Інтимне життя в літньому віці: особливості, факти, поради

Сексуальність — одна з базових потреб, яка впливає на кожну людину незалежно від віку. Хоча з віком активність може знижуватися, але інтерес залишається. Є сексуальна активність, коли ми говоримо про реальні дії, а є сексуальний інтерес. Неспроможність провести статевий акт не означає, що немає сексуального інтересу. Про це Соціальній інформаційній платформі розповіла сексологиня Мирослава Дзісь — практикуючий лікар-психіатр і психоаналітик. Лікарка є асистентом кафедри психіатрії, психології та сексології Львівського національного медичного університету, викладає в Українській школі сексології та є членом Асоціації сексологів та сексотерапевтів України.

На початку розмови ми одразу окреслили, що інтимне життя існує й після виходу на пенсію. Але чомусь часто вважають, що люди старшого віку не можуть мати сексуального життя. 

«З віком секс не зникає, він лише змінює форму. Є три основні складові статевого потягу: платонічна, еротична й генітальна. З віком більш актуальною стає не генітальна складова, тобто не сам секс, а інші форми вираження сексуальності. Це можуть бути обійми, поцілунки, прості доторки чи навіть платонічні прояви. Але це не означає, що секс має зникати», — розповідає фахівчиня.  

Наскільки його стає менше залежить від того, скільки його було впродовж усього життя. Це залежить від того, яка в людини статева конституція — слабка чи сильна. Якщо людина за життя інтимом займалася раз на пів року, то на пенсії може взагалі обійтися без нього. Якщо ж, наприклад, до 40–45 років у людини був секс щодня, то потім він може бути тричі на тиждень. Але це не означає, що на пенсії секс зникає зовсім. Втім, його може бути менше через різні причини, у тому числі чисто фізіологічні.

Від чого залежить статева активність

«Звичайно, що організм старіє, ми стаємо трошки менш спроможними», — констатує пані Мирослава. Але пояснює, що все дуже індивідуально. Є чоловіки із сильною статевою конституцією, які мають багато інтиму й у пенсійному віці. А є навпаки такі, кому це не принципово. Також на бажання й можливість провести статевий акт впливає, зокрема, стан організму й наявність захворювань. Насамперед це захворювання серцево-судинної системи.

«Ми в нашій асоціації говоримо, що сексуальність притаманна всім людям, просто вона є дуже різною. Звичайно, є відсоток асексуальних людей. Але якщо є бажання, ніхто не забороняє цим займатися. Нема такого віку, в якому це має бути соромно або неприйнятно. Єдине, що способи реалізації цього бажання можуть трохи змінюватися», — каже сексологиня.

Під час розмови доходимо логічного висновку, що активне інтимне життя далеко не завжди залежить від віку. До того ж зараз, за словами психіатрині, спостерігається тенденція, відповідно до якої частота статевих актів у молоді стає меншою, ніж раніше. Люди старшого віку можуть бути в цьому навіть активнішими, ніж молодь. Це, між іншим, пов’язано з тим, що на літніх людей менше впливає такий фактор як порнографія. Натомість він дуже впливає на людей молодшого віку. 

У плані інтимного життя людям старшого віку, звісно, рекомендується ретельніше слідкувати за своїм фізичним здоров’ям, щоб, наприклад, не було діабету чи гіпертонічної хвороби. 

«Усі хвороби старості, які найчастіше зустрічаються в літньому віці, уражають судини. А ураження судин, між іншим, відображається на здатності до ерекції  в чоловіків», — розповідає пані Мирослава. 

Лікарка наводить дані досліджень, відповідно до яких серцево-судинні захворювання швидше можуть проявлятися порушенням ерекції, ніж серцевими нападами. Тобто в чоловіка спочатку спостерігається порушення ерекції, і лише через кілька років починаються серцеві напади.

Відверта розмова

Не можна сказати, що інтимне життя якось шкодить здоров’ю або навпаки його покращує. Але це може покращити якість життя в цілому, скажімо, у психологічному плані.  

«Якщо сексуальне життя є важливою складовою для того, щоб людина відчувала благополуччя, тоді наявність близькості буде покращувати якість життя. Але пріоритети можуть змінюватися, і людині це вже може бути не принципово», — каже психіатриня.

Вона констатує, що загалом інтим та якість життя пов’язані між собою. З одного боку, наявність інтимного життя може свідчити про якість і задоволеність життям загалом. З іншого боку, загальна якість нашого життя, як фізичного, так і психологічного, впливає на сексуальність. Тут є двосторонній зв’язок.

За словами пані Мирослави, за консультаціями до сексологів найбільше звертаються люди віком 40–45 років. Насамперед це пов’язано з психологічною кризою, але бувають і випадки, пов’язані зі здоров’ям. А от старші люди звертаються менше. 

«Для людей літнього віку говорити про сексуальність соромно, і особливо звертатися до спеціалістів, які є молодшими за них», — каже фахівчиня.    

Наприклад, інколи так трапляється, що препарати, які виписують при лікуванні серцево-судинних захворювань у старшому віці, впливають на сексуальну активність, тобто мають побічний ефект. Часто літні люди соромляться про це сказати лікареві. Але якщо людина буде сміливіша й зізнається в цьому, то лікар може змінити препарат на той, що менше впливатиме на сексуальність.

«Конкретний випадок. Приходить на консультацію чоловік 55 чи 60 років і каже, що в нього проблема з ерекцією. А виявляється, що в нього є побічні дії від серцево-судинних ліків. Тобто це не проблема з ерекцією, просто треба розглянути можливість зміни медикаментозного лікування», — розповідає сексологиня.

У чоловіків також є клімакс

Зрозуміло, що як жіноча, так і чоловіча фізіологія з віком змінюється. У жінок під час клімаксу дуже змінюється рівень гормонів. А на чоловіків набагато сильніше, ніж на жінок, впливає, наприклад, гіпертонічна хвороба. 

«У чоловіків також є клімакс і є різні його різновиди. Просто він не пов’язаний з такою різкою зміною, як у жінок», — трохи дивує цією заявою наша співрозмовниця. 

З віком сексуальна потреба змінюється, але, зазвичай, це відбувається поступово. Проблема є тоді, коли сексуальність змінюється дуже різко. Наприклад, була необхідність займатись сексом щодня, а потім потреба на пів року відпала. У такому разі треба зрозуміти, чи немає якоїсь депресії, чи іншої хвороби. Буває й навпаки. 

«Людина ніколи особливо цим не цікавилася, а тут їй раптом постійно хочеться, і партнер відчуває себе під терором. Тоді треба розуміти, що відбувається. Чи це якась психологічна проблема, чи це може бути навіть якась пухлина, що збільшує сексуальний потяг», — розповідає Мирослава Дзісь. 

Фахівчиня ще раз наголошує на тому, що різка зміна сексуальної потреби в той чи інший бік може свідчити про певні захворювання. Тобто ставитися до цього потрібно дуже уважно. Але якщо сексуальність змінюється повільно й паралельно з партнером — це нормально. 

«Так, з віком потреба може зменшуватися, але це не означає, що зменшується потреба в людському теплі, душевній близькості, розумінні й так далі», — зауважує сексологиня.

Молоді люди часто сприймають сексуальність літніх людей, як щось ненормальне. Але пані Мирослава запевняє, що це абсолютно природні й нормальні речі. 

«Якщо людині потрібна ця близькість і партнерові потрібна, то чому б ні? Якщо статеві стосунки є однією з умов повноцінного життя, то чому це має бути чимось не дуже добрим?», — заспокоює психотерапевтка. 

Автор: Сергій Коробкін, фото з архіву Мирослави Дзісь