Ветеранський бізнес: за справу беруться жінки

Ветеранський бізнес — це не лише про чоловіків. Допомогу на розвиток власної справи, яку надає Український ветеранський фонд, активно освоюють і жінки. Хтось допомагає своїм чоловікам-ветеранам, а хтось має власний бойовий досвід і тепер пробує реалізувати себе в цивільному житті. Нові історії про те, як відкрити чи розширити власну справу, читайте в нашому ексклюзивному матеріалі.     

Оксана Довган — дружина ветерана АТО. Її чоловік Володимир майже все життя займається гончарною справою — ще з 1991 року. Завдяки коштам  Українського ветеранського фонду подружжя планує перетворити невелику авторську майстерню на центр гончарного мистецтва. Чоловік займається безпосередньо виготовленням виробів з глини, а дружина взяла на себе організаційні питання. 

Фото: з архіву подружжя Довган

«Майстер не може займатися всім. В організаційних питаннях допомагаю я. Усе, що стосується безпосередньо роботи з глиною цим займається він», — каже Оксана. 

Це не просто бізнес, подружжя ставить собі доволі амбітну мету: відновлення традиційної кераміки Київщини. У селі Хотів, що під Києвом, планується створення цілої артрезиденції, на базі якої будуть проходити зустрічі професійних гончарів, у тому числі міжнародні семінари й фестивалі гончарного мистецтва. 

«Про конкурс ми дізналися від організації «ЯРМІЗ». Це центр реабілітації ветеранів. Саме вони нам повідомили, що можна спробувати свої сили в конкурсі. Ми ризикнули, спробували й нам вдалося. Я готувала документи від ветерана, який є майстром і який дуже хоче розширити свою маленьку авторську майстерню», — розповідає жінка. 

Заявку подали на майже мільйон гривень. Гроші планували витратити на обладнання та розширення приміщення. Частину обладнання вже навіть отримали. Хоча в плани втрутилася інфляція.    

«Коли ми почали говорити про цю суму, її мало б вистачити з головою. А вже на момент підписання угоди ціни дуже змінилися. І не тільки в Україні, а й в Європі, Америці. Подекуди втричі. Але ми не втрачаємо надію. Трошки скромніше, але все одно ми це зробимо. В одному фільмі була така класна фраза: «Не треба відмовлятися від планів. Можна просто приспустити колеса й стати трішки нижчими, але все-таки проїхати через цю арку», — зауважує дружина ветерана.

Зараз подружжя заробляє на тому, що продає гончарні вироби. Володимир Довган виробляє посуд, чашки, тарілки, вази й навіть кахлі. Окрім приватних користувачів послугами гончаря користуються ресторани та кав’ярні, які також купують його посуд. 

Віта Мерінова — дружина чинного військового й учасника АТО. Її чоловік Віталій Мерінов доволі відома людина не тільки в себе на Франківщині, а й в Україні в цілому. Він майстер спорту з боксу, заслужений майстер спорту з кікбоксингу, чотириразовий чемпіон світу з кікбоксингу та переможець кубка Президента України з рукопашного бою.

Фото: з архіву подружжя Мерінових

Після АТО Віталій відкрив свій спортивний зал, був тренером, а також став депутатом міськради. Крім цього, ветеран заснував компанію з виготовлення білбордів і розміщення реклами.  

«Ми й раніше цим займалися, але війна все призупинила. Чоловік буквально в перший день широкомасштабного вторгнення знову пішов до лав Національної гвардії, туди, де він раніше служив»,  розповідає дружина. 

У березні 2022 року Віталій отримав поранення. Тоді він пройшов реабілітацію й повернувся до служби. Але поки лікувався, то часу не гаяв, і замислився над відновленням бізнесу. 

«Читав новини й на якомусь сайті побачив оголошення про конкурс. Сказав:  «Давай спробуємо». Хоча все це було на відстані телефоном, він мені казав, що та як заповнювати, що робити. Ініціатором був повністю чоловік. Але він і тоді воював, і зараз на війні. Тому цією документацією повністю почала займатися я», продовжує розповідь Віта. 

Це вже була друга спроба отримати гроші від ветеранського фонду. 

«Перший раз наш проєкт не пройшов на конкурсі. А потім побачили, що він ще раз проводиться. Тоді ми врахували всі свої помилки, додали багато чого корисного, повиправляли дрібниці. Ми навіть не повірили, але нам зателефонували й сказали, що ми виграли», ділиться досвідом жінка.

Отже, спільними зусиллями подружжя починає відновлювати свій бізнес. Планують працювати по всій області. 

«У нас питали: як бачите розвиток? Ми сказали, що в нас є база клієнтів, є напрацювання. Але фінансової можливості створювати нові площини, нові білборди на той час не було», зауважила дружина ветерана.  

На питання, чи складно було робити заявку, Віта каже, що все відносно.

«Чоловік був на зв’язку, тому більш-менш нормально. У мене просто ще маленька дитина, ось у цьому складність. Але добре, що є бабусі, тому впоралися», підсумувала Віта.  

У заявці на конкурс, між іншим, зазначено, що ветерани, які воювали й воюють за українську незалежність, матимуть змогу використовувати частину площ для безкоштовної реклами. Також надаватимуть 50-відсоткову знижку підприємствам, перевезеним із зон бойових дій.

Тетяна Купянська сама має статус ветеранки АТО. Вона родом з Маріуполя й багато років працювала там слідчим. Через роботу в органах внутрішніх справ у 2014–2015 роках їй довелося долучитися до антитерористичної операції. 

«У нашому місті на той період долучалися майже всі», — каже Тетяна. 

Фото: з архіву Тетяни Купянської 

Після окупації Маріуполя навесні 2022 року вона переїхала до Хмельницького й з лав поліції звільнилася. Відтоді переселенка взялася за ідею відкрити в Хмельницькому власне кафе.

«Ідея була давно. Це ідея, якщо чесно, моїх батьків. Вони планували це зробити ще в Маріуполі, але війна внесла свої корективи. А тепер у мене підросла дитина, з’явився вільний час, можна займатися», — каже Тетяна, яка виховує дитину сама.  

Про допомогу від Українського ветеранського фонду жінці розповіла подруга.  

«Будемо займатися з нею разом. У неї була крамниця і є бухгалтерський досвід. Вона мені допомогла зробити заявку. І так сталося, що я виграла конкурс», — розповідає Тетяна.  

Кошти планують витратити на обладнання, посуд, меблі.

«Бюджет фонду дає мільйон гривень. Але для повної реалізації потрібно набагато більше грошей. Будемо старатися приймати участь і в інших грантах. Сума не охоплює всього», — зауважує підприємниця. 

Відкриття закладу дозволить створити сім — вісім нових робочих місць. За словами Тетяни, їй потрібно взяти  три — чотири людини на кухню, два касири на лінію роздачі, а також адміністратора та прибиральницю. 

Автор: Сергій Коробкін