Орендну плату за пай можна отримати і без свідоцтва про спадщину

Киянка Тетяна Кузь не може отримати орендну плану за землю, яку їй залишив у спадок батько. Через запровадження воєнного стану і зміни у законодавстві нотаріус не видає свідоцтво про право на спадщину, а без нього не можна оформити своє право на володіння земельною ділянкою та отримати виплати від орендаря

«Батька немає майже рік, а із землею не можемо розібратись досі. Він помер у вересні минулого року. У лютому ми з братом подали заяви до нотаріуса про прийняття спадщини за місцем реєстрації батька – у  Вінницькій області. Півроку з його смерті припало на березень, коли уже був введений воєнний стан і терміни прийняття спадщини змістились. У червні я була у нотаріуса, запитувала про свідоцтво, але мені сказали, що жодних документів стосовно спадщини вони зараз нікому не видають», — розповідає жінка.

Дійсно, згідно з постановою Кабміну від 6 березня 2022 р. № 209 на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупинявся. Передбачалось, що свідоцтво про право на спадщину мало видаватись  спадкоємцям лише після воєнного стану (з урахуванням часу, на який перебіг строку було зупинено).

Однак, 24 червня Кабмін вніс низку змін до своїх постанов, в тому числі і до постанови №209. Даними змінами передбачається, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється не більше ніж на чотири місяці.

Тобто, якщо термін прийняття спадщини наступав, приміром, 15 березня 2022 року, то з 15 липня особа може отримати свідоцтво про прийняття спадщини. Таким чином, максимальний термін для прийняття спадщини у період дії воєнного стану може складати десять місяців з часу її відкриття.

Разом з тим, адвокат із земельних питань Сергій Корнійчук зазначає: відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця цього права.

«Дійсно, спадкоємець, який у встановленому законом порядку прийняв спадщину, є її власником з часу її відкриття, а документом для підтвердження права власності на спадкове майно є свідоцтво на спадщину. Проте, відсутність реєстрації права власності не зумовлює позбавлення особи прав користування та володіння належним їй майном. На цьому наголошує Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду у справі № 609/1231/19», — пояснює юрист.

За словами фахівця, у відповідності до вимог ст.13 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів» висновки з приводу застосування норм права, зроблені Верховним судом, є обов’язковими для застосування суб’єктом владних повноважень.

«За таких обставин, особа яка прийняла належним чином спадщину, але не отримала свідоцтва про право на спадщину за законом (заповітом) має право на отримання орендної плати за користування земельною ділянкою», — наголошує адвокат.

Отож, для того, щоб отримати кошти за земельну ділянку, яка дісталась вам за заповітом і перебуває в оренді, можна скористатись одним з двох варіантів:

1. Дочекатись, поки мине 4-місячний додатковий термін, отримати свідоцтво про право на спадщину та звернутись до орендаря за своїми коштами.

2. Скористатись правом на отримання коштів без свідоцтва про право на спадщину. Для цього необхідно зібрати пакет документів:
– взяти витяг з реєстру спадкових справ про реєстрацію спадкової справи;
– додати копію заяви про прийняття спадщини, яка подавалась нотаріусу для відкриття спадкової справи;
– написати заяву на ім’я орендаря (фізичної чи юридичної особи) з проханням виплатити кошти. В заяві необхідно вказати, що ви є спадкоємцем після смерті такої-то особи, вказати дату її смерті. Необхідно зазначити, що померла особа володіла земельною ділянкою (вказати кадастровий номер), яка була в оренді підприємства. Слід вказати, що саме ви є спадкоємцем цієї земельної ділянки, однак через введення воєнного стану не змогли отримати свідоцтво про право на спадщину, але маєте право на отримання орендної плати.
– долучити банківський рахунок, куди орендар може перерахувати кошти.

Газета «Пенсійний кур’єр» №30 (1000) від 27 липня 2022 року

Читайте також, як вирішити питання зі спадщиною під час війни.