Чому варто вакцинуватися від грипу

Найефективнішим способом профілактики проти грипу є вакцинація. На цьому наголошує Міністерство охорони здоров’я України. Особливо важливою вакцинація проти грипу є для людей з груп ризику:

  • дітей від шести місяців до п’яти років;
  • тих, хто планує завагітніти, вагітних та породіль до двох тижнів;
  • людей, старших 65 років;
  • людей з імуносупресивними станами (ВІЛ-інфіковані пацієнти, хворі на онкологічні захворювання);
  • людей з хронічними захворюваннями печінки, бронхіальною астмою, ураженням нирок, хронічними захворюваннями легень, хронічними ураженнями серцево-судинної системи, функціональною чи анатомічною аспленією, цукровим діабетом;
  • людей зі спадковими метаболічними розладами, мітохондріальними хворобами;
  • людей з неврологічними захворюваннями (хвороби головного та спинного мозку, церебральний параліч, епілепсія, інсульт);
  • пацієнтів, які тривалий час приймають ацетилсаліцилову кислоту;
  • людей з ожирінням (ІМТ>40 кг/м2).

Також існують професійні групи ризику. До них належать медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту, усі, хто працює в багатолюдних місцях.

Вакцина проти грипу належить до рекомендованих вакцин та не закуповується державним коштом. Її можуть придбати організації та громадяни власним коштом.

Зауважте, що пацієнт може сам купити вакцину проти грипу в аптеці та доставити її до пункту щеплень. Але при зберіганні та транспортуванні потрібно обов’язково дотримуватися «холодового ланцюга» (у холодильнику за температури від +2 до +8°C). 

Міфи про вакцинацію 

Міф 1: Одне щеплення від грипу забезпечує імунітет на все життя.

Правда: Існує велика кількість штамів вірусу грипу, які швидко мутують та змінюються. Щороку вчені проводять масштабні дослідження та аналізують дані з більш ніж ста країн, щоб спрогнозувати, які саме штами вірусу грипу будуть найпоширеніші в наступному сезоні, та на основі цих результатів розробляють вакцини проти грипу. Тож за рекомендацією ВООЗ, щорічно змінюється штамовий склад вакцин і, відповідно, щеплення забезпечують захист протягом одного сезону грипу.

Міф 2: Вагітним не можна вакцинуватися проти грипу, щоб не нашкодити плоду.

Правда: Вагітним жінкам у будь-якому триместрі варто вакцинуватися від грипу. Є дві основні причини: по-перше, вагітні зазвичай важко переносять грип, що також негативно впливає на плід; по-друге, у результаті вакцинації імунітет проти цього захворювання передається малюку від матері та захистить дитину від грипу протягом перших місяців життя.

Міф 3: Дітям не можна робити щеплення від грипу.

Правда: Найбільшу небезпеку грип становить для людей, які входять до груп ризику. Передусім це діти до п’яти років (особливо діти до двох років). Тому можна й варто робити щеплення від грипу дітям від шести місяців.

Міф 4: Якщо людина перехворіла на грип у цьому сезоні, їй уже не потрібно вакцинуватися.

Правда: Потрібно. Особливо в тих випадках, якщо ця людина належить до однієї з груп ризику. Організм людини, яка перехворіла на грип, виробляє стійкий імунітет, що зберігається понад рік. Але залишається ризик заразитися іншим штамом вірусу грипу, який у цей час теж циркулює.

Крім того, часто люди вважають, що перехворіли на грип (без підтвердження цього діагнозу лікарем), хоча насправді це була важка форма ГРЗ зі схожими симптомами.

Міф 5: Якщо людина не зробила щеплення від грипу у жовтні (на початку епідемічного періоду), то пізніше вакцинуватися немає сенсу.

Правда: Ніколи не пізно. Звичайно ж, краще вакцинуватися як тільки вакцина проти грипу стане доступною. Однак щеплення можна робити й пізніше, навіть якщо у вашому регіоні вже зафіксовані сезонні спалахи грипу.

Міф 6: Здоровим людям вакцинуватися не потрібно.

Правда: У першу чергу, вакцинуватися проти грипу варто людям, які належать до групи ризику. Водночас усі авторитетні організації у сфері охорони здоров’я рекомендують усім людям  (віком від шести місяців) робити щеплення проти грипу щороку. У середовищі, де рівень охоплення вакцинацією не нижчий за 95–98%, хвороба не буде поширюватися. Охоплення вакцинацією формує так званий колективний імунітет.

Міф 7: Вакцина може стати причиною аутизму.

Правда: Міф про те, що вакцини викликають аутизм, не була підтверджена жодними дослідженнями та реальними доказами. Цей міф був деякий час дуже поширеним та став причиною того, що багато людей перестали вакцинуватися та відмовлялися від щеплень для своїх дітей.

Читайте також: Хто може отримати безкоштовну вакцину від грипу.

Фото: drohobych-poliklinika.org.ua