Страх самотності: що робити

У суспільстві існує думка, що самотня людина не може вважатися успішною чи щасливою. Звісно, це стереотип, що зазнає активної критики в сучасному світі. Проте на підґрунті саме таких установок багато людей досі відчувають страх через самотність.

В архаїчному ж уявленні самотність дорівнювала смерті поза групою. Очевидно, чому в умовах війни люди все частіше можуть переживати страх самотності, хоча в мирний час абсолютно спокійно жили наодинці й не мали жодного дискомфорту. Війна стократно збільшила відчуття небезпеки.

Також є випадки, коли ми просто позбавлені можливості бути поруч з близькими людьми, і тому відчуваємо страх через самотність. Під час війни багато українців, рятуючись, покинули свій дім, переїхали за кордон, хтось з пари залишився сам, коли чоловіка або дружину мобілізували до армії. 

Безумовно, така різка зміна важкий стрес, що може спровокувати страх засинати в порожній квартирі, виходити на вулицю й займатися щоденною рутиною. Він паралізує.

Тож як впоратися зі страхом самотності власними силами? 

Проаналізуйте свій страх: чи є він раціональним? Низка наших страхів не мають нічого спільного з реальною небезпекою для життя чи здоров’я. Тож дайте чесну відповідь собі: чому ви боїтеся самотності? Коли ви виявите справжнє джерело свого страху, спробуйте з ним попрацювати.

Наприклад, ви боїтеся засинати наодинці або що до вашого житла хтось вдереться (на жаль, актуально для людей, які пережили окупацію). У разі, коли не йдеться про клінічні випадки (тобто аутофобію патологічний страх самотності, також страх самого себе), спробуйте впоратися підручними засобами.

Познайомтесь із сусідами. Якщо ви зараз знаходитеся на самоті в чужому місті чи країні, поспілкуйтеся з баристою в кав’ярні поруч з домом, продавцем у найближчому магазині це допоможе створити відчуття знайомого й безпечного простору.

Змініть замок на надійніший, якщо є можливість, або залишайте світло у квартирі вночі горіти. Придбайте щось для самозахисту на психологічному рівні це дозволить почуватися в порожній квартирі впевненіше.

Якщо не можете заснути на самоті, домашній улюбленець або увімкнений перед сном фільм допоможуть зменшити відчуття страху.

Зовнішня опора. Знайдіть людину, друга, якому ви можете зателефонувати в будь-який момент, коли вас охоплює страх через самотність. Попередьте та спитайте, чи не проти він/вона допомогти вам впоратися з таким станом. Бути чесним і визнати необхідність у допомозі це нормально.

Дні тиші та самопізнання. Щоб навчитися почуватися комфортно наодинці, спробуйте запровадити дні тиші. Спочатку проведіть у тиші годину, поспостерігайте за собою. Потім спробуйте пів дня. День. Можна поїхати у відпустку без друзів чи близьких. Це поступово навчить вас бути із собою, знаходити цінність у собі та знизить страх самотності.

Важливо! В окремих випадках страх самотності пов’язаний з більш глибинними травмами та нав’язливими думками. У такому разі необхідна допомога кваліфікованого психолога. 

За матеріалами телеграм-каналу «Психологічна підтримка»

Фото: Tokar.ua