Минулий тиждень був багатий на новини у соціальній тематиці. Розповідаємо про найбільш актуальні в період з 23 по 30 жовтня.
ТОП-3 теми за кількістю реакцій та поширень:
У разі тривалого не проживання вдома за комунальні послуги можна не платити. Під час війни українці, які змушені були покинути свої домівки, можуть розраховувати на зменшення чи звільнення від оплати житлово-комунальних послуг. Як зазначають юристи БФ «Право на захист», це передбачено ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до цього закону, українці можуть не сплачувати вартість комунальних послуг у разі їх невикористання за період тимчасової відсутності в житлі терміном понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження такої відсутності.
Виплати внутрішньо переміщеним особам можуть скасувати після перевірки місця проживання. Перевірки фактичного місця проживання внутрішньо переміщених осіб відновлять. Це передбачено постановою Кабміну № 1168 «Про внесення змін до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» від 14.10.2022. Такі перевірки вибірково здійснюватимуть територіальні органи Національної соціальної служби.
Частина внутрішніх переселенців у Києві можуть безкоштовно отримати зимові ковдри та термобілизну. Частина внутрішньо переміщених осіб, які евакуювалися до Києва, можуть безкоштовно отримати теплий набір з зимової ковдри, жіночої термобілизни, електропростирадла та термоса в рамках проєкту Additional Autumn response. Проєкт реалізовує благодійний фонд Women’s Aid International.
Інші новини, які цікавили українців:
У чотирьох областях відключення електроенергії триватимуть довше. У чотирьох областях електрику відключатимуть на понад чотири години без графіка. Як повідомив керівник Офісу Президента Кирило Тимошенко, жорсткіші обмеження діятимуть у Житомирській, Черкаській, Чернігівської та Київській областях, а також місті Києві. Це пов’язано з нічними обстрілами енергетичної інфраструктури в центральних областях. Зокрема внаслідок обстрілів у Києві виник дефіцит потужності в розмірі 30% споживання.
Мешканцям трьох територіальних громад припинять виплачувати державну допомогу на проживання. Право на отримання державної допомоги на проживання втратили мешканці трьох територіальних громад, а чотирьох — набули. Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій оприлюднило оновлений перелік громад у районах бойових дій, в окупації чи оточенні. З повним переліком громад, які мають право на отримання коштів, можна ознайомитися за посиланням.
Українцям порадили, як підготуватися до тривалого відключення світла. У зв’язку з постійними обстрілами критичної енергетичної інфраструктури, по всій Україні можливі довготривалі відключення електроенергії. У Київській обласній адміністрації порадили, як підготуватися до цього.
В Україні може з’явитися новий вид пенсії. На розгляді в комітетах Верховної Ради знаходиться законопроєкт №8032 від 14.09.2022 «Про внесення змін до Закону України «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною» (щодо борців за незалежність України у ХХ столітті)». Проєктом пропонується підвищення рівня пенсійного забезпечення осіб, які свого часу зазнали репресій за політичними або релігійними мотивами у формі ув’язнення або примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу
Війна знецінила працю людей в Україні. Ситуація на ринку праці сьогодні досить напружена. На одну вакансію претендують у середньому 13 осіб, тоді як рік тому – лише п’ять. Погіршилися й умови праці. Водночас зарплати залишилися майже незмінними, а в багатьох сферах навіть знизилися. При цьому викликає подив позиція влади, яка в умовах воєнного стану в питаннях законодавства повністю стала на бік роботодавців. Як підсумок, чимало підприємств почали зловживати розширеними правами, навантажуючи працівників додатковою роботою. І багато українців вимушені приймати ці умови, оскільки іншого варіанту заробити для себе не бачать.