Зранку, 6 червня, Оперативне командування «Південь» повідомило, що російськими окупаційними військами здійснено підрив Каховської ГЕС. Через підняття рівня води по тривозі були підняті підрозділи Національної поліції та ДСНС Херсонської області. Вони почали оповіщення та евакуацію цивільного населення з потенційних зон затоплення на правобережній частині річки Дніпро.
«Внаслідок терористичних дій російських окупантів Каховська ГЕС повністю зруйнована. Це спричинить одну з найбільших техногенних катастроф в Європі за десятиліття та поставить під загрозу життя тисяч мирних жителів», — зазначила голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко.
Соціальній інформаційній платформі вона розповіла, що дамба Каховської гідроелектростанції утримувала об’єм близько 18 млн м³ води. Каховське водосховище надзвичайно важливе для економічного комплексу півдня України. Воно, між іншим, забезпечує водою ЗАЕС, зрошування земель і питне водопостачання півдня. Зниження рівня води у водосховищі хоча б на 1 м зупиняє роботу питних водозаборів.
«Це матиме величезні негативні наслідки для сільського господарства в усьому регіоні. А Крим може залишитися без води взагалі на 10–15 років, а можливо, і назавжди», — каже екологиня.
Штучний, неконтрольований паводок затоплює населені пункти й руйнує нижче розташовані об’єкти. Від затоплення страждають обидва береги Дніпра, однак більший удар припадає саме на лівобережжя Херсонщини, оскільки воно знаходиться нижче, ніж території правого берега.
Окрім цього, за словами Тимочко, стрімке зниження рівня води в Каховському водосховищі створює нові ризики для ядерної безпеки України, оскільки рівень води у водоймі-охолоджувачі Запорізької АЕС пов’язаний з наповненістю Кременчуцького водосховища.
«Зміна гідрологічного режиму штучної водойми призводить і до масового мору риби, який може призвести до спалахів інфекцій у населених пунктах, розташованих на березі водосховища. Також у Дніпро потрапило щонайменше 150 тонн машинного мастила, є ризик подальшого витоку ще понад 300 тонн», — зауважила Тетяна Тимочко.
Наголошують у Всеукраїнській екологічній лізі й на інших негативних наслідках саме для довкілля. Під загрозою унікальні ландшафти Херсонщини — національний природний парк «Нижньодніпровський» та водно-болотне угіддя міжнародного значення «Дельта річки Дніпро». Можуть зникнути десятки видів рідкісних рослин і тварин, що занесені до Червоної книги. Внаслідок затоплення значних площ ймовірне забруднення водних потоків сміттям та різними хімічними речовинами, зокрема пестицидами, які будуть переміщені до Дніпровсько-Бузького лиману, а потім відповідно до Чорного та Середземного морів.
Автор: Сергій Коробкін, фото: Укрінформ
Нагадаємо, евакуація з Херсонщини триває — постраждалих готові прийняти кілька областей.