Меланома: як вчасно розпізнати небезпечну хворобу

Раки шкіри та меланома вийшли на перше місце в структурі онкологічних захворювань. Особливо важливо звернути увагу на цю проблему влітку, коли люди частіше знаходяться під відкритим сонцем, наприклад, працюють на городі або відпочивають на пляжі. Наскільки шкідливим є сонце для шкіри, хто знаходиться в зоні ризику та як вчасно розпізнати небезпечне захворювання — про це Соціальній інформаційній платформі розповіла заслужена лікарка України Ольга Богомолець. Професорка спеціалізується саме на дерматології та є координаторкою  всесвітньої програми «Євромеланома». Основною метою програми є проведення заходів, спрямованих на подолання високого рівня смертності від меланоми

— Що таке меланома? 

— Меланома виникає з родимок, які внаслідок впливу ультрафіолету або спадкової схильності починають з доброякісних ставати злоякісними. Вони формуються з клітин меланоцитів, тому злоякісна пухлина називається меланома. Меланома значно небезпечніша, ніж рак шкіри. Чому? Бо формування меланоми виникає в поверхневому шарі шкіри, який називається епідерміс. У ньому немає судин, але дуже швидко пухлина переростає в глибші шари, де є судини, і вже протягом першого року може дати метастази в життєво важливі органи. Родимка не болить, не свербить, але вона міняє колір, форму. Коли починається переродження, є небагато часу, щоб прийти й цю пухлину видалити без жодного ризику для життя людини. Поки меланома поверхнева й не встигла ще прорости в судини, ризику метастазування нема. У цьому разі звичайне хірургічне видалення дозволить повністю вилікувати людину. 

— Які ділянки тіла стають ураженими найбільше?

— Рак шкіри й меланома найчастіше виникають на тих ділянках, які найбільше підпадають під вплив ультрафіолету. Це перенісся, обличчя, губа, шкіра вух, а також волосиста частина голови, де в чоловіків часто виникають залисини.

— Як людина може самостійно вчасно розпізнати меланому? 

— Для цього ми спеціально розробили правило у вигляді абревіатури АКОРД. Кожна літера цього слова має своє значення. 

Щоб переглянути повний вміст цього матеріалу,
потрібно авторизуватись.