Уже третій місяць в Україні діє оновлений порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовців в період дії воєнного стану. Він був затверджений 25 січня 2023 року наказом Міністерства оборони № 45. Наразі можна робити перші висновки щодо того, як це запрацювало на практиці. Про плюси й мінуси оновленого порядку Соціальній інформаційній платформі розповів адвокат Дмитро Йовдій, який займається захистом прав військовослужбовців та членів їхніх сімей.
Він зауважує, що нові правила певною мірою вдосконалили й спростили процедуру збирання документів. Зокрема більш детально прописано, як мають діяти військова частина, районний і обласний військкомати, комісія при Міністерстві оборони тощо.
«Раніше людина сама була відповідальна за збирання документів з військової частини. Наприклад, треба було отримати наказ про виключення з особового складу, довідку про обставини загибелі, довідку про нарахування заробітної плати. А зараз людина просто подає заяву, а військкомат уже сам зобов’язаний витребувати все з військової частини. Тобто для людини механізм спрощений. І зараз саме так це й відбувається», — розповідає юрист.
За новими правилами вже здійснюється й безпосередньо виплата грошової допомоги. Якщо раніше родина загиблого отримувала 15 млн грн одразу однією сумою, то зараз виплата здійснюється поетапно. Спочатку разово виплачують 3 млн грн, тобто 20 % від усієї суми, а потім щомісяця ще по 300 тис. грн впродовж наступних 40 місяців.
«Виходить не дуже добре. Ми всі розуміємо, що гроші знецінюються, виплачуються в гривні, інфляцію ніхто переглядати не буде. Люди, в яких горе в сім’ї, і які мали б отримати компенсацію від держави оперативно й швидко, тепер матимуть таку ситуацію, що кошти платитимуться майже 3,5 роки», — каже Йовдій.
Він уточнює, що навіть якщо заяву на грошову допомогу подавали до ухвалення зазначеного наказу, то її виплата все одно здійснюватиметься частинами.
Незмінним залишається те, що процедура оформлення допомоги все одно доволі тривала в часі.
«Від подання документів до першої виплати, як правило, проходить до пів року, а по Києву — ще довше. Документи подаються в районний військкомат, який надсилає їх в обласний, той зі свого боку — у Міністерство оборони, і тільки після цього ухвалюється рішення. На кожному етапі відбувається затримка», — зауважує адвокат.
Нагадаємо, що виплата грошової допомоги в розмірі 15 млн грн членам сімей загиблих військових передбачена постановою Кабінету Міністрів від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім’ям під час дії воєнного стану». Точний порядок і умови її виплати затверджуються окремим наказом Міністерства оборони.
Читайте також: Ховати захисників на меморіальному кладовищі розпочнуть наприкінці осені.
Фото: ukrinform.ua