«Ідемо до переселенців, приймаємо заяви у поранених, працюємо у вихідні», — очільниця пенсійної служби Львівщини

Продовжуємо серію інтерв’ю з очільниками пенсійних служб в регіонах. Сьогодні в центрі уваги — Львівщина. Саме сюди із зон, де тривають бойові дії, та з окупованих населених пунктів перемістилося найбільше українців. Як їх приймають в Львівській області, чим допомагають, якою є взагалі пенсійна ситуація в регіоні, — про це та інше в бесіді з очільницею Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області Галиною Недзельською.

Галино Всеволодівно, так склалося, що з початком повномасштабної агресії росії проти України, на Львівщину переселилися тисячі людей. Скільки громадян прибуло до вашого регіону, тікаючи від війни? Як їх приймають в області?

— Мені здається, Львівщина вкотре підтвердила, що є надійним тилом своєї країни. Ситуація для нас не нова. До нас люди їдуть з 2014-року, багато хто тут вже міцно облаштувався, знайшов справжній другий дім, друзів, мирне життя. Нинішня агресія стала новим міграційним викликом для області. Звісно, сьогодні масштаби міграції зовсім інші, ніж були вісім років тому. У перші місяці повномасштабної війни на Львівщині, часом, перебувало до 500 тисяч переміщених осіб — нині частина з цих громадян виїхала за кордон, частина — повернулася додому, у звільнені міста та села. Наразі у Львівській області офіційно зареєстровано 240 тисяч внутрішньо переміщених осіб. У нас знайшли прихисток громадяни працездатного віку, яких більше ніж 110 тисяч, 75 тисяч дітей, 31 тисяча пенсіонерів та 8 тисяч осіб з інвалідністю.

Влада докладає максимум зусиль, щоб розмістити цих людей, забезпечити їх усім необхідним. Нині організовано 250 різних локацій, де перебувають ті, хто тікає від війни. Це санаторії, приміщення шкіл, садочків, інших державних та комунальних закладів. Можливо, вони не є аж надто комфортними, але у цих приміщеннях люди забезпечені спальними місцями, харчуванням, мають усе найнеобхідніше.

— Чи зіштовхнулися пенсійні служби Львівщини, у зв’язку з таким масовим напливом людей, з якимись проблемами, новими викликами?

— Ви знаєте, у порівнянні з областями, де ведуться чи велися активні бойові дії, то я не можу сказати, що у нас є проблеми. Швидше за все, у нас лише зросло навантаження на працівників за рахунок більшої кількості відвідувачів. У середньому щодня сервісні центри області приймають до трьох тисячі відвідувачів, з них близько 200 — внутрішньо переміщені особи. Також по окремих ділянках роботи ми допомагаємо колегам з Харківської області. Але це нормальний процес. Сьогодні уся країна працює в особливих умовах. Нам нема на що жалітися. Ми робимо свій невеликий внесок у загальну справу.

Певно існують якісь пенсійні питання, які виникають у переміщених осіб найчастіше, є найбільш актуальними.

— Так, нині найбільше на часі така проблема, як зміна способу виплати пенсії. Це хіт-питання, з яким внутрішньо переміщені особи звертаються до сервісних центрів. В основному люди хочуть перевести виплати з пошти на банк. Водночас актуальними залишаються і такі питання від пенсіонерів як невиплата пенсій за березень-квітень 2022 року, виготовлення пенсійних посвідчень, отримання довідок про дохід (ОК-5, ОК-7), призначення та перерахунок пенсії, отримання допомоги на поховання. Одним словом, усе те, що турбувало людей у мирному житті, продовжує хвилювати і зараз. Розумієте, людина, незалежно від обставин, хоче отримувати свою зароблену пенсію, — і саме навколо цієї пенсійної аксіоми і крутяться усі питання.

— Ви торкнулися такої проблеми, як переведення пенсійної виплати з пошти на банк. Як багато переселенців скористалося цією опцією?

— Ну, для прикладу, якщо 2021 року в області щодо зміни способу виплати звернулося 9,9 тисяч осіб, то за неповних п’ять місяців поточного року – вже 7,5 тисяч, з них 3,6 тисяч – внутрішньо переміщені особи. Окрім того, фахівцями Головного управління у Львівській області опрацьовано 9,1 тисяч заяв про зміну способу виплати пенсій пенсіонерам Харківської області. І таке бажання цілком логічне, адже люди зрозуміли, що банківська картка в нинішніх воєнних умовах — це ключ до пенсії, який завжди з тобою. Це розв’язує руки, дозволяє бути більш мобільним і незалежним.

— От дивіться, така обставина: пенсіонер переїхав на Львівщину, оселився, але має невирішене пенсійне питання. Як він має дізнатися, куди йому звертатися?

— Із перших днів повномасштабного вторгнення ми скрізь: і в соціальних мережах, і в ЗМІ, — розміщували номери телефонів, за якими можна звернутися до Фонду. Аби ВПО мали можливість оперативно вирішити питання пенсійного забезпечення, протягом березня сервісні центри працювали у вихідні та святкові дні. Починаючи з квітня, у вихідні та свята, ми консультуємо по мобільному телефону. Тобто пенсійна служба Львівщини на зв’язку завжди.

Водночас наші фахівці систематично відвідують місця розселення переміщених осіб, де відповідають на усі нагальні питання; у поранених осіб, за місцем їх лікування чи перебування, приймаються заяви та документи.

Крім того, наші фахівці надають внутрішньо переміщеним особам інформацію про волонтерів, які організовують поселення, харчування та забезпечують речами першої необхідності. Ми також налагодили співпрацю з органами соціального захисту, центрами зайнятості, закладами охорони здоров’я, банківськими установами. Тобто намагаємося допомогти, як можемо.

— Аби пенсіонери могли вчасно отримувати пенсії, працівники мають сплачувати єдиний соціальний внесок. Як нині справи з цим питанням, якою є динаміка сплати ЄСВ на Львівщині?

— Не дивлячись на те, що за чотири місяці поточного року надійшло 6,3 мільярда гривень ЄСВ від платників Львівської області, доведені ідентикативні показники виконано лише на 94,2 відсотка. Загалом же темпи росту надходжень по ЄСВ до відповідного періоду минулого року становлять 22,6% (тоді як по Україні 12,5%), однак по окремих видах економічної діяльності спостерігається зменшення надходжень. Це, насамперед, стосується оптової та роздрібної торгівлі, будівництва та діяльності із забезпечення стравами та напоями.

Ще маємо надію на те, що підприємства, які у зв’язку з військовими діями переїхали до Львівської області, перереєструються і як платники податків та ЄСВ у нашій області. На сьогодні є 137 підприємств, які переїхали з «гарячих точок» до Львівської області, з них 88 уже почали роботу. На цих підприємствах створено понад 4 тисячі нових робочих місць. Найбільше виробництв переїхало до нас з Києва (57), Харківської (32), Донецької (10) та Київської (9) областей.

Хоча тут питання теж риторичне: якщо в одному місці внесків прибуде, то в іншому — навпаки. Загальна пенсійна скарбниця від цього не виграє. Аби соціальні внески та податки сплачувалися добре, потрібна працююча економіка. А це якраз і є проблемою під час війни. Хочеться вірити, що загальними зусиллями держава та бізнес зможуть вирішити цю надскладну проблему.

— Проясніть питання, яке турбує багатьох наших читачів: як скоро працюючі пенсіонери зможуть отримати перераховані з квітня пенсії? У деяких засобах масової інформації навіть прогнозують, що це буде не раніше липня.

— Чекати залишилося зовсім недовго. Наразі органи Пенсійного фонду вже проводять перерахунки працюючим пенсіонерам (від стажу, а також від стажу та заробітку), які будуть включені у виплатні відомості червня 2022 року.

— Галино Всеволодівно, чи долучаються працівники Пенсійного фонду Львівщини до різних волонтерських та гуманітарних акцій?

— Насамперед, хочу сказати про те, що 12 наших працівників мобілізовані сьогодні до лав Збройних Сил України і захищають Україну на фронті. Та, мабуть, буде правильно, якщо зазначу, що сьогодні у кожного українця свій фронт: військові захищають територіальну цілісність на передовій, а ми, цивільні, допомагаємо армії, переселенцям, – в тилу.

Деякі наші працівники свою волонтерську діяльність розпочали ще 2014 року і сьогодні продовжують активно допомагати сортувати та пакувати гуманітарну допомогу. Крім того, наші волонтери долучаються до збору та закупівлі речей першої необхідності, продуктів, одягу тощо, яких потребують військові на фронті, а також поранені в госпіталях.

Само собою, наші працівники плетуть маскувальні сітки для військових.

Жінки долучаються до роботи волонтерського загону, створеного при Львівській обласній військовій адміністрації. Готують їжу для солдатів Збройних Сил та територіальної оборони: ліплять вареники, готують продуктові набори, відправляють все це українським захисникам.

Знаєте, недавно натрапила на цитату Олени Теліги, суть її така: держави стоять на внутрішній єдності і силі народу. От це зараз – про нас, українців. Мені здається, ми сьогодні маємо таку єдність, що обов’язково вистоїмо і переможемо.

Газета «Пенсійний кур’єр» №22 (992) від 3 червня 2022 року

Читайте також про роботу Пенсійного фонду на Луганщині в інтерв’ю з начальницею головного управління Пенсійного фонду України у Луганській області Ольгою Шаруновою.