Як зареєструвати новонароджених за кордоном?

Багато українців змушені рятуватися від війни за кордоном. Евакуюються і вагітні жінки. Тож серед юридичних питань, які можуть виникнути під час перебування в іншій країні, є й реєстрація народжених там дітей.

Де можна зареєструвати дитину?

– у дипломатичному представництві чи консульській установі України за кордоном, де народилися чи проживають його батьки;
– якщо дитина народилася під час перебування матері на морському, річковому, повітряному судні, у потягу або в іншому транспортному засобі, реєстрація народження провадиться у найближчій консульській установі.

Хто може подати заяву на реєстрацію?

– батьки дитини або один із них;
– у разі хвороби, смерті батьків чи інших причин їх відсутності – родичі чи уповноважений представник закладу охорони здоров’я, у якому народилася чи перебуває дитина.

Коли потрібно подати заяву?

Невідкладно, але не пізніше одного місяця з дня народження дитини, а при народженні мертвої дитини – не пізніше трьох діб.

Які документи потрібно пред’явити консулу під час реєстрації?

– документ медичного закладу про народження дитини;
– у виняткових випадках при народженні дитини поза медичним закладом –довідку лікаря, який подав допомогу при пологах;
– у разі народження дитини вдома без медичної допомоги факт і час народження повинні бути підтверджені підписом двох свідків, присутніх при пологах, із зазначенням їхніх прізвищ, імен та по батькові, місця проживання і документів, що посвідчують їх особи, а також медичним документом про перебування дитини під наглядом лікувального закладу;
– паспортні документи обох чи одного з батьків (у разі, якщо з поважних причин документ, що посвідчує особу одного з батьків, не може бути пред’явлений, відомості про нього можуть внести на підставі свідоцтва про шлюб чи його копії);
– документ, який є підставою внесення відомостей про батька (свідоцтво про шлюб, заява матері, заява батька про визнання батьківства, спільна заява матері та батька дитини, якщо батьки не перебувають у шлюбі, спільна заява матері та її чоловіка про невизнання чоловіка батьком дитини, спільна заява батька дитини та чоловіка, який перебуває у шлюбі з її матір’ю).

Яка вартість реєстрації?

Реєстрація безкоштовна.

Чи можуть відмовити у реєстрації народження дитини, якщо у консульській установі відсутній доступ до Державного реєстру актів цивільного стану?

‍Ні. За тимчасової відсутності такого доступу заяву все одно приймають, а актовий запис складають у паперовій формі. До Державного реєстру актів цивільного стану громадян відомості мають внести протягом п’яти днів після відновлення доступу до нього.