Соціальна інформаційна платформа разом з Українським ветеранським фондом продовжують розповідати історії ветеранів, які стали переможцями конкурсу «ВАРТО». Це люди, які отримали до 1 млн грн на розвиток власної справи. Кожен з них після служби в АТО пробує себе на економічному фронті й намагається створити власний бізнес. Інколи така справа приносить користь не лише ветерану та його родині, але й стає суспільно значущою.
Ветеран-ветеринар
Олег Кашляк представляє Львівщину. Отримані кошти спрямовує на розвиток власної ветеринарної клініки: підготовку приміщень та закупівлю обладнання діагностично-лабораторного відділення. Чоловік — ветеринар за освітою, який майже все життя присвятив цій справі.
фото з архіву Олега Кашляка
Ветеринарна клініка надає постійну знижку для переселенців, волонтерів, учасників бойових дій, ветеранів війни та військовослужбовців: 20 % — на послуги та 5 % — на медикаменти.
Олег налагодив тісну взаємодію з кінологічними та ветеринарними службами силових структур. У разі потреби в клініці проводять обстеження для службових собак Збройних сил, Нацгвардії, Держприкордонслужби тощо.
«Прийшли двоє військових. Вони стоять на блокпосту. Привели собаку, який занедужав. Треба було ліки якісь дати. Набігла певна сума. Як ви думаєте, їм хтось буде ці гроші компенсувати? Точно ніхто не буде. Держава цього не зробить. Я 25 років був ветеринаром у військових частинах, знаю, що мені їх ніхто ніколи не компенсує. Хлопці витягують свої гроші. І як я можу їх взяти?», — наводить приклад ветеран.
У 2013 році Олега перевели з посади старшого ветеринарного лікаря на посаду начальника паливно-мастильних матеріалів. Це визначило його діяльність у 2014–2016 роках: займався забезпеченням пальним західного угрупування військ. Під час АТО виїжджав на крайні точки фронту, зокрема, у Дебальцеве й майже до Станиці Луганської. Його паливозаправник забезпечував усі блокпости, де була Національна гвардія України. Згодом чоловік повернувся ближче до своєї профільної діяльності — організував лабораторію безпечних харчових продуктів. У ній він стежив, щоб перевірялися всі продукти, які їхали в АТО та якими забезпечували Нацгвардію.
У 2022 році ветеран пішов на пенсію за станом здоров’я. І вже ставши пенсіонером, здійснив свою невеличку мрію — відкрив власну ветеринарну клініку. У цьому йому допоміг син, який нещодавно так само закінчив ветеринарний університет.
Варто зауважити, що у 2021 році Олег проходив курси для ведення бізнесу, що були організовані Міністерством у справах ветеранів. Тоді він написав два бізнес-плани. Один — для Міжнародної організації з міграції, яка оплатила йому хірургічний стіл. Інший — для Львівської ОДА, що дозволило придбати апарат штучної вентиляції легень.
Відкриття клініки дозволило створити кілька нових робочих місць та взяти на роботу молодих фахівців з рідного університету, які вчаться працювати з новим обладнанням.
Працівник метрополітену відкриває піцерію
Михайло Рощук живе в Києві й працює в метрополітені. Його бойовий шлях тривав протягом 2015–2016 років.
фото з архіву Михайла Рощука
«Служив у 11-му окремому мотопіхотному батальйоні «Київська Русь». Виконували завдання поблизу Троїцького (Донецька область) та Новозванівки (Луганська область)», — розповідає ветеран.
Після завершення АТО повернувся до основного місця роботи й зараз обіймає посаду головного технолога вагоноремонтного заводу.
Ідею відкрити власну піцерію запропонував бойовий товариш ще у 2020 році.
«Спочатку він сам відкрив першу піцерію «BRO», а потім підбив і мене на цей крок», — каже Михайло.
Реалізувати ідею стало можливим тільки зараз, коли на допомогу прийшов Український ветеранський фонд. Відкриття закладу має відбутися вже незабаром. Проєкт спрямований насамперед на ветеранів, військових та інших співробітників силових структур.
«Для ветеранів, військових, добровольців та поліції передбачені знижки до 25 % на піцу, яка позначена в меню. А ще кожен відвідувач чи замовник може «підвісити» піцу, яку ми передамо пораненим військовослужбовцям і медикам у шпиталь», — розповідає майбутній бізнесмен.
«Підвісити» піцу означає, що кожен клієнт закладу може заздалегідь оплатити її для наступного відвідувача з пільгової категорії. Наприклад, до них завітає учасник бойових дій, замовить собі піцу, а виявляється, що вона вже кимось оплачена. Ініціатива здається дуже цікавою.
Відкриття закладу дає можливість працевлаштувати шістьох — вісьмох людей. Персонал набирають насамперед серед ветеранів.
Бізнес, що робить місто чистішим
Олександр Шилін служить на Харківщині. Спочатку був у АТО, а після 24 лютого 2022 року знову повернувся до війська.
фото з архіву Олександра Шиліна
Втім, він завжди думає про майбутнє, тому ще до повномасштабного вторгнення відкрив бізнес з вивезення сміття. Орендував авто, набрав штат. Вважає, що робота допомагає швидше відновлюватися після фронту. Поки Олександр служить, справами допомагають займатися товариші. Він і до цього протягом десяти років працював у Харкові на підприємствах з поводження з побутовими відходами. Так сформувалась досить велика база клієнтів.
«Ми очікуємо, що з весни почнуться замовлення, збільшиться вивезення. Може, війна закінчиться. Більше ремонтів, більше побутових відходів», — говорить ветеран.
Зараз фірма вивозить сміття з різних районів Харкова. Після 24 лютого 2022 року бізнес, звісно, призупинився, штат працівників зменшився, бо колеги пішли також до ЗСУ. Проте завдяки Українському ветеранському фонду в справи відкрилося друге дихання. Попри те, що Олександр нещодавно місяць пробув у госпіталі з пораненням, прагне швидше повернутися до справ.
Основними клієнтами є люди, які почали відновлювати свої помешкання після обстрілів, а також малий та середній бізнес. Кошти, що залучаються через перемогу в конкурсі, будуть спрямовані на придбання транспортних засобів, купівлю контейнерів, оренду території, закупівлю палива. Звісно, що розширення бізнесу передбачає залучення нових співробітників: водіїв, механіка та логіста, яких також планують набирати з-поміж захисників України.
Бізнес у напрямі поводження з побутовими та великогабаритними відходами має, між іншим, і корисну екологічну складову. Передбачається, зокрема, сортування сміття й перероблення пластику. З будівельних відходів можна виробляти тротуарну плитку, а пластик перероблювати на систему вирівнювання плитки. З переробленого поліетилену можна виробляти дощовики.
Автор: Сергій Коробкін
Читайте також: Ветерани-підприємці: які бізнеси запускають захисники на кошти від ветеранського фонду.