«Українці під час війни встановлюють силові рекорди», — очільниця Національного реєстру рекордів України

Національний реєстр рекордів України працює у сфері реєстрації досягнень з 1989 року. Співпрацює зі світовою Книгою рекордів Гіннеса. Не припиняє свою роботу й у воєнний час. Адже в Україні продовжують встановлювати національні та світові рекорди. Про те, як змінилася тематика досягнень, у яких категоріях українці демонструють найкращі результати, спеціально для «Пенсійного кур’єра» розповіла очільниця Національного реєстру рекордів України Лана Вєтрова.

Вона очолює організацію 12 років. За цей час вдалося зареєструвати близько 10 тисяч національних рекордів. Але цьому передувала кропітка робота, аби українські досягнення визнавав світ.

«Усю свою методологію ми підвели до міжнародних стандартів. Міжнародний незалежний аудит, який проводила брюссельська компанія, підтвердив високий рівень якості менеджменту наших послуг, і ми двічі отримали високу оцінку стандартизації — ISO. Це міжнародне визнання дало нам змогу підписати угоду з Книгою рекордів Гіннеса. Також дало нам можливість працювати й зі світовими рекордами, які визнаються у світі. Уже 55 імен українців внесено нами до світової скарбниці досягнень», розповідає Лана Вєтрова.

Вона додає, що з початком широкомасштабного вторгнення були побоювання, що рекорди будуть не на часі. Утім, їхня кількість не зменшилася. Хоча тематика стала іншою.

«Схожа ситуація була 2014 року. Обвалу ринку рекордів в Україні не сталося, було лише переформатування. На перший план тоді вийшли масові патріотичні рекорди. В українців перед обличчям такої загрози з’явилася потреба згуртуватися й спільно донести свої меседжі світовій спільноті. Ми тоді мали також дуже багато рекордів, які об’єднували не лише українців в Україні, а й за кордоном, українську діаспору. Понад 3000 українців з усього світу складали своїми тілами слова й літери фрази «З Україною в серці, де б ми не були!», передаючи її з країни в країну», — пригадує очільниця реєстру. 

Перші живі написи, за її словами, з’явилися в Італії, далі до акції долучилися Нідерланди, Франція, Греція, Велика Британія, Німеччина. Знак оклику, який мав стати завершальним, склали в Грузії. Потім фразу вирішили продовжити іншим реченням: «Слава Україні — Героям Слава!», гербом і прапором. 

«До списку країн увійшли ще Іспанія, Сполучені Штати Америки, Австралія, Польща та Японія. Ініціатором проведення флешмобу, який охопив 14 країн, стала українка з Неаполя Оксана Абраменко. Це була колосальна підтримка. Це було настільки масштабно, зворушливо, енергетично сильно, що такі рекорди вражали своїм розмахом», описує Лана Вєтрова.

За її словами, у 2022 році перші позиції зайняли силові досягнення. У світі першість у таких рекордах тримають українці. Олексій Новіков є найсильнішим чоловіком планети, Ольга Лящук — найсильнішою жінкою планети. 

«Силові рекорди, які потужно вийшли на міжнародну арену, — це насамперед потреба в такий важкий час підняти дух українців і показати світові, що українці — нація сильних, нація нескорених, нація нездоланних», зауважує очільниця Національного реєстру рекордів.

Серед інших, торік було зафіксовано рекорд України з найбільшої кількості одночасних налаштувань супутникового інтернету Starlink. Його встановив львів’янин Левко Кравчук, який зміг налаштувати інтернет одночасно на 14 терміналах Starlink — тих, які одномоментно були у фахівця в роботі. 

П’ятирічна Марія Макеєва з Кривого Рогу стала наймолодшою волонтеркою, яка своїм виступом зібрала для потреб ЗСУ понад 35 тисяч гривень. Дівчинка під музичний супровід старшого брата Олександра виконувала українські пісні в центрі Львова, куди вони з мамою тимчасово переїхали. Виступ маленької рекордсменки тривав близько десяти годин.

Цікаво, що організація не ставить собі за мету пошук рекордів. Важливо, щоб ініціатива йшла від людей. Буває також, що рекорди ініціюють журналісти.

«У рекорди ніхто нікого не затягує. Рекорд — це усвідомлення того, що тобі це потрібно для руху вперед, для самореалізації, для донесення якоїсь ідеї чи думки до максимальної кількості людей на планеті. Звичайно, можуть звертатися батьки, діти, сусіди. Наприклад, у випадку реєстрації рекорду найтривалішого шлюбу («Кур’єр» писав про подружжя в номері № 18 від 26 квітня 2023 року, — авт.) звернулися журналісти», пояснює Лана Вєтрова.

На її думку, українці мають потенціал досягати рекордних показників у всіх категоріях, які пропонує реєстр. Їх налічується 13. Для Індії, наприклад, характерні рекорди з довжини волосся та чисельності родини. Американці активно поповнюють розділи розважальних заходів. В Україні всі напрями розвиваються приблизно однаково. Дещо менше є досягнень у категорії науки та технології, а також мініатюрні рекорди не надто притаманні.

Особливе місце посідають дитячі рекорди. І спостерігати, як ростуть і розвиваються їхні автори, — особливе задоволення. Адже з юних рекордсменів завжди формуються сильні та успішні особистості.

«Дитячий рекорд покликаний формувати характер. Дитина, яка може представити досягнення на рекорд України, вона не лише своє досягнення демонструє, а й характер. І цей характер переможця потім впевнено веде її вперед, попри якісь невдачі чи труднощі. Якщо змалечку сім’я закладає відчуття, що ти можеш те, що не можуть інші, ти можеш усе, то дитина в це вірить. І коли отримує сертифікат про рекорд, то вона насправді отримує ту впевненість у собі, яка буде вести до перемоги все життя. У цьому велика цінність дитячих рекордів», наголошує Лана Вєтрова.

Серед рекордсменів поважного віку світове визнання здобув найстарший тенісист з Харкова Леонід Станіславський. На момент фіксації рекорду у 2017 році йому було 93 роки. Тепер, на сотому році життя, він так само грає у великий теніс.

«У світі таких прецедентів немає. Він не просто стоїть з ракеткою, він грає. Він грав зі знаменитими спортсменами, і ті поспішали з ним сфотографуватися. Зараз його евакуювали в країни Балтії. Але Леонід Якович мріє відсвяткувати 100-річний ювілей у звільненій від ворога Україні», каже Лана Вєтрова.

Цікаву колекцію з понад 11 тисяч предметів у вигляді комах-сонечок зібрала жителька Дніпра Надія Комарова. Вона також увійшла в книгу світових рекордів Гіннеса. Для цього вистачило 5555 предметів.

«У неї всі предмети, які є у квартирі, — це жуки-сонечки. Мені здається, що вони вже просто виживають її з помешкання (сміється — авт.). Колекція збільшується досі. Різноманітні предмети постійно надсилають з усього світу», — розповідає очільниця реєстру.

Вона висловлює надію, що невдовзі Україна доповнить перелік світових досягнень завдяки рекорду, над оформленням якого нині працює організація. Йдеться про роботи Олени Медведєвої з Рівного. Майстриня започаткувала мистецьке книготворення — вишивання книг. Розробила для цього спеціальні шрифти. 

«Сторінки виготовлені з накрохмаленого полотна. Так Олена вже вишила і «Кобзар» Тараса Шевченка, і «Лісову пісню» Лесі Українки, і збірку Ліни Костенко, і Євангеліє. Її колекція досить знаменита, а роботи — унікальні», — говорить Лана Вєтрова.

Читайте також: Пенсіонери з Київщини встановили рекорд з найтривалішого шлюбу

На фото Лана Вєтрова з найсильнішою людиною планети Олексієм Новіковим

Джерело: з архіву Лани Вєтрової

Авторка Світлана Шевчук