Чи відбудеться перерахунок пенсій з 1 квітня?

Наприкінці лютого в уряді анонсували не лише березневу індексацію, а й перерахунок пенсій з 1 квітня для пенсіонерів, які працюють. За попередніми даними Пенсійного фонду України, підвищення стосуватиметься близько 600 тис. пенсіонерів. У чому полягає суть чергового перерахунку й чи дійсно такі пенсіонери дочекаються підвищення саме у квітні? Про це детальніше в нашому матеріалі.

 

Хто має право на перерахунок

Людина, яка вийшла на пенсію, але продовжує працювати, має право на перерахування своєї пенсійної виплати кожні два роки. Насамперед робиться перерахунок пенсії по стажу — враховується додатковий стаж, якого людина набула, працюючи після виходу на пенсію. 

Якщо це вигідно, то в окремих випадках можуть перерахувати й коефіцієнт зарплати. 

Наприклад, людина пішла на пенсію у 2021 році з наявністю 30 років страхового стажу, однак продовжує працювати. Вона має право на перерахунок своєї пенсійної виплати у 2023 році. До її наявного стажу додається ще два роки, і загальний стаж налічує 32 роки, що має вплинути на розмір пенсії.

Для визначення коефіцієнта зарплати при призначенні пенсії враховувалися дані про зарплату людини за 2000–2020 роки. При перерахунку визначається: варто брати зарплату ще за два роки чи ні. Тобто як вигідніше: 2000–2020 роки чи 2020–2022 роки? Якщо після перерахунку коефіцієнт зарплати знижується, то залишають старий, який був при призначенні.

Важливо знати, що перерахунок проводиться не раніше ніж через два роки після призначення пенсії або її попереднього перерахунку. Навіть якщо людина після призначення пенсії пропрацювала менше ніж два роки, то перерахунок відбудеться все одно не раніше ніж за два роки з моменту призначення пенсії. Наприклад, людина оформила пенсію у 2022 році, пропрацювала ще рік і у 2023 році звільнилася. У такому разі право на зарахування додаткового року до стажу настане тільки у 2024 році.

Усе це передбачено частиною 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Тобто йдеться насамперед про звичайні пенсії за віком та в окремих випадках про пенсії по інвалідності. 

Чи треба подавати заяву?

Щоб такий перерахунок зробили, треба подати заяву до Пенсійного фонду. У такому разі його зроблять з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся, якщо заяву він подав до 15 числа включно. І з першого числа наступного місяця, якщо заяву подано після 15 числа.

Однак у 2017 році до вказаної статті внесено деякі зміни. Вони передбачають, що перерахунок пенсії пенсіонеру, який працює, може бути здійснений автоматично, навіть без його звернення. Тобто, якщо людина працює, але не подає заяву, то перерахунок рано чи пізно все одно зроблять. 

Як це працює

Як відомо, стаж людини після 2004 року визначається за даними Реєстру застрахованих осіб. У Пенсійному фонді бачать, працює людина чи ні, і скільки часу минуло з моменту призначення чи останнього перерахунку пенсії. Кожного березня проводиться певна звірка даних і автоматично визначається, хто станом на лютий уже має 24 місяці неврахованого стажу (або менше ніж 24 місяці, але з моменту останнього перерахунку 24 місяці вже минуло). Тобто автоматично визначається, хто має право на перерахунок пенсії. Саме таким людям з 1 квітня автоматично проводиться перерахунок пенсії. 

Варто зауважити, що цей перерахунок не має нічого спільного з індексацією. І це не якась нова доплата від уряду. По суті, це індивідуальний перерахунок пенсії за те, що людина пропрацювала додатково й має право врахувати ці роки в стаж. У цьому випадку заслуга держави лише в тому, що тепер такий перерахунок можна отримати без особистого звернення до Пенсійного фонду — усе робиться автоматично. 

Коли чекати на підвищення?

Попри те, що згідно із законом перерахунок проводиться з 1 квітня, пенсії цього місяця не зростуть. Річ у тому, що два роки тому змінилася форма подання звітності про сплату страхових внесків. Була щомісячна, а стала щоквартальна. Тобто в Пенсійному фонді поки немає даних про стаж людей за січень і лютий 2023 року. Ці дані надійдуть у квітні — травні. Відповідно перерахунок буде зроблено заднім числом — у травні або червні. 

Минулого року про проведення такого перерахунку Пенсійний фонд прозвітував лише в червні. Тоді підвищення отримали 595 тис. осіб, а середній розмір зростання становив 168 грн. Відповідно доплату за квітень і травень людям здійснили вже влітку разом з новим розміром пенсії. 

Отже, варто пам’ятати:

  • безпосередньо у квітні перерахунок не зроблять, але потім мають провести доплату заднім числом;
  • не варто очікувати на дуже велике підвищення;
  • навіть якщо людина має право на такий перерахунок, то не в усіх випадках пенсія зростає. Тут як і з індексацією: основний розмір пенсії може зрости, а загальний залишитися на попередньому рівні.

Наприклад, у людини пенсія без надбавок становить 1500 грн. Однак потрібно пам’ятати про доплату до мінімальної пенсійної виплати, яка в березні для людей, які працюють, залишилася на рівні 2100 грн. Тому якщо після перерахунку основний розмір пенсії становить 1600 грн, то в людини все одно збережеться мінімальна пенсійна виплата — 2100 грн.

Автор: Сергій Коробкін, фото: lexinform.com.ua

Читайте також: Чому в березні пенсії підвищили не всім.