Рецепт на антибіотики дійсний лише 30 днів

З серпня в Україні антибіотики можна придбати лише за рецептом. В тому числі і електронним (Е-рецептом). Як запевняють у Міністерстві охорони здоров’я, це робиться для того, щоб зробити вживання антибіотиків більш контрольованим.  Що потрібно знати про запуск електронного рецепта на антибіотики, роз’яснили у відомстві.

Хто виписуватиме е-рецепти

Видавати рецепти пацієнтам зможуть як лікарі державних лікувальних закладів, так і приватних. Рецепт зможе виписати лікар будь-якого рівня медичної допомоги та спеціалізації – терапевт, хірург, стоматолог тощо. Головна умова – заклад та лікарі мають бути зареєстровані в електронній системі охорони здоров’я (ЕСОЗ). Якщо заклад поки не працює з ЕСОЗ, лікар може виписати паперовий рецепт.

У якій аптеці можна придбати ліки за е-рецептом?

У перехідний період (він триватиме до кінця року) пацієнт зможе придбати необхідні ліки за рецептом у будь-якій аптеці. Для цього достатньо пред’явити фармацевту інформаційну довідку, яку лікар видасть як підтвердження виписки е-рецепта, або паперовий рецепт.

Зверніть увагу! Придбати антибіотик за рецептом можна впродовж 30 днів з моменту його виписки.

Чи можна придбати меншу кількість препарату, ніж вказана в рецепті?

Лікар у рецепті вказує діючу речовину препарату, дозування та тривалість лікування. Натомість пацієнт може самостійно прийняти рішення щодо бренду лікарського засобу та частково погасити рецепт відповідно до свого бюджету. Функціонал електронного рецепта дозволяє зробити частковий відпуск ліків та розділити покупку на кілька разів. При цьому отримувати повторно рецепт у лікаря не потрібно.

При відпуску фармацевт має поставити на інформаційній довідці штамп «Відпущено» та вказати кількість відпущеного лікарського засобу. При повторному погашенні пацієнт зможе використати той самий рецепт і докупити решту ліків.

Чи потрібна декларація для отримання е-рецепта?

Для отримання електронного рецепта на антибіотики декларація не обов’язкова. Утім, пацієнт має бути зареєстрований в електронній системі охорони здоров’я. Це можна зробити двома способами: уклавши декларацію з сімейним лікарем або зареєструвавшись безпосередньо на прийомі у будь-якого лікаря. Для цього пацієнту достатньо мати документ, що посвідчує особу (внутрішній чи закордонний паспорт, ID-картку, дітям – свідоцтво про народження) та реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код). Тобто ті українці, які тимчасово вимушені змінити місце свого проживання, зможуть отримати рецепт у лікаря без наявності декларації.

Як отримати та погасити рецепт на антибіотик у невеликих селах?

Передбачається, що на час перехідного періоду у віддалених регіонах та у сільській місцевості у разі відсутності лікарів та обмеженого доступу до медичних послуг, фельдшери можуть здійснювати виписку рецептів на антибіотики. Також за відсутності аптеки у сільській місцевості роздрібна торгівля лікарськими засобами здійснюється у приміщеннях фельдшерських, фельдшерсько-акушерських пунктів сільських, дільничних лікарень, амбулаторій, амбулаторій загальної практики працівниками цих закладів, які мають медичну освіту.

Як отримати потрібний антибіотик на територіях, де ведуться бойові дії чи які перебувають в окупації?

Для тих аптек, що знаходяться в районі проведення бойових дій або на територіях, які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні, буде зроблено виняток. Такі аптеки тимчасово на час воєнного стану зможуть і далі відпускати пацієнтам рецептурні антибактеріальні лікарські засоби без рецепта лікаря. Перелік таких населених пунктів затверджений відповідним наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Переглянути його можна тут.

Як волонтери зможуть здійснювати закупки антибіотиків?

Як і раніше, волонтерські та благодійні організації на запит відповідної установи, військової частини чи закладу охорони здоров’я можуть закуповувати рецептурні лікарські засоби безпосередньо у дистриб’юторів без рецепта. В інших випадках, якщо йдеться про купівлю антибіотиків для індивідуального використання, відпуск здійснюється за рецептом лікаря.

Як буде здійснюватися виписка е-рецептів на стаціонарі?

Якщо медичний заклад надає послуги лікування в стаціонарі за умовами співпраці з НСЗУ, то медичні препарати, зокрема антибіотики, передбачені пакетом лікування, мають гарантовано надаватися пацієнту безоплатно. Для призначення та застосування таких лікарських засобів виписувати рецепт пацієнту не потрібно. Якщо ж (і це виняткові ситуації) пацієнт з певних причин потребує препаратів, які не передбачені пакетом лікування, у такому разі лікар стаціонару зможе виписати людині рецепт.

Як можна придбати антибіотик для домашніх тварин? 

Лікарські препарати для тварин, як і раніше, можна придбати за ветеринарним рецептом. На додаткові питання щодо відпуску антибіотиків за електронним рецептом, можуть відповісти в контакт-центрі за коротким номером 1677 (гілка «7»).

Газета «Пенсійний кур’єр» №32 (1002) від 10 серпня 2022 року

Нагадаємо, в Україні дозволили другу бустерну дозу від ковіду: отримати її варто лише частині людей.