Найкращі рецепти пастили, сливового соусу та вишневого варення з шоколадом

Пастила яблучна з ягодами


фото з архіву Ольги Рясної

Перевіреним рецептом корисного десерту, домашньої пастили, ділиться з читачами Соціальної інформаційної платформи Ольга Рясна, жителька села Землянки Глобинської громади, що на Полтавщині.

«Якось я купила для онука в магазині пастилу. Кілька невеликих шматочків коштували досить дорого. Але нам смакувало. Тож я вирішила спробувати самостійно приготувати. Знайшла чимало рецептів в інтернеті, було багато спроб і експериментів. Тепер мою пастилу із задоволенням їдять не тільки діти й онуки, але й чимало моїх земляків. Процес приготування не надто складний, але потребує певних знань технології, а також часу», — ділиться господиня.

Знадобляться:

  • яблука;
  • цукор;
  • інші ягоди чи фрукти.

«З мого досвіду, найкращою основою для пастили з будь-яким смаком є яблука. Пектин, що в них міститься, дозволяє отримати правильну консистенцію. Пастила виходить достатньо еластичною і не кришиться», — зауважує жінка.

Вона додає, що чітких пропорцій не дотримується. Спирається на власний смак. Рекомендує яблука помити, порізати досить великими шматками разом зі шкіркою, але без серцевини (насіннєвих камер). Поставити тушкувати на невеликий вогонь, додавши трохи води, аби на початковому етапі не пригоріли. Потім яблука пустять сік. Час від часу їх слід помішувати.

Разом з яблуками або в окремій посудині так само тушкувати інші фрукти або ягоди, які бажаєте додати до пастили. Вони мають складати приблизно 20 % від усього об’єму маси. До кислих ягід можна відразу додати цукор на свій смак. Якщо ягоди з кісточками (малина, ожина, порічки тощо), їх краще тушкувати окремо й перетерти через дрібне сито.

Протушковані до м’якості фрукти та ягоди господиня охолоджує до кімнатної температури, а потім перебиває до однорідності.

«Збиваю блендером довго, аж до однорідної піни. Пробую на смак. Додаю цукор, іноді ваніль, корицю. Але навіть без підсолоджувачів пастила із солодких фруктів та ягід буде дуже смачною», — зауважує Ольга.

Наступний етап — висушування. Пюре розподіляють тонким шаром 3–4 мм. Найкраще для висушування підходить дегідратор зі спеціальними лотками для приготування пастили. Але, каже господиня, хорошого результату можна досягти й зі звичайною духовою шафою або сушаркою для фруктів.

«Перші мої спроби були в духовій шафі. На деко я застеляла силіконізований пергаментний папір. На нього виливала тоненьким шаром у 3–4 мм підготовлене пюре, розрівнювала лопаткою. Сушила в газовій духовці на мінімальному вогні з трохи прочиненими дверцятами, аби виходила пара. Час від часу міняла місцями дека, аби просушування було більш рівномірним. Але краї висихали швидше, могли навіть трішки пригоріти. Готова пастила не прогиналася під ложкою й трималася купки. Сушіння займало шість вісім годин», — пояснює Ольга.

Охолоджену пастилу слід зняти з пергаменту. Якщо вона міцно тримається, варто її накрити чистим рушником і залишити на кілька годин. Аналогічно готують пастилу в сушарках для фруктів. 

«Готова пастила дуже еластична, ароматна. Я скручую її трубочками й обмотую харчовою плівкою. Зберігати в холодильнику такий продукт можна до пів року. Харчова плівка береже пастилу від надмірного висихання, а також від насичення сторонніми ароматами», — додає господиня.

Ольга вже з початку літа заморожує сезонні ягоди, аби готувати пастилу з різними смаками навіть взимку. Любить додавати до яблук лохину, гарбуз, абрикоси, сливи, груші, персики, ожину, малину, полуницю, шовковицю, диню. Різні ягоди надають пастилі особливого кольору, смаку та аромату.

До варення «Вишня в шоколаді» додають алкоголь

фото: rivne.media

Класичне поєднання вишні та шоколаду робить цей десерт улюбленцем багатьох. Таке варення чудово смакуватиме з млинцями та оладками.

Знадобляться:

  • вишні без кісточок — 2 кг;
  • цукор — 1,5–2 кг;
  • какао-порошок — 200 г;
  • плитка чорного шоколаду (80–100г) — 2 шт.;
  • коньяк — 200 мл (за бажанням).

Вишні помити, кісточки видалити. Сік, який утвориться, зайвим не буде. Він згодом стане чудовим вишнево-шоколадним соусом. Ягоди засипати цукром (солодші вишні його потребуватимуть менше, кисліші — більше). Приблизно 200–300 г цукру від загальної кількості залишити. Поставити на вогонь, довести до кипіння та варити 2–3 хвилини. Зняти пінку та залишити до повного охолодження. Через 8–12 годин знову закип’ятити та проварити 5 хвилин, охолодити.

При кип’ятінні втретє слід додати какао-порошок, змішаний із залишеним цукром, і подрібнений шоколад. Якщо додаєте алкоголь, то його час саме тепер. Усе разом варити 10 хвилин. Гарячим розлити в стерилізовані банки й закрити кришками.

Сливовий соус до м’яса


фото: tsn.ua

Рецептом ділиться Катерина Коваль з Літина, що на Вінниччині. Жінка каже, що такий соус можна готувати зі слив, аличі, вишень. Колір і смак буде різним, але смакуватиме однаково добре.

Знадобляться:

  • сливи без кісточок — 4 кг;
  • часник — 6 головок;
  • сіль — 4 столові ложки;
  • цукор — 6 столових ложок;
  • томатна паста — 4 столові ложки;
  • карі — 15 г;
  • перець червоний мелений — 10 г;
  • перець духмяний мелений — 5 г;
  • коріандр мелений — 10 г;
  • гвоздика мелена — на кінчик ножа.

Ягоди слід засипати цукром і сіллю. Коли пустять сік, поставити на вогонь. Варити протягом 20 хвилин до повного розм’якшення. Охолодити до кімнатної температури та подрібнити блендером до однорідної пастоподібної маси. Додати часник, пропущений через прес, і варити ще 10–15 хвилин після закипання. Потім додати всі спеції до смаку.

«Спеції додавайте на свій смак. Хто любить солодший соус, можна додати більше цукру. Якщо не бажаєте, аби був дуже гострий, додавайте менше часнику та червоного перцю. Якщо не любите карі, додайте його зовсім трішки, а як полюбляєте можна більше. Це стосується всіх спецій. Можна додати й інші улюблені. Експериментуйте!», — радить господиня.

Після додавання спецій соус повинен кипіти на малому вогні 10 хвилин. Гарячим його слід розлити в стерилізовані скляні маленькі банки й закрити кришками. 

«Цей соус чудово смакуватиме з різними стравами з м’яса. У моїй сім’ї його полюбляють вживати з м’ясними стравами на мангалі», — каже Катерина.

Авторка: Світлана Шевчук

Читайте також: Кулінарка із Запоріжжя поділилась незвичними рецептами квасу.