Як вирішити питання зі спадщиною

Справи про продовження строку прийняття спадщини були доволі поширеними в мирний час. Та в умовах війни ситуація кардинально змінилася. Тепер строк для прийняття спадщини зупиняється та не враховується у встановлені законодавством шість місяців на прийняття спадщини (відповідно до постанови Кабінету Міністрів України N 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану»).

Це означає, що спадкоємець може прийняти спадщину протягом дії воєнного стану, незалежно від його тривалості. Після відміни воєнного стану термін прийняття спадщини відновлюється з 24 лютого 2022 року. Тобто, якщо  з відведених 6 місяців у спадкоємця залишалось два місяці, такий термін він матиме і після відміни воєнного стану.

Крім того, згідно з останніми змінами до «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України» в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від місця відкриття спадщини.

Тобто прийняти спадщину можна:

– подавши заяву будь-якому нотаріусу під час дії воєнного стану;
– дочекавшись закінчення воєнного стану та подавши заяву нотаріусу за місцем відкриття спадщини з врахуванням зупинення строків прийняття спадщини;
– надіславши заяву поштою нотаріусу, в якого заведено спадкову справу, засвідчивши таку заяву у будь-якого іншого нотаріуса (у разі, якщо інші спадкоємці першими подали заяву про прийняття спадщини в іншій місцевості, а ви не бажаєте їхати туди особисто).

Якщо ж спадкоємець постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, є малолітньою, неповнолітньою, недієздатною особою, або особою, цивільна дієздатність якої обмежена, то подавати заяву про прийняття спадщини не обов’язково. Проте при оформленні прав на спадкове майно доведеться документально довести свою належність до відповідних категорій осіб.