Як змінились пенсії з 1 грудня

З 1 грудня провели черговий перерахунок пенсій. Підвищення відбулося не лише через зміну прожиткового мінімуму, але й з деяких інших причин. Зокрема, зросли мінімальні пенсійні стандарти для громадян молодше 70 років, а також для деяких чорнобильців.

Прожитковий мінімум

Планове збільшення прожиткового мінімуму традиційно призводить до автоматичного підвищення мінімальної пенсії та деяких надбавок. З 1 грудня прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, підвищився з 2027 до 2093 грн, тобто лише на 66 грн. Але цього разу навіть таке незначне підвищення поки що не змінило розмір найменших пенсій.

Річ у тому, що з 1 березня розмір мінімальної пенсійної виплати не може бути меншим за 2100 грн, що передбачено відповідною постановою Кабінету Міністрів. Планове підвищення прожиткового мінімуму не перекриває цю суму, тому люди, які отримують найменші пенсії, жодних змін з 1 грудня не відчули.

Проте відчутно зросли максимальні пенсії. Сьогодні максимальна пенсія дорівнює сумі десяти прожиткових мінімумів. Таким чином, максимальні пенсії автоматично зросли з 20270 до 20930 грн, тобто на 660 грн.

Надбавки та доплати до пенсії

Від прожиткового мінімуму в частини пенсіонерів традиційно залежить розмір доплати за понаднормовий стаж. Але цього разу підвищення буде зовсім несуттєве. Ті, кого воно торкнулося додатково отримають буквально по 66 копійок за кожний рік надміру відпрацьованого стажу. 

Трохи більше зможуть отримати ветерани війни. По-перше, вони отримують доплати в розмірі від 10 до 50 прожиткових мінімумів, і ці доплати автоматично зросли. По-друге, мінімальні пенсійні виплати учасникам бойових дій та інвалідам війни встановлюються в межах від 210 до 650 % зазначеного прожиткового мінімуму. Тут доплати можуть становити від 138,60 до 429 грн. Розмір пенсії за особливі заслуги перед Україною становить від 20 % до 40 % прожиткового мінімуму, тобто від 418,6 грн до 837,2 грн відповідно. 

Також слід пам’ятати, що, наприклад, найменша пенсія по втраті годувальника-військовослужбовця не може бути меншою ніж два прожиткових мінімуми, а мінімальна пенсія шахтаря, який має 15 років підземного стажу, становить три прожиткових мінімуми. 

Новий вид доплати для пенсіонерів до 70 років

З 1 жовтня уряд дещо підвищив пенсійні стандарти для пенсіонерів старших 70 років, а з 1 грудня пенсії частково зросли в дещо молодших пенсіонерів. Особам, які не досягли 70 років, але мають повний стаж, загальний розмір пенсії тепер не може бути меншим ніж 2500 грн. Під повним стажем мається на увазі 30 років для жінок і 35 — для чоловіків. З 1 березня цього року такі люди гарантовано отримували не менше 2300 грн. Зараз цю планку підвищили на 200 грн. 

Якщо ж у жінок і чоловіків стажу менше ніж 30 і 35 років відповідно, то планку мінімальної виплати все одно трохи підвищили: пропорційно до наявного стажу, виходячи з суми 2500 грн. Але в обох випадках нове підвищення торкнулося лише пенсіонерів, які не працюють. 

Чорнобильські пенсії

Крім того, з 1 грудня набули чинності зміни до постанови Кабінету Міністрів «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року № 1210. Зміни полягають в осучасненні розміру середньої зарплати, яка застосовується у формулі розрахунку пенсії по інвалідності для ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Як саме ця зміна вплине на розмір призначених пенсій, необхідно прораховувати в кожному випадку індивідуально. Підвищення торкнулося не всіх, але тим, кому це нововведення буде вигідним, перерахунок проведуть автоматично.

Автор: Сергій Коробкін

Читайте також: В Україні зріс прожитковий мінімум та пов’язані з ним виплати.

Фото: rbc.ua