З 1 січня 2014-го між Польщею і Україною почав діяти договір про соціальне забезпечення. Саме з цього часу українці, які приїжджають до Польщі, можуть розраховувати на отримання пенсії. Дехто помилково вважає, що перед виходом на пенсію достатньо відпрацювати в Польщі рік, звернутися за пенсією та отримати право на мінімальну польську пенсію. Однак це не зовсім так. Призначена за пропорційним принципом пенсія може бути меншою за мінімальну в країні, де вона призначається.
Аби все ж мати в Польщі мінімальну пенсію (2021 року це 1250 злотих або 9430 грн), необхідно виконати певні умови. Критерії надання пенсій тут різняться в залежності від дати народження людини. Умовно їх можна розділити на дві групи. Перша: це особи, які народилися до 1 січня 1949 року. Вони одержують пенсію при досягненні встановленого пенсійного віку (60 років – жінки та 65 років – чоловіки) та при наявності мінімального стажу, впродовж якого були сплачені внески (20 років для жінок і 25 років для чоловіків). Польсько-український договір у свою чергу гарантує, що якщо польський стаж недостатній, то можна додати до нього стаж, отриманий в Україні.
Друга група – це люди, що народилися після 31 грудня 1948 року, їм призначається пенсія за новими правилами, і залежить вона від коштів, зібраних на рахунку Управління соціального страхування Польщі — ZUS.
На яку суму можна розраховувати? Щорічно ZUS висилає листи всім застрахованим жителям, в яких повідомляє про поточний стан пенсійного рахунку. Відповідний калькулятор, який допоможе розрахувати суму пенсії в Польщі, є і на веб-сторінці ZUS. Також тут вдасться знайти іншу необхідну інформацію, пов’язану з соціальними виплатами. Знадобиться переселенцям і номер кол-центру в Польщі, де можна з’ясувати пенсійні питання: 22 560 16 00.
Українцю, який хоче отримувати польську пенсію, необхідно подати заяву за місцем проживання у відділ реалізації міжнародних договорів ZUS (Wydział Realizacji Umów Międzynarodowych).