Якщо пенсія вже призначена, то розраховувати на її суттєве підвищення надалі не доводиться. Трішки можна її збільшити, якщо продовжувати працювати й потім зробити перерахунок. Або чекати на індексацію чи інший масовий перерахунок пенсії від держави. Це основні й найвідоміші способи підвищення виплат. Втім, одна категорія громадян за певних обставин може цілком пристойно збільшити свою пенсію дещо іншим способом. І для цього не потрібно судитися з Пенсійним фондом. Секрет криється в середній зарплаті, яка застосовується для обчислення пенсії.
Вікова дискримінація
Наразі необхідно згадати, як загалом обчислюється пенсія. Звичайна пенсія за віком залежить від стажу й зарплати. Зі стажем більш-менш зрозуміло: якщо людина має 30 років стажу, то буде отримувати пенсію в розмірі 30 % від зарплати. А от зарплату порахувати трохи важче. Вона залежить від індивідуального коефіцієнта й від середньої зарплати по країні. Перший показник, як видно з назви, суто індивідуальний — він залежить від того, яку саме зарплату людина офіційно отримувала протягом життя. Другий показник — середня заробітна плата по країні, що застосовується для обчислення пенсії. Саме про цей показник і йтиметься в нашій статті. Одразу зазначимо, що йдеться виключно про пенсії, призначені за Законом «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 року.
Отже, при призначенні пенсії враховується показник середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передують року, в якому відбулося звернення за призначенням пенсії. Наприклад, якщо людина звертається за призначенням пенсії у 2023 році, то для її обчислення застосовується середня зарплата в Україні за 2020–2022 роки, що становить 12 236,71 грн.
Для порівняння, тим, хто пішов на пенсію минулого року, застосовували середню зарплату по країні за 2019–2021 роки відповідно. А це — 10 846,37 грн.
Тим, хто пішов на пенсію до 2018 року, у жовтні 2017 року зробили так зване осучаснення