З настанням осені в очікується зростання кількості захворювань на COVID-19. У Національній службі України роз’яснили, як вакцинуватись, аби запобігти важкому перебігу захворювання.
Де отримати щеплення?
Сьогодні усі охочі можуть безкоштовно вакцинуватись у найближчому пункті щеплень чи центрі масової вакцинації. Адреси пунктів щеплень та центрів вакцинації доступні на сайті vaccination.covid19.gov.ua . Перелік закладів постійно оновлюється.
Крім того, щеплення можна зробити у сімейного лікаря. Якщо ви переїхали через воєнні дії, щеплення можна зробити в будь-якому зручному центрі первинної медичної допомоги. Навіть якщо немає декларації з сімейним лікарем.
Організовані колективи понад 100 людей та маломобільні громадяни можуть запросити послуги мобільної бригади з імунізації. Для організованих колективів щеплення замовлює роботодавець. Маломобільні громадяни для виклику мобільної бригади мають зателефонувати в контакт-центрі МОЗ за номером 0 800 60 20 19.
Мешканці тимчасово окупованих територій можуть зробити щеплення в регіонах, що перебувають під контролем української влади
При собі потрібно мати паспорт та реєстраційний номер облікової картки платника податків. Для щеплення дитини – свідоцтво про народження та документ, що підтверджує наявність щеплень відповідно до календаря вакцинації.
Хто може зробити прививку?
Щеплення доступні для людей віком від 12 років.
Пацієнт може самостійно обрати вакцину, якою робити щеплення. В Україні дозволені векторна вакцина AstraZeneca індійського, корейського та італійського виробництва, інактивована вакцина CoronaVac від Sinovac Biotech, мРНК-вакцини Comirnaty від Pfizer-BioNTech та Moderna, а також векторна вакцина Janssen.
Всі ці препарати схвалені Всесвітньою організацією охорони здоровʼя.
Рекомендовано застосовувати одну й ту саму вакцину для першого та другого щеплення, але через алергічну реакцію пацієнта або недоступність тієї ж самої вакцини, дозволено їх комбінувати за схемами, рекомендованими Міністерством охорони здоровʼя України.
Дітям від 12 років робиться щеплення тільки вакциною Comirnaty від Pfizer-BioNTech. Вона пройшла відповідні випробування. Тому щоб записати на вакцинацію дитину, потрібно спочатку зателефонувати до закладу і дізнатись, чи є в ньому ця вакцина.
Пацієнти, що отримали першу дозу щеплення за кордоном, можуть продовжити вакцинацію в Україні. Для цього вони мають звернутись до пункту щеплення чи центру масової вакцинації у термін, в який потрібно отримати другу дозу. При собі потрібно мати документ, в якому зазначена дата щеплення, назва та серія препарату, місце проведення. Він має бути завірений закладом, що проводив щеплення.
Особам, які мають проблеми з імунітетом (наприклад, люди з ВІЛ-інфекцією, раком крові, після трансплантації органів, хімієтерапії тощо) рекомендовано отримати додаткову дозу через 28-90 днів після другого щеплення.
Всі українці та іноземці, які легально перебувають в Україні, у віці від 18 років мають право на бустерну дозу. Бустерне щеплення рекомендовано робити через шість місяців після повної вакцинації, а тим, хто отримав додаткову дозу – через три-шість місяців.
Наразі в Україні також доступна друга бустерна доза щеплення проти COVID-19. Її можуть отримати тільки пацієнти з груп ризику: це всі люди віком від 60 років, а також ті, хто має захворювання, які підвищують ризик важкого перебігу COVID-19.
Також ви можете прочитати поради лікаря, як захиститись від комарів та вберегти руки.