ВПО не можуть виселити з гуртожитків

У звʼязку із закінченням карантину та поверненням навчальних закладів до очної форми навчання гостро постало питання виселення з гуртожитків внутрішньо переміщених осіб для поселення студентів. Що робити в такому разі переселенцям, пояснили фахівці на фейсбук-сторінці «Юридичний порадник для ВПО». 

Запитання: Добрий день! Я ВПО з Лимана. Разом з дитиною проживаю в гуртожитку профтехучилища у Вінниці. Вчора отримала попередження адміністрації про виселення з гуртожитку, оскільки їм потрібно поселити студентів. Чи можуть нас виселити, якщо нам нема куди йти й ми живемо тільки на одну соціальну допомогу?

Відповідь: 

Відповідно до ст. 9 Закону «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» ВПО мають право, у тому числі на забезпечення органами державної виконавчої влади, органами місцевого самоврядування та суб’єктами приватного права можливості безоплатного тимчасового проживання (за умови оплати особою вартості комунальних послуг) протягом шести місяців з моменту взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Для багатодітних сімей, осіб з інвалідністю, осіб похилого віку цей термін може бути продовжено.

Ще минулого року Мінреінтеграції висловило офіційну позицію про те, що виселення внутрішньо переміщених осіб з гуртожитків навчальних закладів без надання альтернативного місця проживання є неприпустимим.

Це означає, що виселити ВПО з гуртожитку навчального закладу можна лише запропонувавши їм інше, придатне для проживання, житло.

Так, відповідно до постанови Кабміну № 495 від 29.04.2022 фонд житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб, формується органами місцевого самоврядування. 

Для того, щоб скористатися можливістю тимчасового безоплатного житла, внутрішньо переміщена особа повинна подати заяву про взяття на облік громадян, які потребують житла для тимчасового проживання, до уповноважених органів (відповідної сільської, селищної, міської ради або її уповноважених органів) за місцем реєстрації її як ВПО.

До заяви додаються:

  • копія паспорта громадянина України;  
  • копія довідки ВПО та копії відповідних довідок членів сім’ї (за наявності);
  • копії документів, що підтверджують родинні відносини заявника та всіх членів його сім’ї (свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, посвідчення опікуна або піклувальника тощо);
  • копія РНОКПП (не надається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті громадянина України);
  • копії документів, що підтверджують підстави пріоритетності в наданні  ВПО житлових приміщень із фонду (факт знищення або пошкодження житла, яке призвело до неможливості його використання за призначенням, підтверджується особистою заявою заявника та членів його сім’ї);
  • копія довіреності та документів, що посвідчують особу представника — у разі подання заяви уповноваженим представником ВПО.

Читайте також: Понад пів сотні внутрішніх переселенців отримали квартири в Києві.

Ілюстративне фото: to4ka.fun