Здобути освіту в найкращих навчальних закладах світу українці можуть безкоштовно

Навчатися за кордоном у престижних європейських вишах мріє чи не  кожен третій українець. Та окрім мрій, потрібні ще хороші знання з іноземної мови, підкріплені неабиякою мотивацією самого абітурієнта, — переконана Вікторія Щерба, директорка з розвитку NGO Brave Generation. Організація, яка в перекладі з англійської означає «Сміливе покоління», допомагає українцям вступати в топові вищі навчальні заклади за кордоном. 

Історія співпраці Вікторії з Brave Generation розпочалась після початку повномасштабної війни. У цей час дівчина навчалася в Австрії. Багато її друзів зверталися із запитаннями, як поїхати на навчання за кордон, які документи необхідно оформлювати. Так набуті знання, навички й певний досвід студентка вирішила спрямовувати з користю для інших. 

Фото: з архіву Вікторії Щерби 

Вікторія Щерба створила свій канал в телеграмі, де розповідала про освітні можливості для студентів. Допомагала своїм друзям, приятелям, знайомим вступати в закордонні виші. Це був для них не лише порятунок, а й хороша можливість отримати якісні знання.

До Brave Generation прийшла з бажанням стати однією з підопічних команди, бо мала намір подавати документи в різні американські виші. У дівчини з’явився свій наставник, їй потрібна була якісна допомога саме від американців. Згодом Вікторія зрозуміла, що база необхідних знань у неї є. Це  й дало можливість умовно пройти шлях вступу до вишу, аби мати більше інформації для інших українців і розповідати їм про цю можливість. 

Після стажування в Європейському парламенті дівчина реалізовує набуті знання, працюючи помічницею народних депутатів України. Цю роботу вона вдало поєднує з підтримкою талановитої української молоді. Вбачає в цьому особливу місію. Бо саме за молодими й фаховими працівниками —  відбудова України після перемоги.

Освіта в найкращих навчальних закладах світу

Brave Generation  («Сміливе покоління») — це громадська організація, метою якої є надання талановитій молоді  можливості отримати знання та навички, необхідні для відбудови України в післявоєнний час. Вона заснована українкою Тетяною Котельніковою, яка двічі через війну була змушена покинути свій дім. Торік Тетяна вступила до Колумбійського університету, одного з найпрестижніших у світі. А цьогоріч вона їде навчатися до Єльського університету. Її ідея — об’єднати найталановитіших та найамбітніших студентів України, які віддані майбутньому своєї країни. А ще президентка й виконавча директорка переконана, що здобувши освіту в найкращих навчальних закладах світу, за підтримки великої мережі особистих наставників і друзів, студенти Brave Generation повернуться до  України для її відбудови.

«Наша діяльність має три напрями. Перший — це безкоштовне менторство  від студентів закордонних університетів, які надають підтримку, мотивацію  та допомогу в аплікаційному процесі. Менторами є студенти Гарвардського, Єльського, Колумбійського університетів та інших престижних вишів. У нас передбачаються щотижневі онлайн-зустрічі сам на сам між ментором та менті. У рамках цієї програми допомога направлена на написання есе, створення резюме, порад щодо культурної адаптації стипендіатів. Другий напрям спрямований на те, аби надати спеціальні ресурси для підготовки до вступу та фінансову допомогу для покриття витрат, пов’язаних з поданням документів. Передбачається покриття витрат для покращення рівня англійської мови, додаються ваучери для безкоштовного складання екзамену з англійської. Оплачуються також авіаквитки студентам з України до Сполучених Штатів або до Європи. І третій аспект — психологічна допомога постраждалим від війни студентам. Передбачаються щотижневі сеанси психотерапії з акредитованим психологом. Доступні також індивідуальні безкоштовні консультації з психологом», — розповідає про діяльність організації Вікторія Щерба. 

За досить короткий проміжок часу вдалось не лише розширити напрями діяльності громадської організації, а й знайти талановитих, цілеспрямованих абітурієнтів. Результати говорять самі за себе. Цього року 32 учасники програми вступили до найкращих університетів світу. Два учасники програми отримали найпрестижнішу стипендію у світі Fulbright. Також десять учасників програми проходять індивідуальну психологічну терапію. А ще вдалось отримати 60 ваучерів на навчання вартістю понад 12 тисяч доларів та забезпечити покриття витрат на підготовку до іспитів з з оцінювання рівня володіння англійською не носіями мови для 36 учасників програми протягом п’яти місяців. 

«Вікова категорія студентів у нас передбачається від 16 до 24 років. Вступити можуть як на бакалаврат, так і на менторство (супровід) для всіх студентів. Потрапити до програми й почати підготовку, яка може тривати до двох років, можна з 16 років. Рівня знання мови В2 (вище середнього) може вистачити. Стосовно відбору кандидатів через заповнення аплікаційної форми: потрібно вказати рівень знання англійської мови. Навіть якщо в кандидата рівень англійської В1, ми розуміємо, що в нього є ще час підтягнути її з нашими ресурсами. Якщо абітурієнт буде вступати до університету через два роки, у нього є ще час, і шанс зростає. Головним критерієм є мотивація. Якщо людина дійсно хоче вступити до американського чи європейського вишу, ми з цим допомагаємо. Ми хочемо, щоб потім зі своїми знаннями ці студенти повернулись до України й допомагали її відбудувати», — наголошує дівчина. 

Яку  спеціальність обрати

В американській системі освіти протягом першого або другого року навчання не обов’язково визначитись зі своєю професією. Студентам дають можливість обирати різні курси й лише на третьому році навчання вони мають остаточно визначитися, яка спеціальність до душі.  

«Але нам бажано ще на початку співпраці знати, куди людина рухається, у якому напрямку. У нас є різні спеціальності. Починаючи від юриспруденції, міжнародних відносин, до медицини. Наша команда думала над тим, які спеціальності будуть актуальними для відбудови нашої країни. Приблизний список у нас є: починаючи від архітекторів міст, інженерів, до юристів, міжнародників, дипломатів. Ми надаємо перевагу тим студентам, які хочуть навчатися за цими спеціальностями», — зазначає Вікторія Щерба.

У найближчому майбутньому команда Brave Generation планує співпрацю з профільними міністерствами: Мінмолодьспорту, Міносвіти. На їхню думку, було б чудово, щоб перед вступом у виші представники цих міністерств зі студентами проводили спільні сесії, розуміли виклики, які стоять перед молодим поколінням. Також у найближчій перспективі організації — реалізувати програму стажування в центральних органах влади нашої країни, щоб надати більше можливостей і професійного розвитку талановитій молоді.

«Наразі в організації немає зі студентами жодних договорів про обов’язкову подальшу співпрацю. Усе базується на довірі. Якщо хтось захоче після завершення навчання попрацювати в міжнародній організації три — чотири роки, нікого обмежувати в цьому не будуть. Мета — аби до України повертались професіонали з набутим досвідом», — говорить директорка з розвитку.

Більше деталей про проєкт можна дізнатися, написавши лист на одну з вказаних електронних адрес: [email protected], [email protected], [email protected]

Фото1: телеграм-канал «Навчання в Європі»