослини добре прижилися.
Квіти
У багатьох однорічників уже можна збирати насіння. Якщо воно не достигло, то варто видалити зайві квітконоси, які перецвіли, залишивши кілька насіннєвих коробочок на достигання.
Серпень — найкращий час для ділення півоній, дельфініумів, флоксів, ірисів, лілійників, примул. Адже після пересаджування вони мають встигнути прижитись до стійких холодів. Обирають молоді, здорові частини кореневищ з хорошими бруньками.
Плодові дерева
Остання декада літа підходить для обрізування вишні, черешні та інших кісточкових культур. Зів’ялі, сухі пагони свідчать про захворювання — їх треба зрізати в першу чергу. Загущена крона, вертикальні пагони — об’єкти для літньої обрізки. Для припинення росту сильних однорічних приростів довжиною понад 40–50 см прищипують їхню верхівку. Зважайте, що в цей період закладаються плодові бруньки наступного сезону, тож не варто дозволяти, аби дерево витратило сили на гілки, які плануються на обрізання навесні.
Дерева, які вже віддали свої плоди, потребують підживлення. Проте в серпні вже не підходять добрива з великим вмістом азоту. Вони провокуватимуть нарощення зеленої маси. Молоді пагони, що наростуть, не встигнуть визріти до холодів і вимерзнуть взимку. Щоб посприяти закладці квіткових бруньок, стимулювати кореневу систему й збільшити стійкість рослин до низьких температур, використовують фосфорно-калійні добрива. Півтори — дві склянки таких добрив (для дорослих дерев) можна розсипати в пристовбурових кругах і щедро полити водою. Для молодих саджанців кількість добрив зменшують у два — три рази.
Ягідні кущі
Кущі аґрусу, смородини варто також позбавити старих і сухих пагонів. Молоді гілки прищипують, зупиняючи їхній ріст. Підживлення ягідних кущів також корисне для майбутнього врожаю.
У кінці серпня можна розмножувати смородину здерев’янілими живцями. Найкраще підійдуть гілки товщиною з олівець з нижньої частини пагона довжиною 15–25 см. Садять живці під кутом 45°, залишаючи на поверхні дві бруньки, та поливають.
Бур’яни
Якщо на початку вегетації різних культур городники, садівники та квітникарі багато працюють над видаленням бур’янів, то наприкінці серпня іноді стають байдужими до цього. А даремно. Адже в цей період бур’яни активно квітнуть, насіння дозріває й поширюється ділянкою. Відтак додає роботи на наступний рік. Крім того, такі рослини також є джерелом зародження й поширення хвороб і шкідників, які швидко переходять на овочі, квіти й дерева.
Авторка: Світлана Шевчук, фото: uhbdp.org
Читайте також: Літня обрізка плетистих троянд — запорука пишного цвітіння.