Львів’янка зібрала колекцію з 70 сортів троянд

Галина Жук з Городка, що на Львівщині, близько 30 років захоплюється вирощуванням троянд. За цей час жінка зібрала колекцію з понад 70 різних сортів і видів. Про особливості вирощування та догляду за улюбленою багатьма квіткою вона розповіла «Пенсійному кур’єру». 

«Я просто любителька троянд, але кожен кущ то як моя дитина. А їх у мене понад 70. Різні сорти, різні види. Звідусіль тягну в Городок Львівської області й намагаюся створити їм умови для гарного розвитку та безупинного цвітіння. І так уже понад 30 років», — розповідає Галина.

Весняна обрізка

За словами квітникарки, за сприятливої погоди вже можна проводити весняну обрізку троянд. Жінка розпочинає роботи у квітнику зі зняття укриття. Потім береться за обрізку кущів. Без ретельного догляду, каже, вони не зможуть порадувати ефектним цвітінням.

«Навесні обрізають троянди всіх видів. Я видаляю старі, сухі, слабкі та підмерзлі пагони, щоб рослина не витрачала на них свої сили. Тоді вона нарощуватиме нові. Саме на них ми згодом побачимо бутони», — зауважує господиня.

Вона додає, що немає точних термінів для весняної обрізки. Вони різняться з року в рік. Усе залежить від погодних умов.

«Я чекаю, доки встановиться тепла погода, бруньки набухають, але пагони ще не починають рости. Процедуру цю краще проводити в сонячний день. Використовую секатор з гострими лезами. Їх бажано попередньо знезаразити. Можна в легкому розчині марганцівки. Зрізи роблю вище бруньки на 5–7 міліметрів під кутом 45 градусів», — уточнює Галина.

Вона додає, що всі старі пагони зрізає «на кільце», не залишаючи «пенька». Доросла рослина має складатися з 3–5 сильних пагонів. Їх варто вкоротити до 3–4 бруньок. Таким чином отримаємо обрізаний кущ висотою 10–20 сантиметрів.

«Коли обираємо, яку гілку обрізати, а яку залишити, то перевагу слід віддати молодшій (у неї світліша кора), а також тій, що краще розташована», — каже квітникарка.

В’юнкі троянди можна не обрізати. Та якщо хочеться надати кущеві гарної форми, то без цього не обійтися. Жінка радить такі троянди проріджувати.

Чайно-гібридні троянди цвітуть на пагонах поточного року. Тому можна не боятися вирізати гілки, яким понад два роки. А паркові троянди чудово цвітуть протягом кількох років без обрізки. Ці рослини квітнуть і на старих стеблах, і на приростах поточного року. Вони потребують тільки санітарної обрізки. Проте старим кущам варто трохи вкоротити всі пагони, інакше квітки стануть дрібними.

Переваги мульчування

Останніми роками багато господарів користуються методом мульчування при вирощуванні різних культур. Користь мульчі для троянд буде не меншою, ніж для томатів, перців, огірків, полуниці та багатьох інших культур. 

Галина Жук зауважує, що у своєму розарії понад п’ять років використовує як мульчу соснову кору найдрібнішої фракції. Каже, що результатом дуже задоволена.

Адже мульчування коригує властивості ґрунту. На глиняних мульча покращить дренаж, на піщаних — затримає вологу. Мульчування також знизить температуру ґрунту на 10 і більше градусів. Це також важливо для спекотного літа. Так само мульча запобігає ущільненню верхнього шару ґрунту.

«Ще мульчування це хороший спосіб боротьби з бур’янами. Їм стає важко пробитися через шар кори, як у мене, наприклад. Звичайно, перед тим потрібно прополоти та зрихлити ґрунт. Потім насипаємо мульчу шаром 4–6 см. З часом мульча перегниє й стане додатковим добривом для рослин. Тоді її треба поновлювати», — зауважує квітникарка.

Мульчу можна придбати — вона буде виглядати ще й дуже естетично. А можна виготовити самотужки. Для цього згодиться старий папір та картон — шматочки розкладають навколо кущів та накривають зверху мокрою землею.

Тирса підходить для мульчування. Але важливо, щоб вона не була свіжою. Варто використовувати ту, якій не менше одного року. 

Якщо як мульчу обрали суху траву  (сіно або солому), то тут важливо переконатися, що на ній немає залишків гербіцидів, які можуть зашкодити трояндам. І, звичайно, рослини не повинні мати насіння, інакше воно проросте.

Висаджування троянд

Троянди можна висаджувати і восени, і навесні. Варто пам’ятати, що ця рослина любить світло. За правилами посадкова яма повинна мати діаметр 50 сантиметрів і 30 сантиметрів глибини.

Ідеальною сумішшю для посадки стануть місцевий ґрунт, перегній і торф (або листяна земля) у рівних частинах. Можна додати небагато попелу. Ця суміш лягає на дно посадкової ями. Зверху її присипають місцевим ґрунтом, аби коріння не торкалося поживної частини.

Саджанець присипають землею так, щоб місце щеплення було на 2–3 сантиметри нижче рівня ґрунту. Тоді пагони шипшини, на яку щеплена троянда, будуть пробиватися менше. Посаджену рослину треба полити. До води можна додати укорінювач. Якщо після поливу ґрунт надто осів, то можна досипати його до потрібного рівня.

Щоб троянда краще вкорінилася, варто вкоротити пагони до 10–15 сантиметрів, аби на них залишалося по 2–4 бруньки.

Нагадуємо, весняну обробку саду починають при температурі повітря +5 С°

Авторка: Світлана Шевчук

ФОТО: з архіву Галини Жук.