Українські науковці розробили новітню методику лікування вибухових травм

Команда українських науковців розробила протоколи та методику лікування, які допомагають швидшому відновленню після вибухових травм. Їхній досвід сприяє успішній реабілітації цивільних і військових. 

Починаючи з 2007 року, вони одні з перших у світі почали вивчати та застосовувати інноваційні методи лікування синдрому хребтової артерії. Перша така операція була проведена в Україні. З початком повномасштабного вторгнення, коли кількість людей, постраждалих внаслідок вибухових травм збільшилася, розроблені протоколи діагностики та лікування можуть широко застосовуватися в лікувальних закладах.

Доктор медичних наук, доцент кафедри ортопедії та травматології медичної академії післядипломної освіти ім. П. Шупика Сергій Дибкалюк зазначає, що основною причиною смертності та інвалідизації є мозкові інсульти.

«На Землі зараз проживає 7,8 мільярда людей. 26 % народжених не доживають до 14 років. 66 % помирають у віці між 15 та 64 роками. Тільки 8 % переходять межу 85 років. Основною причиною смертності та інвалідизації були й залишаються мозкові інсульти. За статистичними даними Мінохорони здоров’я, щорічно в Україні виникає близько 130 тисяч випадків інсультів. 40 % пацієнтів помирають протягом першого місяця від початку захворювання. 35 % з них це люди працездатного віку», — розповідає лікар.

Він додає, що людину має насторожити така симптоматика: виснажливий головний біль, особливо в потиличній ділянці, туман та розпирання в голові, мерехтіння перед очима, неможливість сфокусувати зір, хитання, запаморочення, порушення координації, болі в суглобах, слабкість в кінцівках, відчуття скутості. Це може свідчити про непрохідність хребтової артерії. Вибухові травми часто стають цьому причиною.

«Вибухова травма це багатофакторне ураження внаслідок сукупної дії вибухової хвилі, газових струменів, вогню, токсичних продуктів вибуху та горіння, уламків. Така ударна хвиля призводить до загального ураження організму внаслідок різкого механічного впливу. Це і є контузія. Як наслідок, виникає порушення м’язів, які відповідають за шийний відділ хребта», — пояснює Сергій Дибкалюк.

Терапевтичне лікування часто не приносить очікуваних позитивних результатів. Тому команда науковців пропонує оперативне втручання, яке вивільняє затиснуту ділянку хребтової артерії, що постачає кров у головний мозок. Така методика дозволяє поставити на ноги поранених воїнів і цивільних громадян значно швидше. Згадуючи часи «мирної» медицини, вони наводять приклади пацієнтів з тяжкими нападами астми, аритміями, неврозами, на яких давно махнули рукою профільні спеціалісти. Нова ж методика дає надію хворим із загрозою інсульту. Оскільки одна з причин цієї небезпечної недуги — защемлення хребетних артерій.

Доктор медичних наук, професор, хірург клініки судинної хірургії Національного військово-медичного клінічного центру «Головний військовий клінічний госпіталь» Віктор Черняк переконаний, що крововилив у мозок можна попередити. І це не теоретичний оптимізм, а практична реальність, підтверджена результатами масштабних клінічних досліджень. До речі, спеціальну УЗД-діагностику вже пройшли десятки тисяч пацієнтів, зроблено близько тисячі успішних операцій на хребетних артеріях.

«Серцево-судинні захворювання є головною причиною смертності у світі. І якісне надання допомоги прямо впливає на тривалість життя людей. У тих країнах, де опікуються цією проблемою, менше таких проблем. Або вони виникають у пізнішому віці. Не в 40–50 років, як це часто буває в нас, а в 70–80 років. Тому вирішення саме цих проблем є основною метою нашої роботи. Якщо деякі теоретичні та практичні питання вже вирішені у світі, то питання тих інсультів, які виникають у зоні хребетної артерії, ще не розв’язане. Так і написано в міжнародних протоколах. А за час воєнних дій ми побачили, що багато проблем виникає після травм і контузій військових та цивільних осіб. Тому така методика, така технологія допомагає повернути їх до життя, повернути в стрій», — зауважує науковець. 

Він додає, що за світовими стандартами протиінсультні заходи спрямовані переважно на прохідність сонної артерії. Команда українських лікарів переконалася, що крім її «чистки» від бляшок, потрібно обов’язково обстежити хребетні артерії: тільки в комплексі можна запобігти крововиливу в мозок.

Статистика Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) вказує, що 60 % смертей трапляються саме на порушення кровообігу в людей працездатного віку. Пояснює суть проблеми в загальних рисах кандидат медичних наук, головний спеціаліст Центрального госпіталю військово-медичного управління СБУ Віталій Зоргач.

«Уявіть собі, серце це як мотор, який відповідає за все тіло. Голова центр управління. Судинна система як дерево з гілками. Ми хірурги відрізняємося від терапевтів тим, що коли вони дають таблетку від захворювання, ми шукаємо одну проблемну гілочку й прочищаємо її. Адже якщо в нас захворіла одна гілочка, то нам не треба лікувати весь стовбур. Нам треба знайти її одну та відкрити», — каже медик.

Судинну хірургію науковці називають великим мистецтвом. Адже щоб зшити артерію, коли по ній з великим тиском іде кров, треба мати великий досвід і майстерність.

«Навіть при хворобах, які сучасна медицина вважає невиліковними, відкриттям судини можна робити надзвичайні речі», — наголошує Віталій Зоргач.

Науковці погоджуються, що без спеціалізованого центру вертебробазилярної патології їхні зусилля будуть марними. Потрібно готувати спеціалістів, які опанують і підхоплять інноваційні методи діагностики й лікування хворих на синдром хребетної артерії.

Читайте також: Трансплантації органів будуть проводити ще у двох медичних закладах країни

Фото: Вінницький пресклуб

Авторка Світлана Шевчук