Пенсіонери-переселенці мають право на надбавку у гірських регіонах

Родина пенсіонерів-переселенців Леоніда Івановича та Тамари Михайлівни Руденко (на їхнє прохання ми змінили прізвище) з міста Чугуїв, що на Харківщині, перебрались до закарпатського гірського селища Кобилецька Поляна. Вибір пав на цей населений пункт, бо там мешкають свати подружжя.

Леонід Іванович — ветеран МВС, Тамара Михайлівна — педагог із величезним стажем. У рідному місті вони не сиділи без діла, у кожного був непоганий підробіток. Тепер їм, людям, що звикли до міського життя, доводиться прилаштовуватися до абсолютно нових умов.

«Ми бачимо, що нам тут щиро раді, допомагаємо, чим можемо, сватам по господарству. Але все одно, почуваємося трохи не в своїй тарілці. До купи проблем маємо й ще одну: доходи наші теж на порядок зменшилися, бо ж зараз можемо розраховувати лише на пенсію. А нещодавно якось випадково у розмові дізналися, що свати наші, оскільки живуть в гірському населеному пункті, мають 20% надбавки до пенсії. У нас теж виникло питання: а, раптом, і ми, оскільки живемо в Кобилецькій Поляні уже п’ять місяців, теж можемо розраховувати на таку надбавку. Нам би ці гроші зараз не завадили», — каже пенсіонер.

Повернутись додому у родини Руденків наразі можливості немає – Чугуїв продовжують обстрілювати. Тому продовжують жити в закарпатському селі та поки  планують найближче майбутнє тут. І сьогодні пенсіонерам-біженцям важливо прояснити питання можливої гірської надбавки до своєї пенсії. «Кур’єр» взявся допомогти подружжю.

Умови для отримання надбавки

Згідно із законодавством, подружжя дійсно має право на таку надбавку при переїзді до гірського села. Закон не «прив’язує» можливість її отримання до факту народження саме в такому населеному пункті. Критерії отримання надбавки та гарантії соціального захисту громадян врегульовує закон «Про статус гірських населених пунктів в Україні».

Відповідно до нього, розмір державних пенсій, стипендій і всіх передбачених чинним законодавством видів державної матеріальної допомоги громадянам, які одержали статус особи, що працює, проживає або навчається на території населеного пункту, якому надано статус гірського, збільшується на 20%. Здійснюється це за рахунок коштів Державного бюджету.

До речі, тарифні ставки і посадові оклади тих, хто працює або служить в гірській місцевості, також мають виплачуватися в підвищених розмірах на 25%. Це окремо передбачено постановою Кабінету Міністрів від 11 серпня 1995 року №648 «Про умови оплати праці осіб, які працюють в гірських районах».

Отож, що отримувати надбавку, пенсіонери мають отримати статус громадянина, який проживає, працює (навчається) на території гірського населеного пункту і отримати відповідне посвідчення. Для цього необхідно звернутись до:

– виконавчих органів сільських, селищних, міських рад;

– районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій;

– Центрів надання адміністративних послуг.

Посвідчення видається безкоштовно впродовж 30 календарних днів.

Вочевидь, що при цьому необхідно мати і статус внутрішньо переміщеної особи із зазначенням нового місця проживання. Його можна отримати у перелічених вище місцях або за допомогою мобільного застосунку «Дія».

Підстав для відмови у видачі «гірського» посвідчення законодавством не передбачено. Однак, якщо вам все-таки відмовляють, то це рішення можна оскаржити лише в судовому порядку.

Після отримання посвідчення, його необхідно пред’явити в органи Пенсійного фонду. Нагадаємо, на сьогодні заяву на перерахунок пенсії можна подати в будь-яке управління Пенсійного фонду, незалежно від місця проживання або реєстрації. Можна це зробити і дистанційно через веб-портал електронних послуг ПФУ.

Для довідки. До гірських населених пунктів належать такі, що розташовані у гірській місцевості, мають недостатньо розвинуті сферу застосування праці та систему соціально-побутового обслуговування, обмежену транспортну доступність. Має збігтися одразу кілька критеріїв, щоб населений пункт віднесли до категорії гірських. Один з головних – це знаходження його на висоті 400 метрів і вище над рівнем моря на території, рельєф якої дуже розчленований байраками, водотоками тощо. Це місце, де земельні ділянки знаходяться на крутих схилах і де люди фізично не можуть отримати достатню кількість сільськогосподарських угідь. Сюди ж додаються кліматичні  умови: холодна  і  довга  зима, прохолодне коротке літо, велика кількість опадів, мають місце селеві  явища,  повені,  вітровали,  снігові  намети, сейсмічність землі. Перелік населених пунктів, яким  надається статус гірських, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 11 серпня 1995 року №647.

Газета «Пенсійний кур’єр» №30 (1000) від 27 липня 2022 року

Нагадаємо, до кінця року на українців чекає ще два підвищення пенсій.