Як виростити мікрозелень на підвіконні: поради киянки

Взимку, коли стають недоступними більшість свіжих овочів, фруктів і ягід, поповнити організм корисними речовинами можна завдяки мікрозелені. Її додають до салатів, прикрашають різноманітні страви — це корисно, смачно й красиво. Своїм досвідом вирощування й секретами догляду в домашніх умовах із Соціальною інформаційною платформою поділилася жителька села Чубинське, що на Київщині, Ольга Панічева.

Кілька років тому в жінки виникла ідея спробувати виростити мікрозелень вдома. 

«Вітамінів взимку немає, от ми перед Новим роком вирішили спробувати. Спочатку навіть без жодних знань вийшло нормально. Потім стала дивитися різні відео в інтернеті, цікавитися, що та як вирощують у вигляді мікрозелені інші. Я належу до Клубу органічного землеробства, туди нам привозять спеціальне насіння. Чим відрізняється насіння для мікрозелені, то це тим, що воно нічим не оброблене, чисте. Взагалі можна використовувати різне: купити або навіть домашнє, яке зібрали з рослин, вирощених власними руками», — розповідає Ольга.


Фото з архіву Ольги Панічевої

Перший врожай жінка виростила на зволоженій паперовій серветці. Пізніше почала використовувати вату. Каже, для неї це виявився найзручніший варіант.

«Купую вату у великих пакетах, вона розгортається в пласкі шари. Для мікрозелені достатньо трішки якогось матеріалу, щоб міг закріпитися корінь. Зараз дуже багато різного всього пропонують торгові мережі: і кокосовий субстрат, і серветки спеціальні є. Це теж можна використовувати. Не потрібно тільки вирощувати в ґрунті, тому що можуть бути грибкові захворювання. А так можна вирощувати на будь-чому, можна навіть на ватних дисках», — каже господиня.

З її досвіду, найкраще проростає редиска, капуста, рукола, крес-салат. Вони швидко порадують гарним урожаєм. А для початківців жінка радить обрати горох — він ніколи не підводить, добре проростає та майже нічим не хворіє. Для висівання можна використовувати будь-які контейнери з кришками або накривати плівкою. Підійде тара від магазинних овочів чи солодощів.

Господиня радить перед висіванням витримати насіння в розчині перекису водню. Аптечний препарат варто розвести в три-п’ять разів. Потім насіння підсушує, щоб легко посіяти.

«Вату розстеляю в контейнері. На неї насипаю промите насіння таким шаром, щоб воно не накривало одне одного. Але щоб і не дуже рідко було. Тому що рідко нецікаво, мало продукції вийде. Коли насінинки набубнявіють, то не повинні заважати одна одній. Зволожую водою. Лотки можна складати один в один, тому що на перші кілька днів повинна бути темрява. Також є культури, які потребують пресу. Наприклад, соняшник під пресом краще скидає лушпиння. І горох прес любить. Тож ми складаємо контейнери один в один, накриваємо кришкою або плівкою та ставимо в темне місце», — ділиться досвідом Ольга.

За її словами, у темряві насіння може стояти кілька днів, доки проростуть корінчики. Для різних рослин це може зайняти різний час. Воду в ці дні не доливаємо. Після появи корінців контейнери відкриваємо й переносимо на світло.

«Тепер потрібно слідкувати за вологістю. Має бути мокро, але вода не повинна текти. Я, наприклад, щоранку зволожую з пульверизатора. Рослинам у цей час потрібне світло та відповідна температура. Щоб не холодно було, але щоб і не сильно спекотно, бо мікрозелень швидко переростає. У мене стоять прямо на кухні, поряд лежать ножиці. Якщо роблю якийсь салат чи бутерброд ножицями зрізала, посипала. Гарно, смачно й корисно», — додає господиня.

Вона також розповідає, що при вирощуванні деяких рослин можуть виникнути труднощі. Соняшник, наприклад, можуть вражати грибкові захворювання. Хоча смакові якості його дуже хороші. Важче проростає насіння, яке містить ефірні олії.

«Спочатку мине час, доки випарується ефірна олія, аж тоді починає проростати рослинка. Я пробувала висівати базилік проріс, але ріденько», — зауважує Ольга.

Освітлення має велике значення. Тому контейнери краще поставити на підвіконня найсвітлішого вікна. За можливості, варто досвічувати. Хоча врожай збирають швидко, але завжди є ризик появи плісняви, особливо при переливанні й недостатньому освітленні. Для харчування жінка радить зрізати перші зародкові листки — сім’ядольки. Саме в них найбільше користі. 

«У чому перевага мікрозелені? У тому, що насінина запасає найбільше поживних речовин для майбутнього покоління. І коли починають проростати перші листочки, усі ферменти перебувають в активній фазі. І мікроелементи, і різні поживні речовини вони всі йдуть у ці перші сім’ядольні листочки для того, щоб рослина могла стартувати. І от вони якраз і мають найбільшу користь. Коли з’являються вже перші справжні листочки уже вважають, що мікрозелень переросла. Соняшник, наприклад, тоді починає гірчити. Уся мікрозелень зрізається один раз. Але горох можна пробувати зрізати двічі він дасть два врожаї», — додає господиня.

Вона зауважує, що в паростках гірчиці переважають аскорбінова кислота й рутин.


Фото з архіву Ольги Панічевої

«Це прекрасний протицинговий засіб, що також попереджає старіння стінок кровоносних судин. Завдяки перцевому смаку ця пікантна добавка до їжі стимулює апетит і кровообіг», — каже Ольга.

Дослідники довели, що мікрогрін містить у кілька разів більше вітамінів, ніж їхні зрілі екземпляри рослин. При тому, що середній термін вирощування мікрогріну становить 10–14 днів.

Авторка: Світлана Шевчук, головне фото: yaskravaklumba.com.ua

Читайте також: Пересушування та перелив можуть призвести до загибелі фіалки.