Санаторно-курортне лікування для ветеранів мають відновити

У 2023 році дія законодавства щодо санаторно-курортного лікування для більшості категорій громадян призупинена. Це передбачено прикінцевими положеннями Закону «Про Державний бюджет України на 2023 рік». Ця норма зачепила, зокрема, військовослужбовців, а також членів їхніх родин. Адже припинили діяти окремі положення, у тому числі Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Він передбачав безкоштовне санаторно-курортне лікування для осіб з інвалідністю внаслідок війни та учасників бойових дій. 

Ситуацію прокоментував голова підкомітету Верховної Ради з питань соціального захисту прав ветеранів Анатолій Остапенко, який разом з групою інших депутатів 6 березня зареєстрував законопроєкт № 9082. Документ передбачає внесення змін до закону про держбюджет, що дозволить відновити призупинену норму.

Народний депутат пояснив Сціальній інформаційній платформі, що фактично сталася технічна помилка, адже гроші саме на ветеранів закладалися, просто вони передбачені іншою бюджетною програмою. Це зазначається й у пояснювальній записці до законопроєкту.

Бюджетна програма передбачає у 2023 році понад 540 млн грн на психологічну допомогу, а також соціальну й професійну адаптацію ветеранів війни. З них 264,3 млн грн виділено саме на санаторно-курортне лікування. Головним розпорядником цієї програми є Міністерство у справах ветеранів. Водночас, як вже зазначено вище, дія законодавства щодо санаторно-курортного лікування призупинена.  

«Таким чином, одним і тим же законодавчим актом одночасно призупиняється дія норм і передбачаються відповідні видатки на ці ж самі норми. Це призводить до неможливості використання передбачених законодавством бюджетних призначень і неможливості безоплатного забезпечення санаторно-курортним лікуванням учасників бойових дій, осіб з інвалідністю внаслідок війни та членів сімей загиблих», — каже Анатолій Остапенко.

За його словами, від ветеранів та їхніх родичів почали надходити скарги. Саме тому розроблено законопроєкт, яким санаторно-курортне лікування для захисників і захисниць має бути відновлено. Необхідність такої реабілітації не підлягає сумніву. 

«Країна перебуває під впливом військової агресії з боку російської федерації, що призвело до великої кількості осіб, які зазнали руйнівних наслідків ризику життя, психологічного навантаження та стресів, що негативно відображається на здоров’ї. До того ж країна знаходиться в складних епідеміологічних умовах, пов’язаних з поширенням коронавірусу, коли здоров’я людей суттєво погіршується», — констатує нардеп.

Проєкт закону буде винесений на розгляд Верховної Ради після засідання бюджетного комітету. 

«Я як голова підкомітету із соціального захисту прав ветеранів і як автор законопроєкту буду брати участь у засіданні бюджетного комітету й наполягатиму, щоб це рішення ухвалили якомога скоріше», — запевнив Остапенко. 

Він також зазначив, що наразі в Україні успішно функціонують санаторно-курортні заклади, що знаходяться у відносно безпечних регіонах. 

«Війна зруйнувала деякі заклади, які розташовані в східній частині України. Тому санаторно-курортне лікування забезпечить гідну підтримку сфері курортного розвитку. Від цього, між іншим, буде збільшуватися бюджет, який потрібен для захисту нашої держави», — зазначив депутат.

Автор: Сергій Коробкін, фото: ubw.org.ua