«Люди бояться, що їх не будуть обслуговувати, якщо вони поскаржаться в службу здоров’я чи в МОЗ», — голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак

Які операції проводять коштом НСЗУ, як здійснюється обслуговування внутрішньо переміщених осіб, які є заклади безкоштовної реабілітації пацієнтів в Україні? На ці та низку інших питань відповіла голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак під час «прямої лінії».

— Чи змінився час реагування на виклик швидкої допомоги під час воєнного стану?

—  Ні, стандарти не змінилися.

—  Після обстрілу краматорського вокзалу 8 квітня 2022 року я отримала важке поранення, перенесла кілька операцій. Мене виписали з лікарні, але на лівій руці я не відчуваю пальців. Потрібна нейрохірургічна операція. Де її мені можуть зробити, до кого звертатися? Я ВПО, перебуваю в Кіровоградській області.

— Якщо заклад охорони здоров’я уклав договір за напрямом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» із НСЗУ за умови, що заклад спеціалізується на оперативних втручаннях за нейрохірургічним напрямом, то пацієнт має право отримати необхідні медичні послуги за Програмою медичних гарантій коштом державного бюджету. Підставами надання послуги за вказаним пакетом, зокрема є:

  • направлення лікаря з надання ПМД, якого обрано за декларацією про вибір лікаря;
  • направлення лікуючого лікаря;
  • переведення з іншого закладу/клінічного підрозділу закладу.

Які потрібно надати документи, щоб отримати відшкодування? Мені робили операцію на нозі з видалення судин (варикоз) у місті Рівне 27 грудня 2022 року. Спочатку лікар говорив, що операція безкоштовна, а вже перед самою операцією сказали піти в аптеку на першому поверсі й купити деякі одноразові пелюшки та все таке, що потрібно для операції. Сказали, що в аптеці знають, який то пакет. Коли в аптеці назвали ціну, в мене земля пішла з-під ніг. 8500 гривень! Довелося позичити в родичів гроші, бо мені не вистачало, а операцію робити треба було.

— Послуги хірургічного лікування (зокрема, хірургічне лікування варикозно розширених вен), анестезіологічний супровід та подальша реабілітація в гострому періоді входять до пакета медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах».

Якщо заклад охорони здоров’я уклав договір із НСЗУ за напрямом медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» (за умови, що заклад спеціалізується на «судинних» оперативних втручаннях), то пацієнт має право отримати необхідні медичні послуги (зокрема, хірургічне лікування варикозно розширених вен), анестезіологічний супровід, хірургічний пакет та наступну реабілітацію за Програмою медичних гарантій коштом державного бюджету.

НСЗУ оплачує надані медичні послуги згідно з тарифами та коригувальними коефіцієнтами, визначеними в Порядку. Вимагати й отримувати оплату від пацієнтів або їхніх представників за такі медичні послуги забороняється. 

У разі вимагання закладом охорони здоров’я, який уклав договір із НСЗУ, додаткової оплати (або якщо оплата вже відбулась), за послуги, включені до Програми медичних гарантій, або якщо вам безпідставно відмовляють у наданні медичної послуги, ви маєте право звернутися до НСЗУ письмово або за коротким номером інформаційно-довідкової служби 1677 чи до правоохоронних органів. 

Скаргу потрібно складати із зазначенням найменування закладу охорони здоров’я, прізвища, ім’я та по батькові лікаря/лікарів, які порушують ваше право, додавши копії підтверджувальних документів (за наявності).

— В Одесі в поліклініці № 6 відмовляються вакцинувати від поліомієліту дитину-ВПО, примушуючи укласти з їхнім сімейним лікарем декларацію. Буцімто без цього вони не можуть списати вакцину. Хотілося б, щоб для ВПО розробили спрощену процедуру вакцинування без переукладання декларації. 

— Відповідно до підпункту 3 пункту 1 Наказу МОЗ України від 17.03.2022 № 496 «Деякі питання надання первинної медичної допомоги в умовах воєнного стану», надавач ПМД зобов’язаний забезпечити проведення вакцинації згідно з вимогами календаря профілактичних щеплень.

— Чи правда, що сімейний лікар не має права відкривати листок непрацездатності за неврологічною патологією (зокрема, щодо чергового загострення остеохондрозу), якщо такий хворий раніше оглядався невропатологом? 

— Сімейний лікар має право відкрити листок непрацездатності для пацієнтів з різними станами, включаючи неврологічні розлади, такі як остеохондроз. Проте в конкретних випадках, коли пацієнт з неврологічними скаргами обслуговується вузьким спеціалістом, таким як невропатолог, може бути доцільніше, щоб саме цей спеціаліст відкрив листок непрацездатності. Саме він знає специфіку стану пацієнта й може надати точнішу оцінку непрацездатності та тривалості відпустки. Але це залежить від практики взаємодії між лікарями різних спеціальностей.

— Де є заклади для безкоштовної реабілітації?

— Безоплатну реабілітацію проводять медичні заклади, які мають договір із НСЗУ за пакетом «Реабілітаційна допомога в амбулаторних умовах» або «Реабілітаційна допомога в стаціонарних умовах». Нині 421 заклад має договір на реабілітаційні пакети. Дізнатися контакти й адресу закладу поблизу можна на сайті. Там є інтерактивна мапа, де позначені всі законтрактовані із НСЗУ заклади й де можна знайти лікарню за потрібною адресою. Або ви можете зателефонувати на гарячу лінію за номером: 1677 (усі дзвінки на цей номер зі стаціонарних та мобільних телефонів  безкоштовні). Оператори знайдуть найближчий до вас заклад. 

Щодо реабілітації хронічного обструктивного захворювання легень в Одесі можна отримати у ДП «Клінічний санаторій ім. Горького ПАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України «Укрпрофоздоровниця».

— Які операції проводять коштом НСЗУ?

— Національна служба здоров’я фінансує значну частину медичних послуг в Україні, включаючи хірургічні операції. Вони надаються в рамках Програми медичних гарантій, яка є частиною реформи охорони здоров’я.

Заклади, що уклали договір із НСЗУ, надають різноманітні види операцій, зокрема:

  • кардіохірургічні операції, включаючи коронарне шунтування, аортокоронарне шунтування, втручання на серцевих клапанах;
  • нейрохірургічні операції, включаючи видалення пухлин мозку;
  • онкологічні операції для видалення пухлин різних органів;
  • ортопедичні операції, включаючи ендопротезування суглобів;
  • пластичні операції для відновлення функцій і форми тіла після травм або хвороб;
  • гастроентерологічні операції, такі як видалення жовчного міхура або видалення апендикса;
  • урологічні та гінекологічні операції.

Список послуг, які фінансуються коштом НСЗУ, може змінюватися щороку, залежно від прийнятого пакета медичних гарантій та бюджету.

Детальну інформацію про конкретні послуги, які покриває НСЗУ, можна знайти на нашому офіційному сайті, або звернувшись безпосередньо до них.

— Де дізнатися, які саме аналізи та процедури гарантовано в конкретній лікарні?

— Інформацію про спектр медичних послуг, аналізів та процедур, які надаються в конкретній лікарні, можна отримати кількома способами:

  • відвідайте сайт лікарні. Більшість лікарень мають власні сайти, де розміщують інформацію про послуги, включаючи діагностичні процедури та аналізи. Перевірте такі розділи, як «Послуги», «Діагностика», «Лабораторія» тощо.
  • зателефонуйте в лікарню. Ще одним швидким та ефективним способом отримати інформацію є телефонний дзвінок до реєстратури або відділу обслуговування пацієнтів лікарні.
  • відвідайте лікарню особисто. Якщо необхідно отримати детальнішу інформацію або обговорити конкретні обставини, вам може бути корисно відвідати лікарню особисто й зустрітися з адміністративним персоналом або медичними фахівцями.
  • зверніться до свого сімейного лікаря або лікаря, який вас спостерігає. Вони можуть надати інформацію про специфічні аналізи та процедури, доступні в конкретній лікарні.

Пам’ятайте, що не всі аналізи та процедури можуть бути доступні в кожній лікарні. У деяких випадках може бути необхідно звернутися до спеціалізованого медичного центру.

Де можна подивитися перелік ліків, які відшкодовує держава?

— Перелік ліків можна перевірити в актуальному реєстрі лікарських засобів, які підлягають реімбурсації. Він опублікований на сайті Міністерства охорони здоров’я й доступний за посиланням.

З таблиці ви дізнаєтеся:

  • назву діючої речовини (міжнародну непатентовану назву) та торговельну назву лікарського засобу (стовпці № 2 та № 3);
  • форму випуску та дозування (стовпці № 4 та № 5);
  • кількість одиниць лікарського засобу в одній споживчій упаковці (стовпець № 6);
  • назву та країну виробника ліків (стовпець № 8);
  • суму доплати за упаковку (стовпець № 16) та іншу інформацію.

Чи є різниця в наданні безкоштовних послуг для ВПО?

— Ні, ніякої різниці немає. Громадяни, що мають статус внутрішньо переміщених осіб, такі ж громадяни України, як і всі інші, і можуть отримувати той же обсяг медичних послуг і на тих же підставах, що й інші за Програмою медичних гарантій у закладах, законтрактованих із НСЗУ. 

Пряма лінія відбулася у рамках проєкту «виготовлення якісного та суспільно корисного контенту про потреби ВПО в Україні», що здійснюється за підтримки медійної програми Internews Network.

Автори: Юлія Крапивина та Сергій Чернявський

Читайте також: «Сьогодні особливо необхідно відстоювати своє законне право на безкоштовну медичну допомогу»: голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.

Фото: IgorVetushko/Depositphotos