На деокупованій Харківщині люди отримали пенсії та гуманітарку, дітям-переселенцям безкоштовно дадуть зимовий одяг, індексацію пенсійних виплат планують провести попри війну, – головні новини соціалки минулого тижня

Протягом 12-18 вересня в Україні сталося чимало значних соціальних подій. Згадаємо найбільш важливі

У звільнених регіонах Харківщини відновив роботу Пенсійний фонд і мешканці деокупованих територій можуть отримати пенсії одразу за п’ять місяців, а, за необхідності, — навіть готівкою на руки за спрощеною процедурою

Більшість мешканців деокупованих регіонів Харківської області вже можуть скористатися послугами сервісних центрів Пенсійного фонду. Надання повного спектра послуг у сервісних центрах, які відновили роботу, стало можливим завдяки системам супутникового зв’язку Starlink, які забезпечують доступ до інтернет-мережі.

Важливо, що мешканці звільнених від російських військ територій Харківщини зможуть отримати свої пенсії за весь період окупації, тобто за попередні п’ять місяців. Пенсії продовжували нараховувати весь період окупації, проте пенсіонери, яким нараховували виплати на картки, не завжди мали змогу їх зняти. Тепер, відповідно до ухваленого рішення, пенсіонерам не доведеться звертатися до Пенсійного фонду для переведення виплат з картки на поштове відділення. Достатньо подати заяву про нарахування пенсійних коштів готівкою в будь-який орган місцевого самоврядування. Після подачі відповідної заяви, гроші пенсіонерам доставлятиме Укрпошта.

Водночас у звільнені регіони Харківщини доставили 250 тон гуманітарної допомоги

Мешканцям деокупованих регіонів допомагають продуктами, господарськими, гігієнічними засобами.

Звертатися за отриманням допомоги можна до:

– представників органів місцевого самоврядування деокупованих населених пунктів;
– військових ЗСУ, які звільнили територію та розташовані у населеному пункті;
– обласної військової адміністрації.

Діти-переселенці безкоштовно отримають зимовий одяг

У першу чергу одяг надаватимуть багатодітним сім’ям. Одяг забезпечать на будь-який вік. У комплект входитимуть зимова куртка, светр чи світшот, термобілизна, теплі та спортивні штани, шкарпетки, зимові черевики, шарф, шапка та рукавички. Дизайн-унісекс підійде як хлопчикам, так і дівчаткам.

Регіональні програми для ВПО пропонують на Полтавщині. Там переселенці отримають одяг та місячні абонементи на безкоштовні обіди

Ініціював проєкт благодійний фонд «Карітас Полтава». Отримати допомогу зможуть переселенці, які підпадають хоча б під одну з категорій вразливості: багатодітні родини; люди з інвалідністю I-II групи; самотні люди віком 60+; важкохворі; самотні батько/мати/опікуни; – годуючі матері з дітьми до 2 років.

Індексація пенсій наступного року відбудеться

Попри те, що наступного року прожитковий мінімум не підвищуватимуть, пенсії проіндексують. Про це заявила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. Це, як завжди, станеться в березні.

Отримати ліки за електронним рецептом можна буде в аптеках зі спеціальними наліпками

Не всі аптеки наразі підключені до електронної системи охорони здоров’я та приймають електронні рецепти, тож для того, аби покупець швидко знайшов потрібно аптеку, на них будуть розміщувати спеціальні наклейки. Наявність на дверях наліпки «Відпускаємо ліки за е-рецептом», означає, що в аптеці приймають електронні рецепти, зокрема і на антибіотики.

Переселенцям з Криму та Севастополя спростять оформлення українських пенсій

Зокрема пропонують скасувати необхідність підтвердження уповноваженим органом російської федерації про те, що особі не призначалась пенсія на території АР Крим та м. Севастополя. Окрім цього, громадські організації проведуть спеціальний аналіз доречності надання кримськими переселенцями низки інших документів, які передбачені порядком виплати пенсій. Поки зміни напрацьовуються, питання щодо призначення українських пенсій переселенцям з Криму та Севастополя розглядатимуться в індивідуальному порядку.

Учасникам бойових дій надаватимуть найдорожчі протези державним коштом

Безкоштовно отримати протези мають право всі українці, які цього потребують. Вартість протезу визначають за рекомендаціями мультидисциплінарних реабілітаційних команд та медико-соціальних експертних комісій. Водночас військовослужбовцям, за необхідності, надають найдорожчі з можливих протезів.

Уряд змінив механізм виплати субсидій та пільг під час воєнного часу

Нова урядова постанова передбачає, що з 1 жовтня виплачувати призначені органами соціального захисту населення субсидії та пільги буде Пенсійний фонд України. Водночас, ураховуючи масштабне переміщення людей, пропонується при розрахунку субсидії не враховувати до середньомісячного сукупного доходу громадян допомогу на проживання ВПО та компенсацію для покриття понесених витрат, пов’язаних з розміщенням в своєму житловому приміщенні переселенців за програмою «Прихисток». Крім  того, будуть переглянуті критерії надання житлових субсидій особам, яким надається допомога по частковому безробіттю, а також людям, які втратили роботу в період воєнного стану.