Лікування за Програмою медичних гарантій у законтрактованих із НСЗУ закладах безоплатне для пацієнта

Як отримати безкоштовну медичну допомогу, за які ліки пацієнт отримає відшкодування та яке лікування за Програмою медичних гарантій є безоплатним — відповідає додзвонювачам під час «прямої лінії» голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак.

— Я переселенець з Херсона, проживаю в Києві. Чи можу отримати безкоштовну медичну допомогу, якщо мій сімейний лікар виїхав за межі України та не обслуговує пацієнтів? До кого конкретно я можу звернутися? 

— Ви можете звернутися до будь-якого найближчого територіально розташованого до вас закладу, який має контракт з Національною службою здоров’я України (НСЗУ).  Дізнатися, який заклад є поблизу вас, можна на сайті: nszu.gov.ua. Там також є інтерактивна мапа, де позначені всі законтрактовані із НСЗУ заклади й де можна знайти лікарню за потрібною адресою. 

Також ви можете зателефонувати на гарячу лінію за номером: 1677 (усі дзвінки на цей номер зі стаціонарних та мобільних телефонів  безкоштовні) й оператори знайдуть найближчий до вас заклад. 

Якщо ви шукаєте медзаклад на сайті nszu.gov.ua, відкрийте вкладку «Е-дані», перейдіть на «Аналітичні панелі (дашборди)», натисніть на вкладку «Укладені договори про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій», натисніть на розділ II — «Карта надавачів медичної допомоги з деталізацією за групами послуг» і в графі «Область та населений пункт» введіть назву вашого міста, вид послуг, напрям, групу послуг, форму власності, надавача послуг.

Телефон гарячої лінії НСЗУ працює з понеділка по четвер із 9:00 до 18:00, у п’ятницю з 9:00 до 16:45. 

— У мене немає сімейного лікаря, виїхав, як тільки почалася війна. Я перебуваю в Києві. До кого конкретно я можу звернутися й мене там приймуть?

— Ви можете переукласти декларацію з будь-яким обраним вами лікарем у Києві, щоб звернутися за медичною допомогою. За відсутності сімейного лікаря також є можливість отримати спеціалізовану медичну допомогу, особливо в ургентному стані.

Із НСЗУ законтрактовані також і приватні заклади. Якщо, наприклад, вам потрібен сімейний лікар чи терапевт і поряд з вами є приватний заклад, що законтрактований з Національною службою здоров’я України, то ви можете отримати медичну допомогу й там.

Якщо вам десь відмовлять, телефонуйте на гарячу лінію НСЗУ за номером 1677 і залишайте ваше звернення чи скаргу на заклад, який вам відмовив. Ми обов’язково її розглянемо.

— Перебуваю на стаціонарному лікуванні в ендокринологічному відділенні міської лікарні № 1 у місті Миколаїв. Купую ліки власним коштом й хочу дізнатися, чи можу отримати відшкодування за них за програмою «Доступні ліки»?

— Відшкодування за ліки держава здійснює за програмою реімбурсації  «Доступні ліки». Якщо у вас є хронічне захворювання, наприклад серцево-судинне, цукровий діабет другого типу, інсулінозалежний цукровий діабет, хвороба Паркінсона, психологічні розлади та низка інших  — вам необхідно уточнити в сімейного лікаря, чи бачить він ознаки того, що ви можете бути учасником програми «Доступні ліки». 

За підтвердження умов участі пацієнта в згаданій програмі надалі лікар виписує вам електронний рецепт на препарати, які входять в її перелік. Якщо, наприклад, ви хворієте на діабет І чи ІІ типу, у вас повинен бути складений ендокринологом індивідуальний план лікування, де він призначає тип і дозування препаратів або інсуліну та вносить ці дані в електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ). Те ж саме стосується хронічних захворювань щитоподібної залози. Електронний рецепт ви можете отримати в ендокринолога (якщо первинний — то тільки в нього) або у свого сімейного лікаря. 

Важливо, що сімейний лікар може виписати електронний рецепт лише за встановленим ендокринологом планом лікування й не може змінити призначення ендокринолога. Ліки за електронним рецептом ви можете отримати безоплатно або з невеликою доплатою в аптеках, законтрактованих із НСЗУ. Перелік цих аптек є на мапі, що знаходиться на сайті НСЗУ*.  

Якщо вам доводиться купувати власним коштом препарати, що входять до Національного переліку лікарських засобів, тоді треба залишити скаргу на телефон НСЗУ за номером 1677 із зазначенням прізвища, ім’я, по батькові, щоб ми зафіксували й звернулися до головного лікаря цього закладу стосовно неправомірності дій лікарні. 

Важливим є те, що до переліку препаратів, якими забезпечують, до прикладу,  пацієнтів з цукровим діабетом за програмою «Доступні ліки», не входять глюкометри, тест-смужки для вимірювання цукру, інсулінові шприци, голки та медичні препарати, які не включені до переліку. Тому в цьому питанні необхідно розібратися детально, аби зрозуміти, що саме було придбано вашим коштом. 

— У мене немає договору з лікарем у Миколаєві. Так у Херсоні все й залишилося. Мені сказали, що безоплатні ліки закінчилися ще пів року тому. Тому я їх купувала. Чеки в мене збереглися, я ще лікуюсь.

— Стаціонарне лікування не залежить від того, чи маєте ви договір з лікарем у Миколаєві, чи ні. 

Лікування безкоштовне в рамках договору закладу з Національною службою здоров’я України. Ми зʼясуємо в керівництва закладу, чому склалася така ситуація. Проте інформую вас, що в нас були аналогічні скарги й ми маємо прецеденти, коли пацієнт, витрачаючи власні кошти на придбання препаратів для стаціонарного лікування, які державою включені до переліку програми «Доступні ліки», після втручання  НСЗУ отримав відшкодування від надавачів. Дуже добре, що у вас збереглися всі чеки, це надалі допоможе вам отримати повернення коштів. Тож вам необхідно залишити скаргу за номером телефону 1677, щоб НСЗУ могла звернутися до керівництва цієї лікарні з питаннями неправомірності дій та відшкодування коштів пацієнту.

Важливо: за оновленим зверненням від цієї пацієнтки надійшла інформація, що питання з адміністрацією лікувального закладу врегульовано. За оперативну реакцію керівництва лікарні заявниця висловила подяку та наголосила, що претензій до працівників і головного лікаря не має. Окрім лікувальних послуг, пацієнтці були надані й витратні матеріали (голки, шприци, системи) та медикаменти (еутирокс), а також глюкометр і тест-смужки.

*Як знайти в інтернеті найближчу до вас аптеку, що має договір із НСЗУ: потрібно зайти на сайт nszu.gov.ua, відкрити вкладку «Е-дані», перейти на «Аналітичні панелі (дашборди)», натиснути на вкладку «Аналіз покриття аптеками-учасницями програми реімбурсації лікарських засобів («Доступні ліки») мережі первинної медичної допомоги, натиснути на I розділ  «Карта мережі ПМД та законтрактованих аптек». Класифікація місць надання ПМД за відстанню до найближчої аптеки. Використовуючи фільтри, розміщені праворуч, можна відсортувати потрібну вам інформацію: 

  • за областю; 
  • за районом;
  • типом населеного пункту;
  • типом відділення (аптека чи місце надання ПМД).

— Я В’ячеслав, переселенець з Миколаєва, оселився в Одесі, мені 51 рік. Торік у мене був мікроінсульт. Від цих вибухів одне вухо перестало чути, тиск 220 на 110. Є направлення невропатолога на стаціонарне лікування. Підкажіть, будь ласка, чи є для ВПО якісь пільги, щоб лягти в лікарню, бо грошей на ліки не вистачає? 

Усе лікування за Програмою медичних гарантій у закладах, що законтрактовані із НСЗУ, є безоплатним для пацієнта. Тож необхідно лише отримати направлення від вашого сімейного або лікуючого лікаря. 

Вам потрібно вибрати заклад, в якому ви хочете отримати цю послугу й лікуватися. 

Крім лікування, наявна послуга з реабілітації після інсульту. Її ви теж можете отримати безоплатно.

Якщо від вас вимагатимуть кошти при госпіталізації, лікуванні або діагностиці в закладі стаціонарного лікування, то необхідно сповістити керівника медзакладу, що ви хочете залишити скаргу. Бо в закладі, законтрактованому із НСЗУ, ви маєте право отримувати медичні послуги безоплатно. 

Якщо керівник медичного закладу не відреагує, телефонуйте на гарячу лінію НСЗУ за номером: 1677. Ми обов’язково опрацюємо вашу скаргу та проведемо бесіду із закладом.

—  Де можна отримати ліки для нормалізації тиску?

— Ваш сімейний лікар має можливість виписати рецепт на безкоштовні препарати від серцево-судинних захворювань у рамках програми «Доступні ліки». Для цього вам необхідно лише зателефонувати до свого сімейного лікаря, і він може дистанційно виписати електронний рецепт. Далі вам потрібно звернутися до аптеки, що законтрактована із НСЗУ (на дверях таких аптек є наліпка «Тут є доступні ліки»), і отримати виписані вам препарати безкоштовно або з невеликою доплатою. З переліком аптек, законтрактованих із НСЗУ за програмою «Доступні ліки» можна ознайомитися за посиланням.

— Мене звати Сергій Васильович, я з міста Берислав Херсонської області. Перемістився до Полтави 25 грудня.  Хворів на інтерстиціальну пневмонію. Уже пів року ніяк не можу вилікуватися. Зараз проходжу консультації в кардіолога. Мені треба зробити коронарографію та ще багато обстежень, десь на 10 тисяч гривень. А мої фінансові можливості вкрай обмежені. Чи можливо це зробити безкоштовно, наприклад, в Інституті Амосова чи Інституті фтизіатрії та пульмонології?

—  Послуги коронарографії та анестезіологічний супровід входять до пакету медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах». Тож якщо заклад охорони здоров’я уклав договір із НСЗУ за цим напрямом (за умови, що заклад спеціалізується на відповідних втручаннях),  пацієнт має право отримати необхідні медичні послуги за Програмою медичних гарантій, тобто безоплатно.

Підставами для отримання послуг з діагностики та лікування в рамках пакета медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах», є:

  • направлення лікаря з надання ПМД, якого обрано за декларацією про вибір лікаря;
  • направлення лікуючого лікаря;
  • доставлення бригадою екстреної (швидкої) медичної допомоги;
  • переведення з іншого закладу/клінічного підрозділу закладу;
  • самозвернення в невідкладному стані.

Ви також можете зробити це обстеження не лише в Києві, а й у Полтавській області. У нас там багато достойних закладів, які мають контракт із НСЗУ та надають цю послугу безоплатно.

На жаль, Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М.  М. Амосова та Національний інститут фтизіатрії та пульмонології ім. Ф.Г. Яновського  не законтрактовані із НСЗУ. У них також державне фінансування, але про умови надання послуг необхідно дізнатися самостійно за номером: +38 044 350 08 35. Консультації можна отримати з 9:00 до 15:00. 

Ознайомитись із закладами, які надають послуги за напрямом «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» можна на офіційному сайті НСЗУ за посиланням, а саме: 

1) карта місць надання послуг за договорами з деталізацією за групами послуг;

2) у розділі «Скинути фільтри»:

а) обрати вашу область;

б) обрати населений пункт, якщо у вашому населеному пункті є медичний заклад який надає таку допомогу;

в) вибрати вид допомоги «Спеціалізована»;

г) обрати напрям «Стаціонарні послуги загального профілю»;

д) обрати групу послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах»;

є) подивитися детальну інформацію про заклади, які можуть надати допомогу за необхідним напрямом медичної допомоги.

Наприклад, така лікарня в Києві, як Феофанія, також надає цю послугу для пацієнтів безоплатно.

—  Чи є можливість компенсації ліків хвороби інтерстиціальної пневмонії? Як мені сказали медики, вона потребує вживання ліків пожиттєво, а ці ліки дуже дорогі.

— Вам слід звернутися в один із закладів, законтрактованих з Національною службою здоров’я України, оскільки це може перерости в напрям ХОЗЛів, обструктивної хвороби легень. Після виписки з лікарні зверніться до свого сімейного лікаря, щоб він подивився, що є в програмі «Доступні ліки» з препаратів, які можуть підійти вам для подальшого постійного підтримання якості життя.

Сюди входять не тільки ліки від ХОЗЛ, а й низка інших препаратів, загалом їх там 456. 

Пряма лінія відбулася у рамках проєкту «Виготовлення якісного та суспільно корисного контенту про потреби ВПО в Україні», що здійснюється за підтримки медійної програми Internews Network.

Автори: Юлія Крапивина та Сергій Чернявський, фото: poradnica.com.ua

Читайте також: Для пацієнтів з діагнозом «рак легень» надана безоплатна послуга консультування та лікування.