На Закарпатті організували дитячий літній табір для інтеграції ВПО

У перші дні серпня в Колочавській територіальній громаді, що у Хустському районі на Закарпатті, розпочав роботу денний табір «Дитинство без війни». Його учасники — понад 50 дітей, серед яких і місцеві жителі, і ті, хто переїхав у громади через війну. Протягом двох тижнів діти будуть відвідувати музеї та пам’ятні місця, вивчати місцеві традиції та звичаї. Фінальним акордом стане етномодерна вистава «Колочавські вечорниці» за участі дітей. 

«Ідея проєкту виболіла. Тому що з перших днів війни в нашу громаду приїхало дуже багато переселенців, особливо матерів з дітками. А в нас є не так багато різних заходів, щоб вони чимось могли їх зайняти. Уже минуло більше року, і цей час показав, що є потреба зблизити тих дітей з нашими, допомогти їхній соціальній інтеграції. Адже попри те, що триває війна, триває й життя. Ми маємо допомогти їм почуватися в нас вільніше, знайти нових друзів. Спочатку всі думали, що такий стан буде тимчасовим, ось-ось і вони повернуться додому. Але зважаючи на ситуацію, люди потрошку вже призвичаїлися, планують і надалі тут жити. Тому ми поставили собі за мету цим проєктом допомогти дітям знайти нових друзів, адаптуватися в місцевий соціум. Хочемо, щоб вони почувалися тут безпечно й комфортно, щоб мали позитивний психоемоційний стан», — розповідає про мету ініціативи начальниця відділу туризму та комунікацій Колочавської сільської ради, керівниця проєкту Марія Шетеля.

Вона є членом організації «Благодійний фонд розвитку гірських територій», яка спільно з сільською радою реалізує проєкт за підтримки міжнародної гуманітарної організації «Людина в біді SK».

Заплановано, що діти візьмуть участь в етнографічних експедиціях в музеї «Старе село»», «Стара школа», Церкву Святого Духа, історико-етнографічний музей Івана Ольбрахта. Місцеві майстри проведуть майстер-класи гри на традиційних народних  інструментах: сопілці, скосівці (косій дудці), дримбі, трембіті, бандурі. Дітям запропонують також інтерактивні уроки англійської мови.


«Колочава — це село десяти музеїв. У нас є понад 30 історико-культурних пам’ятників, приїздять чимало туристів. Наша громада багата на різні традиції. Ось ми познайомимо з ними дітей. А оскільки учасники — школярі різного віку, від 7 до 15 років, то ми шукали способи зацікавити їх усіх. Проєкт передбачає, що діти протягом двох тижнів збирають матеріали, відвідують місцеві музеї, знайомляться з народними інструментами, вчать коломийки. Потім вони всі разом готують виставу, яка буде називатися «Колочавські вечорниці». Ця вистава якраз для того, щоб показати, як колись молодь розважалася, як знайомилися, жартували, як потім одружувалися. Таким чином в ігровій театральній формі ми познайомимо дітей з нашим культурним надбанням», — пояснює керівниця проєкту.

Організатори планували залучити в табір п’ятдесят дітей, але охочих виявилося більше. І діти, і їхні батьки радо зголосилися взяти участь в ініціативі. Третину всіх учасників складають внутрішньо переміщені особи. 

Підготовка до вистави

«У нас є Центр культурних послуг Колочавської сільської ради — це комунальна організація, яка діє на базі амфітеатру. Там працюють театральний і хореографічний гуртки. Їхні вихованці також долучилися до нашого табору. Діти займаються вже три роки, мають досвід, навички, які дуже згодяться під час підготовки вистави. Так, на основі зібраних етнографічних матеріалів  діти з працівниками Центру культурних послуг  напишуть сценарій та поставлять етномодерну виставу з музичним супроводом троїстих музик «Колочавські вечорниці», — зауважує Марія Шетеля.

У таборі діти багато спілкуються між собою, вирішують спільні завдання. Це дасть відчуття єдності та безпеки, створить позитивний психоемоційний стан та допоможе дітям ВПО знайти друзів та інтегруватися в місцевий соціум, — переконані організатори. Проєктні активності також дадуть можливість немісцевим дітям краще пізнати громаду, де нині мешкають, і сприятимуть згуртуванню.


«Так склалося, що в часі збіглися два проєкти: наш і чеський. Чеська громадська організація Přes hranice EU приїжджає до нас вже багато років. Вони завжди допомагали Колочаві, ще до війни. Тепер приїхали чеські актори-волонтери, які вчать дітей акторської майстерності. І так вийшло, що в перші дні серпня до обіду працював наш табір, а в другій половині дня чехи вчили дітей акторського ремесла. Це навіть добре вийшло. Бо діти отримають навички в чеському проєкті, які допоможуть ставити виставу в нашому. Усі швидко знайшли спільну мову. При тому, що чеські актори часто спілкуються з дітьми своєю рідною мовою, наші діти мають місцевий діалект. Але всі швидко подружилися. Ми бачимо, як вони між собою обмінюються телефонами, спілкуються поза табором. Дуже цікаво за цим спостерігати. Видно, що йде процес інтеграції», — каже начальниця відділу туризму та комунікацій Колочавської сільської ради.

Ольга Курлянчик приїхала з двома дітьми з Василівського району Запорізької області. Сім’я мешкала за 30 кілометрів від атомної електростанції. Уже рік живуть у прихистку для ВПО в Колочаві. Дочка Валерія стала учасницею літнього дитячого табору.

«Це чудовий проєкт. Дочка навчалася дистанційно, тому спілкування дуже не вистачало. Влітку замість того, аби сидіти в гаджетах, діти мають можливість бути на свіжому повітрі, дізнаватися щось нове, цікаво проводити час і заводити нові знайомства. Те, що актори говорили чеською, місцеві діти спілкуються закарпатським діалектом, а ще є уроки англійської — дуже добре. Я дякую за цю ініціативу й бажаю, аби таких проєктів було більше», — ділиться враженнями мама учасниці табору Ольга.

Успішний досвід

Колочавська громада має досвід реалізації різних проєктів. Серед найбільших — будівництво амфітеатру та створення атракційної пасіки за підтримки Європейського Союзу. За словами Марії Шетелі, з проєктними ініціативами переважно працюють члени благодійної організації «Фонд розвитку гірських територій». Частину проєктів подає сільська рада.

«Ми вчимося. Завжди відвідуємо тренінги і онлайн, і офлайн. Намагаємося використовувати кожну можливість. Сільський голова Василь Худинець дуже заохочує до цього. Він завжди доносить думку, що кошти потрібно шукати, інакше мало що вдасться зробити без грантів. Дуже активно підтримує будь-які ініціативи, залучає різні організації, бо й сам має в цій справі значний досвід. У результаті в нашій громаді багато реалізовано саме завдяки проєктам. Минулого року облаштували житло для ВПО, зробили укриття в школі, купили планетарій. Зараз міжнародна організація проводить навчання в нашій громаді. Звісно, буває й таке, що пишеш проєкт, багато праці до цього докладеш, а підтримки не отримуєш. Але це також досвід. Але коли вдається реалізувати щось цікаве та корисне, то мотивації та натхнення стає ще більше», — підсумовує керівниця проєкту.

Авторка: Світлана Шевчук, фото: фейсбук-сторінка Колочавської територіальної громади

Читайте також: Єдині табори для незрячих дітей з усієї України влаштовують на Закарпатті.