Пенсії держслужбовців і науковців: коли відновлять справедливість

До Соціальної інформаційної платформи надійшов лист від читачки з Чернігівської області Людмили Хвої. Жінка поділилася з нами своєю пенсійною історією. Виявилося, що пані Людмила неабияк обізнана в законодавстві. Вона не просить роз’яснень, навпаки, сама розповідає про давно наболіле для багатьох питання — пенсії держслужбовців і науковців.

«Українські ЗМІ, на жаль, не пишуть про те, в якій ситуації перебувають пенсіонери-держслужбовці. З 2015 року пенсії їм не перераховують і відповідно пенсія з того часу не збільшилася ні на копійку. Пенсії  держслужбовців не індексують. Неначе вони не такі громадяни України, як усі інші. Можливо, вас зацікавить моя історія перебування на пенсії. Я дуже добре розумію, що моє звернення нічого не змінить, на превеликий жаль. Це просто крик душі. Терпіти вже немає сил», — пише пенсіонерка. 

У жінки 39 років стажу, 16 з яких — це робота в органах місцевого самоврядування. Пенсію призначено у 2014 році за нормами Закону «Про державну службу». Уже тоді Людмила Петрівна відчула першу дискримінацію. По-перше, саме того року скасували одноразову виплату десяти посадових окладів, на які мали право держслужбовці при виході на пенсію. По-друге, пенсію було призначено в розмірі 70 % від зарплати, а раніше такі пенсії призначалися в розмірі до 90 %. До того ж зарплату для обчислення пенсії врахували без деяких надбавок, що також негативно вплинуло на її розмір. Відповідного перерахунку довелося добиватися вже через суд, але то інша довга історія. Врешті-решт пані Людмила й гадки не мала, що її пенсію більше ніколи не будуть підвищувати.     

«У стрічці новин щодня пишуть про індексацію пенсій. Усім! Крім  пенсіонерів-держслужбовців. Високопоставлені пенсіонери-держслужбовці при цьому фактично не постраждали. Маючи  великі зарплати, мають і пенсії достойні. Але ж більшість серед пенсіонерів-держслужбовців — це рядові люди. Є в мене знайомі пенсіонери не з державної служби, які колись отримували таку ж пенсію, як і я. Тепер завдяки індексації в них пенсія вже майже 5000 гривень, а в мене впродовж семи років вона залишається на рівні 3220 гривень», ділиться Людмила Петрівна. 

Чому так сталося? 

Більшість пенсіонерів отримують пенсії на загальних підставах відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Розмір таких пенсій залежить від стажу та зарплати. При стажі 30 років людина буде отримувати пенсію в розмірі 30 % від зарплати. Водночас існує кілька видів спеціальних пенсій, серед яких і пенсії, що раніше призначалися за Законом «Про державну службу». Головний привілей таких пенсії — це відсоток призначення, який наразі не може бути меншим, ніж 60 % від зарплати держслужбовця. 

Час від часу постає питання, як уніфікувати пенсійну систему, зробити її справедливішою й однаковою для всіх. Саме через це вже багато років намагаються скасувати пенсії насамперед для держслужбовців і перевести їх на звичайний розрахунок. 

Проте є й інший бік медалі. По-перше, як зазначила наша читачка, держслужбовець — це далеко не завжди посадовець високого рангу, міністр чи народний депутат. Тисячі держслужбовців — це працівники територіальних управлінь чи місцевих органів влади з маленькою зарплатою. Саме пільгова пенсія була для таких людей доволі вагомою мотивацією продовжувати працювати на державу. Тому з цього випливає друге питання — чи то юридичне, чи то філософське: чи мала право держава скасовувати взяті на себе зобов’язання й позбавляти таких людей права на отримання раніше обіцяних пенсійних пільг?

Історія питання

Раніше пенсії держслужбовцям дійсно призначалися в розмірі до 90 % від зарплати. Потім цей відсоток поступово стали врізати, доки не залишилося 60 %. Згодом держслужбовцям підвищили пенсійний вік до 62 років. А ще був період, коли держслужбовцям забороняли одночасно працювати й отримувати пенсію. Свого часу також було ухвалено рішення, яким заборонили робити перерахунок пенсій, призначених за нормами Закону «Про державну службу». У 2016 році цей вид пенсії взагалі скасували. Така ж доля спіткала й наукових співробітників.

З одного боку, прокурорам і суддям спеціальні пенсії скасувати не змогли в принципі. З іншого боку, міністрам і народним депутатам усе-таки скасували. Але тільки майбутнім. Ті, хто вийшов на спеціальну пенсію до 2016 року, отримуватимуть її й надалі. Проте це не стосується теперішніх посадовців. Повністю оновлений з 2016 року Закон «Про державну службу» передбачає, що пенсії державним службовцям призначаються на загальних підставах. Хоча там зазначається певний перехідний період, тобто можливість «стрибнути в останній вагон» тим, хто на момент скасування старого закону вже мав певний спеціальний стаж.       

Втім, для більшості державних службовців, які встигли оформити свою спеціальну пенсію, головна проблема полягає саме в тому, що їхні пенсії з тих часів взагалі не перераховувалися й не індексувалися жодним чином. Підвищення таких пенсій повністю заморожене. Тому з часом багатьох колишніх держслужбовців з відносно невеликим пенсіями почали автоматично переводити на звичайні пенсії за віком відповідно до Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Адже звичайні пенсії хоч незначною мірою, але постійно збільшуються. 

Зауважимо, що 15 лютого 2022 року Верховна Рада ухвалила Закон № 2040–ІХ «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства», яким все-таки передбачається індексація пенсій держслужбовців уже з 1 березня 2022 року. Однак Кабінет Міністрів мав допрацювати порядок проведення такої індексації, адже він існував лише для звичайних пенсій. Влітку 2022 року уряд доопрацював цей порядок (постанова Кабміну від 24 червня 2022 року № 72 «Деякі питання індексації пенсій»). Але в постанові вказано, що вона набуде чинності тільки після завершення воєнного стану. Тобто питання індексації пенсій держслужбовців знову відкладено. Цією постановою уряд фактично проігнорував вимоги вказаного Закону № 2040. 

Що далі?

Людмила Петрівна дуже уважно стежить за законодавчими змінами. Її обурює, що питання відновлення пенсійного забезпечення держслужбовців знаходилося на розгляді в Конституційному Суді майже три роки — з 2020-го.

Саме від неї ми дізналися, що 23 грудня 2022 року ухвалено рішення (у справі за конституційною скаргою Мосюрчака Василя Івановича № 3–132/2018 (5462/17), що законодавчі зміни стосовно скасування пенсій держслужбовців не відповідають Конституції України (є неконституційними). Адже вони унеможливлюють перерахунок розміру раніше призначених пенсій. Однак судом фактично постановлено, що відповідне рішення має набути чинності тільки після завершення воєнного стану. 

«У 2022 році в Україну прийшла повномасштабна війна… Але впродовж року постійно підвищували пенсії. Усім! За винятком пенсіонерів з-поміж держслужбовців і науковців. От на всіх вистачало грошей, а на цих нещасних — ні. Я розумію, якби через фінансову скруту в Україні пенсії не підвищували всім — то інша справа. Але коли всім підвищують, а нам ні, я цього зрозуміти не можу», —  наголошує пані Людмила.  

Зауважимо, що лист Людмили Хвої ми отримали наприкінці лютого, коли подробиць цьогорічної індексації ще не було. Наразі відомо, що пенсію держслужбовцям і науковцям будуть індексувати. Але не з 1 березня, як усім, а з 1 липня. Це передбачено постановою Кабінету Міністрів від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році». Згідно із зазначеним рішенням з 1 липня на 19,7 % мають перерахувати пенсії, призначені за такими законами: «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність». 

Постанова також передбачає, що в разі доцільності колишні держслужбовці та науковці зможуть повернутися на свої спеціальні пенсії, якщо наразі вони отримують пенсії на загальних підставах.

Автор: Сергій Коробкін, фото: telegraf.com.ua

Читайте також: 5 млн пенсіонерів збільшили мінімальні пенсії.