На які доплати до пенсії можуть розраховувати ветерани війни

По-справжньому причетних до захисту Батьківщини в 1941–1945 роках стає дедалі менше. Натомість, починаючи з 2014 року, а тим більше після 24 лютого 2022 року, Україна отримала сотні тисяч нових ветеранів. Втім, українське законодавство щодо соціального захисту ветеранів формувалося ще на початку 90-х років, коли реалії були зовсім іншими. До слова, Закон «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» № 3551–XII був ухвалений 22 жовтня 1993 року. Багато в чому він спирався на радянські традиції й передбачав пільги насамперед ветеранам Другої світової війни, учасникам бойових дій в Афганістані та деяким іншим воїнам-інтернаціоналістам. Проте останніми роками закон зазнав чимало змін і багато разів доповнювався. 

Тепер його дія все більше стосується не «старих», а «нових» українських ветеранів, хоча принципи їхнього соціального захисту залишаються майже ідентичними. Наприклад, надбавки до пенсії встановлюються всім учасникам бойових дій та особам з інвалідністю внаслідок війни, незалежно від того, коли ця війна відбувалася. Далі детальніше розберемо, які саме надбавки до пенсії передбачені для ветеранів війни, захисників і захисниць України.

Інвалідність внаслідок війни

Надбавка за статус

Одразу підкреслимо, що більшість виплат традиційно прив’язані до розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, що з 1 грудня 2022 року становить 2093 грн. Інваліди внаслідок війни мають право на доплату до пенсії у відсотках від вказаного прожиткового мінімуму:

  • I група 50 % (1046,50 грн);
  • II група 40 % (837,20 грн);
  • III група 30 % (627,90 грн). 

Підвищення основного розміру пенсії

Окрім цього, основний розмір пенсії за віком, за вислугу років чи по інвалідності в осіб з інвалідністю внаслідок війни автоматично збільшується на 25 % незалежно від групи інвалідності. Це стосується базового розміру пенсій (без надбавок), обчисленого на підставі Законів «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Зазначене підвищення передбачене постановою Кабінету Міністрів від 28 грудня 2011 року № 1381.

Допомога на догляд

Відповідно до Закону «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю» від 18 травня 2004 року
№ 1727–IV особам з інвалідністю внаслідок війни передбачена також державна соціальна допомога на догляд. Розмір такої допомоги варіюється від 15 до 100 % прожиткового мінімуму, тобто від 217,80 до 2093 грн. Право на виплату й розмір допомоги залежать від групи й підгрупи інвалідності (А чи Б), віку ветерана, а також від того, чи є він одиноким, і чи потребує постійного стороннього догляду. 

Цільова допомога

Також відповідно до Закону «Про поліпшення матеріального становища учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни» 16 березня 2004 року № 1603–IV особам з інвалідністю внаслідок війни передбачена щомісячна виплата цільової грошової допомоги на прожиття: 

  • I група 70 грн;
  • II та III група 50 грн. 

Річ у тому, що цей закон з 2004 року не переглядали, тому надбавка майже 20 років незмінна й встановлена у твердій грошовій сумі без прив’язки до прожиткового мінімуму.

Мінімальна пенсійна виплата

Водночас загальний розмір пенсії з усіма надбавками в осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути меншим ніж:

  • I група 650 % (13 604,5 грн);
  • II група — 525 % (10 988,25 грн);
  • III група — 360 % (7534,8 грн).

Це визначено постановою Кабінету Міністрів від 28 липня 2010 року № 656 (зі змінами). Зазначені розміри стосуються як ветеранів Другої світової війни, так і сучасних. Проте особам з інвалідністю внаслідок війни II та III груп з-поміж учасників бойових дій саме в період Другої світової війни, а також учасникам бойових дій в ті часи, яким виповнилося 85 років і більше, пенсія виплачується в такому ж порядку, як для осіб з інвалідністю внаслідок війни I групи. Втім, таких людей залишилося дуже мало. 

Учасники бойових дій

Учасникам бойових дій до пенсії встановлюється доплата в розмірі 25 % прожиткового мінімуму, тобто 523,25 грн. Цільова грошова допомога на прожиття становить 40 грн. Водночас загальний розмір пенсії в таких осіб не може бути меншим ніж 210 % прожиткового мінімуму, тобто 4395,30 грн. 

Зауважимо, що вказані доплати як особам з інвалідністю, так і учасникам бойових дій встановлюються незалежно від того, який вид пенсії вони отримують: чи то військову, чи обчислену на загальних підставах. 

Учасники війни

Тривалий час до учасників війни належали особи, які не воювали, але служили в армії чи працювали в тилу під час Другої світової війни. До таких осіб відносили також працівників, які на контрактній основі направлялися на роботу в держави, де велися бойові дії (включаючи Республіку Афганістан у період з 1 грудня 1979 року по грудень 1989 року), і не входили до складу обмеженого контингенту радянських військ. 

У 2015 і 2022 роках норми Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» розширили й для цієї категорії громадян. Відтоді до учасників війни також відносяться працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися та брали безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах АТО, сприяли відсічі й стримуванню збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях. 

Учасникам війни до пенсії встановлюється надбавка в розмірі 10 % прожиткового мінімуму, тобто 209,30 грн, а для нагороджених медаллю 15 % (313,95 грн). Йдеться про нагороджених орденами та медалями колишнього СРСР за самовіддану працю й бездоганну військову службу в тилу в роки Другої світової війни.

Діти війни

Дитина війни це особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення Другої світової війни (2 вересня 1945 року) було менше 18 років. Це передбачено Законом «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195–IV. Розмір надбавки до пенсії таким людям становить лише 66,43 грн. Це, зокрема, передбачено постановою Кабінету Міністрів від 25 березня 2014 року № 112. Розмір надбавки не переглядався вже багато років і наразі також не залежить від прожиткового мінімуму. Але з огляду на те, що сучасна Україна й сьогодні переживає повномасштабну війну, можливо, є сенс законодавство про соціальний захист дітей війни повністю переглянути. 

Доплати за особливі заслуги

Нагадаємо, що громадяни, нагороджені, зокрема, військовими орденами та медалями, мають право на доплату відповідно до Закону «Про пенсії за особливі заслуги перед Україною». Розмір доплат за цим законом становить від 20 до 40 % прожиткового мінімуму (від 418,60 до 837,20 грн) залежно від виду й кількості нагород. Це наразі стосується як радянських нагород, так і сучасних українських.

Є також військові, яким може бути надано статус особи, яка має особливі заслуги перед Батьківщиною. Такими вважаються, зокрема, Герої України, яким починаючи з 2014 року вручено орден «Золота Зірка», особи, нагороджені орденом Богдана Хмельницького трьох ступенів, орденом княгині Ольги трьох ступенів. Раніше за такий статус доплачували до пенсії 70 % прожиткового мінімуму, тобто 1465,10 грн. Але в окремих випадках розмір доплат міг сягати 10 000 грн (цільова щомісячна доплата згідно з постановою КМУ від 2 грудня 2009 р. № 1309). З 1 січня 2023 року розмір таких доплат збільшився з однієї до трьох мінімальних зарплат (від 6700 до 20 100 грн). Причому отримувати їх тепер можуть навіть ті Герої України, яким пенсію ще не призначено. 

Щорічна разова виплата до 9 Травня

Наостанок згадаємо, що щороку 5 травня ветеранам, жертвам нацистських переслідувань та членам сімей загиблих виплачували одноразову грошову допомогу. Минулого року розмір виплат становив від 612 до 4421 грн. Цього року законодавство змінилося й відтепер разову допомогу будуть виплачувати щорічно 24 серпня — до Дня Незалежності. Верховна Рада таким чином вирішила вшанувати насамперед мужність та героїзм захисників незалежності й територіальної цілісності України. Яким буде розмір цьогорічних виплат, наразі невідомо. Додаткове рішення має ухвалити Кабінет Міністрів.

Автор: Сергій Коробкін, фото: uifuture.org