Хто має право на звільнення зі Збройних сил та як це зробити

Інколи у військових виникають обставини, які за законом дають їм право звільнитися з лав Збройних сил України, наприклад, за станом здоров’я або за сімейними обставинами. Але на практиці з цим виникають труднощі.

У питаннях соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей Соціальній інформаційній платформі допомагає розбиратися адвокат і керівний партнер ЮФ «Соціальний паритет» Дмитро Йовдій.

«Тут є дуже багато бюрократії. Процедура звільнення військового, незалежно від підстав дуже часто триває місцями. Може й три місяці тривати, хоча насправді це мало б бути вирішено за тиждень другий, не більше», — каже юрист.

За його словами, підстави для звільнення можна поділити на кілька груп. Дві найпоширеніші — за станом здоров’я або за сімейними обставинами. Наприклад, під час несення військової служби різко погіршився стан здоров’я. Що робити? Адвокат пояснює алгоритм дій.

Спочатку треба написати рапорт на ім’я командира військової частини й начальника по медичній частині, щоб був здійснений огляд. Військового мають направити на військово-лікарську комісію (ВЛК). Лікарі мають провести певну експертизу, на підставі якої й ухвалюється висновок, що це за захворювання й чи придатна людина до подальшої служби. 

Висновок ВЛК оформлюється відповідною постановою та може стати підставою для того, щоб військовий написав рапорт про звільнення на ім’я командира військової частини. 

Схожий порядок діє й у разі виникнення сімейних обставин. Як відомо, чоловіків не призивають до війська при наявності в сім’ї трьох дітей. Тому, якщо у військовослужбовця, наприклад,  народилася третя дитина, то це також може стати підставою для звільнення. Такою ж обставиною може бути й оформлення опікунства або документів по догляду за хворою людиною.

«Пишеться рапорт на ім’я командира, додаються відповідні документи, і на підставі цього командир має видати наказ про звільнення», — констатує Дмитро Йовдій. 

Але на практиці, за його словами, цей процес затягується в часі. Військові скаржаться, що рапорти подаються, але не розглядаються, на ВЛК їх не відправляють тощо. 

У подібній ситуації, за словами адвоката, доцільно діяти іншим шляхом. Рапорт з необхідними документами потрібно відправити на адресу військової частини поштою й отримати повідомлення про вручення. Тоді вже буде можливість посилатися на те, що даний документ був направлений, і військова частина буде зобов’язана його розглядати.

Так чи інакше, якщо є проблеми з комунікацією, потрібно почати юридично фіксувати кожен факт і кожен документ. 

«Написав рапорт, подав? Наполягай, щоб його зареєстрували й поставили відмітку, присвоїли вхідний номер. Якщо відмовляються це робити пішов на Укрпошту й відправив. Немає можливості відправити попроси членів сім’ї, щоб вони від вашого імені зробили це за допомогою адвоката. Він уже розбереться, як відправити», — пояснює Йовдій. 

Він наполягає на тому, що все потрібно переводити в юридичне русло. Так чи інакше відповідне право людина має й згідно із законами та Конституцією. «Звичайно, ми розуміємо, що йде війна, тривають бойові дії. Інколи за таких обставин документи об’єктивно розглянути просто неможливо. Але є й інші причини», — зауважує адвокат. 

У таких ситуаціях не зайвим буде й зателефонувати на гарячу лінію Міністерства оборони або на гарячу лінію Генерального штабу Збройних сил, і повідомити про такі факти.  

«Це часто спрацьовує, тому що звідти в будь-якому випадку зателефонують до військової частини й спитають, чому не розглядається рапорт конкретного військовослужбовця», — розповідає юрист. 

Чому ж військові нечасто вдаються до таких дій? 

«Ми розуміємо, що вони просто не хочуть псувати відносини з командуванням, тому що від командира залежить, між іншим, нарахування зарплати. Він може виписати премію, а може її позбавити. Може, наприклад, затабелювати (задокументувати — авт.) виконання бойового завдання, яке впливає на додаткову винагороду, а може не табелювати й так далі», — констатує Дмитро Йовдій. 

Зрештою адвокат зауважує, що універсального рецепта немає. Але якщо виникає питання звільнення й для цього наявні всі підстави, то все-таки відстоювати свої права потрібно.

Автор: Сергій Коробкін, фото: facebook.com/usofcom