Олена Риж: з рестораторки у стрільчиню

Вона фарбує волосся в яскравий колір і веде блог. Її сторінка в соцмережі наповнена фото в стильному одязі з різноманітних заходів, а тепер вона носить піксель і відчуває його, як власну шкіру. Після успішного досвіду роботи на керівних посадах чітко виконує команди військового керівництва. Як воно: з ресторанного бізнесу у штурмовий підрозділ? Про це — у черговій публікації із серії про українських жінок на передовій. Наша героїня — Олена Риж.

Поспілкуватися з Оленою нам вдалося, коли вона після поранення приїхала в Київ на лікування, а потім у відпустку. 

«Я служу в 47-й окремій механізованій бригаді, моя посада — стрілець-санітар. Я піхотинець, штурмовик. Я ідентифікую себе виключно з формою. Це те, що сьогодні є моєю шкірою. Тому зараз навіть у цивільному житті, навіть у цивільному одязі я — військова», —  так представляється Олена.

До вступу в ЗСУ вона була рестораторкою. У цій індустрії працювала понад 21 рік. Пройшла шлях від офіціантки до керівних посад у столичних ресторанах. Останні два роки до великої війни була успішним тренером із сервісу та комунікацій.

«24 лютого 2022 року я прокинулася о 4-й ранку. Не тому, що я щось відчувала чи почула, а тому що в мене на 11-ту годину був запланований вебінар. Я до нього гідно не підготувалася й мені потрібен був час. Лежачи в ліжку слухала музику, писала тексти та малювала презентації. О 6-й годині дізналася про те, що розпочалася війна, від сусідки по квартирі. Я зайшла в чати телеграму й понеслося…», —  згадує Олена.

Волонтерство

Того дня вона так і залишилася в ліжку. Читала інформацію й шукала, де б могла бути корисною. Вирішила, що нікуди не виїжджатиме. Так розпочалася її волонтерська діяльність. Спочатку це було адміністрування: шукала запити одних людей і пропозиції допомоги інших, а потім зв’язувала їх між собою. Згодом долучилася до команди «ДонорUA». На п’ятий день війни жінка допомогла знайомій сім’ї виїхати з Ірпеня, і її подальша діяльність зосередилася на цьому. У складі команди небайдужих добровольців вивозили людей, а тим, хто залишався, доставляли харчі, ліки, інші необхідні речі. Після деокупації їздили Чернігівщиною та Київщиною з гуманітарною допомогою. 

«Після такої волонтерської діяльності я увійшла в дуже важкий стан. Мені потрібно було відновити себе. Бо на момент, коли це відбувалося, у мене не було часу думати та переживати. Я просто робила свою роботу. Потім її стало менше, і мене накрило дуже сильно. Я поїхала до батьків на якийсь час. У кінці червня приїхала в Київ енергетично наповненою й повернулася до своєї основної діяльності. З’явилися клієнти на заході країни. Влаштувалася на роботу у велику компанію, працювала директором з гостьового сервісу. Усе це мені було в задоволення. Це те, чим я жила останні роки. Але відчуття, що я не на своєму місці, завжди супроводжувало», ділиться жінка.

Своє місце вона бачила у війську, а саме — у складі 47-ї бригади. Аби перевірити себе, вирішила пройти навчання військовій справі в приватній школі. І з першого заняття зрозуміла, що військова служба підходить.

«По-перше, я була одна з найкращих навіть серед хлопців. По-друге, мені було комфортно в статусі підлеглої в такому форматі. І я почала шукати можливості вступити в бригаду. Пройшла співбесіду, мене взяли майже одразу. І 14 грудня 2022 року я вже була на службі»,  каже Олена.

У зоні бойових дій

Пів року навчання минули швидко. І на початку літа жінка потрапила на передову.

«У першу чергу я — стрілець, штурмовик. Ми штурмуємо території, які займає ворог. У цьому випадку працюємо на Запорізькому напрямку, це не секрет. Переважно це посадки, окопи, ліси. Додаток «санітар» передбачає, що я можу надати домедичну допомогу перша з присутніх. Але насправді всіх воїнів з нашої бригади навчають медицини однаково. Кожен боєць, який знаходиться поряд, може надати допомогу», — говорить військова.

Перші чотири місяці Олена була єдиною жінкою в бригаді на бойовій посаді. Пізніше в неї з’явилася посестра в іншому взводі. Адже переважно жінки займають штабні посади, працюють медикинями, рідше —  кулеметницями, також працюють на кухні.

«Саме на бойових посадах дівчат дуже мало. І моя особиста думка, що це помилка. Дівчата можуть показувати себе на рівні з хлопцями. І ЗСУ втрачає додаткових гідних бійців», — зауважує стрільчиня.

Вона характеризує себе як відкриту та емпатичну (здатну співпереживати) людину, яка любить спілкування. Перед вступом до ЗСУ пообіцяла собі, що буде залишатися такою, скільки зможе. Тож з перших днів була комунікабельною, зі всіма віталася, усім усміхалася, жартувала.

«На початку хлопці по-різному до мене ставилися. Хтось зверхньо, хтось з підозрою, хтось байдуже. Були моменти, коли мені пропонували перевестися. Не тому, що я їм заважала, а тому що вони тепло до мене ставилися й розуміли, що їм важко, а мені може бути ще важче. Але навіть у навчанні я ніколи не відставала, не скаржилася. Тому в мене повірили й не давали поблажок. Командири деякі в мені сумнівалися. Але протягом навчання і їхня думка змінювалася. Вони бачили, у яких моментах я слабша, а в яких маю силу. Дуже змінилося ставлення всіх до мене після прямого бою, коли й отримала поранення. У таких ситуаціях вкорінюється повага. Навіть люди, з якими я мало спілкувалася до виходу на бойові, підтримують зі мною зв’язок щодня, бажають одужання, кажуть дуже класні та приємні слова. Це для мене великий показник і найбільше визнання. Мене не цікавлять нагороди. Але мені приємно таке чути від побратимів»,  зізнається Олена.

Воєнний побут

Побутові труднощі жінку не лякають. Вона знала, що вони будуть, була готова до цього. Каже, що спокійно ставиться до будь-якого оточення. Це стосується і людей, які поруч, і середовища, в якому доводиться жити. Вона виховувалася в селі, тому до побутових труднощів і погодних негараздів уміє пристосовуватися. 

«У мене є свої мантри. Одна з них: «Мені добре там, де є я». Тобто в будь-якому просторі я знаходжу для себе позитив. Так, звичайно, у мене є бажання. Вони дуже прості: велике ліжко з білими простирадлами, комфортний душ або ванна, приймати яку я дуже люблю. А ще такі речі, як манікюр, фарбування волосся — стандартні дівчачі штуки, які роблять мене особливою. Отаких речей не вистачає. Був період, коли ми жили в посадках. Просто в копанках, наметах з клейонки. І поїхали в сусіднє село прийняти душ. Я пам’ятаю момент, коли помила нарешті голову. Йшла дорогою й прямо відчувала таке маленьке щастя вже від того, що в мене чисте волосся», —  ділиться жінка.

Підтримка рідних

Вона додає, що дуже допомагає підтримка рідних. Батьки, брат і сестра пишаються Оленою. Хоча зізнаються, що очікування дається їм дуже важко.

«Вони добре мене знають. Коли я вирішую щось для себе, вмовити мене на щось інше неможливо. Ми домовилися, що я їх не обманюю, усе розповідаю. Коли я виходжу на передову, коли я з’явлюся знову на зв’язку, що я поранена, яким життям живу — вони все про мене знають. Тому новину, що я йду на війну, для них було сприймати важко, але вони не бачили сенсу мене відмовляти. Бо це мій особистий вибір», — розповідає стрільчиня.

На той час, коли цей матеріал вийде друком, Олена Іваненко з позивним Риж, ймовірно, уже повернеться з відпустки до роботи. Бо такий шлях собі обрала. Каже, що й після перемоги служитиме в ЗСУ. Як мінімум, хоче помститися ворогу за загибель своїх побратимів.

«У мене вісім племінників, і я розумію, що я там також заради них, заради їхнього майбутнього також…», — підсумовує військова.

Читайте також: «Перемога буде наша, але ціною великих втрат», — медикиня Дзвенислава.