Робота на городі: як захиститись від комарів та вберегти руки

Не існує безпечної дози ультрафіолету, а от антиперспірантами можна користуватися сміливо. Для роботи на городі варто купувати рукавички більшого розміру, а засоби від укусів комах обов’язково змивати наприкінці дня. На актуальні «городні» запитання «Пенсійного кур’єра» відповіла лікарка-дерматовенеролог Медичного центру Святої Параскеви у місті Львові Катерина Бакіко.

Сонце – канцероген

«Сонце вважається канцерогеном, тобто збільшує ризик захворіти на рак шкіри. Чи існує безпечна доза ультрафіолету? На жаль, ні. Тому варто всіма можливими способами берегтися сонячних променів. Особливо сонячні опіки небезпечні в дитинстві. Вони збільшують ризик утворення раку шкіри у дорослому віці на 60%. Тому ми дуже бережемо від сонця маленьких діток», – розповідає лікарка.

За її словами, дітей віком до шести місяців потрібно берегти тінню та одягом, а згодом додавати сонцезахисний крем. Дорослим потрібно також поєднувати ці засоби захисту. При виборі сонцезахисного крему слід звертати увагу на SPF (sun protection factor) – це фактор захисту від шкідливого випромінювання. Що більше число, яке стоїть поруч із абревіатурою, то більше ультрафіолету блокує засіб.

Приміром, для міста достатньо крему з SPF 20-30. Але, якщо знаходитесь під активним сонцем: на дачі, городі, морі чи екскурсії, тоді варто обрати максимальний фактор – SPF 50. Крем слід наносити товстим шаром і бажано поновлювати що дві години. Особливо після купання чи коли спітніли. Робити це потрібно навіть якщо крем водостійкий, бо сонцезахисний фільтр окислюється на повітрі. Окуляри також бажано обрати із захистом від ультрафіолету. Крім того, радить лікарка, не варто забувати захищатися від сонця в автомобілі: його скло також пропускає ультрафіолет.

«Солярій для засмаги має певний спектр сонячного променю, завдяки якому наша шкіра засмагає. Але це якраз найконцентрованіше зло з високим ризиком захворіти на рак шкіри. Тому в багатьох країнах вже говорять про заборону соляріїв через їх великий канцерогенний ризик. Ну і варто пригадати, що з давніх часів українці – і інтелігенція, і селяни – береглися сонця. Носили хустки, покривали тіло одягом з рукавами. Слід пам’ятати, що сонце веде також до фотостаріння. Тобто шкіра, яка засмагає, швидше старіє. Тому я рада, що мода на дуже сильну засмагу минає», зауважує лікарка.

Коли з’явився сонячний опік, перш за все варто одразу зупинити дію сонця – сховатися у тінь, у приміщення. Далі бажано охолодити шкіру водою: не крижаною, але й не теплою, просто прохолодною водою, можна проточною.

«Якщо є гарячка і піднялася температура можна випити ібупрофен або парацетамол (дозу обов’язково порахувати за інструкцією). Потрібно пити достатньо води. Дуже важливо не змащувати шкіру нічим жирним, не можна користуватися пантенолом, олією, сметаною, нічим іншим. Тому що жирні засоби створюють плівку, яка зменшує тепловіддачу шкіри. А шкіра повинна віддавати тепло, вона хоче себе охолодити. Регенеруючі креми можна наносити не раніше другого-третього, а в деяких випадках четвертого-п’ятого днів. Якщо у людини є велика площа ураження, з’явилися міхурі, погане загальне самопочуття, варто звернутися до лікаря», – наголошує дерматолог.

Як вберегти руки

Влітку та восени багато українців працюють на своїх присадибних ділянках, клумбах. Робота з ґрунтом, хімічними речовинами під час підживлення та обробки рослин засобами захисту від хвороб і шкідників часто може призвести до подразнення шкіри рук. Виникає сухість, розтріскування, шершавість. У дерматології це називають контактними дерматитами або контактними екземами.

«Це означає запалення шкіри або сухість шкіри від зовнішніх подразнень таких як вітер, ґрунт, хімічні речовини, волога тощо. Коли ми говоримо про профілактику, то варто уникати цих чинників. Наприклад, бажано виконувати таку роботу в рукавицях. Вони слугуватимуть додатковим бар’єром. Бажано, щоб гумові або латексні рукавички не надто стискали руки, адже під час роботи вони будуть пітніти і розпарюватися. Це дуже неприємно. Тому можна брати на один-два розміри більші для кращої вентиляції», радить лікарка.

Для миття рук бажано використовувати м’яке мило: дитяче, з нейтральним PH або крем-мило. Кожного разу після роботи і миття рук слід нанести жирний крем. Це може бути і вазелін, і дитячий крем, аби шкіра була покрита захисною плівкою і зволожувалася.

«Не варто руки розпарювати, робити ванночки з травами, тому що останні мають дубильні речовини і можуть ще більше сушити шкіру. А коли вітряна погода, то треба одягати прості теплі рукавиці, аби руки не обвітрювалися. Якщо в людини є схильність до подразнення і сухості, варто також уникати антисептиків. Для дезінфекції рук зазвичай достатньо довгого і ретельного миття рук з милом. Тільки в крайніх випадках, коли перебуваєте, наприклад, у транспорті, де немає можливості помити руки, тоді можна використовувати антисептик і вологі серветки», каже Катерина Бакіко.

Антипреспіранти безпечні

Важливим моментом під час роботи і просто перебування на сонці, є боротьба з потовиділенням. Чимало людей у всьому світі користуються дезодорантами та антипреспірантами. Лікарка розвіює міф про їхню потенційну шкоду:

«Антиперспіранти сьогодні вважаються абсолютно безпечними засобами. Раніше побутувала думка, що вони можуть призвести до раку грудей, але наукові дослідження її не підтвердили. Щодо дезодорантів, то це косметика, яка не зменшує потовиділення, а просто маскує неприємний запах. Ними можна користуватися навіть підліткам, варто починати саме з таких. Антиперспіранти зменшують потовиділення, а відтак бактерії розмножуються менше і зменшується запах поту. Існують засоби 2 в 1. Усіма ними також можна сміливо користуватися, але важливо змивати ці засоби ввечері, очищаючи шкіру», рекомендує експертка.

Захист від комарів

Укуси комарів – ще один неприємний наслідок роботи на городі чи присадибній ділянці. Захищатись від комарів необхідно, адже їхні укуси можуть мати досить серйозні наслідки – від неприємного зудіння до алергічної реакції. Лікарка радить використовувати як механічні бар’єри так і репеленти.

«У першу чергу треба механічно захиститися: на вікна повісити москітні сітки, на вулиці має захищати одяг. Можна додатково користуватися репелентами – це засоби, які відлякують комах: кліщів, комарів, мошку тощо. Є засоби, які підходять із шестимісячного віку. Різняться тривалістю захисту, концентрацією. Існують засоби також на основі натуральних речовин – такі особливо підходять діткам. Ці засоби вважаються безпечними, але можуть мати індивідуальну алергічну дію і подразнювати шкіру, проте це дуже рідко трапляється. І, звичайно,  їх потрібно змивати увечері, як і більшість засобів, які ми наносимо на шкіру протягом дня», наголошує Катерина Бакіко.

А коли все ж є скарги на свербіж або біль у місцях укусів комарів, можна місцево використати медичні препарати: Феністил гель або Гідрокортизонову мазь. Важливо не розчісувати ці місця, краще промити прохолодною водою з милом.

Автор: Світлана Шевчук, фото з архіву Катерини Бакіко

Газета «Пенсійний кур’єр» №33 (1003) від 17 серпня 2022 року

Читайте також інтерв’ю з психологинею-гіпотерапевткою Іриною Мороз: «Як під час війни уникнути конфлікту поколінь».