Кому та на скільки підвищать пенсію з 1 березня

17 лютого Прем’єр-міністр Денис Шмигаль анонсував березневе підвищення пенсій. За його словами, індексація має відбутися на 20 %, а перерахунок торкнеться понад 10 млн пенсіонерів, тобто майже всіх. При цьому міністерка соціальної політики Оксана Жолнович зазначила, що пенсії в середньому зростуть на 400–700 грн

Офіційних даних щодо остаточного ухвалення постанови про індексацію наразі немає. Однак ми уважно вивчили проєкт цієї постанови й дізналися, що саме має статися з пенсіями в березні. 

Індексація на 20 %

З 1 березня 2023 року проводиться перерахунок пенсій, призначених за нормами Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Йдеться про звичайні пенсії за віком, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника. Перерахунок здійснюється збільшенням на 20 % показника зарплати, що підставляється у формулу розрахунку пенсії. Тобто на 20 % зростає не вся сума пенсії, а тільки зарплата, яка підставляється у формулу розрахунку. Тому загальний розмір підвищення може бути й меншим зазначеного відсотка. У кожному випадку все залежить від індивідуальних показників: виду пенсії, розміру зарплати, кількості стажу, розміру пенсії та її складових до перерахунку.

Військові пенсії

З 1 березня 2023 року на коефіцієнт 1,2 збільшуються пенсії, призначені за Законом «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Йдеться про пенсії за вислугу років, по інвалідності, у зв’язку з втратою годувальника. У цьому разі на 20 % збільшується сама пенсія, а точніше — її основний розмір (без урахування надбавок та доплат).

Нагадаємо, що торік уряд ухвалив постанову, згідно з якою індексацію військових пенсій відклали до завершення воєнного стану. Однак відповідно до проєкту нової постанови ці пенсії вирішили проіндексувати тепер.

Також збільшуються мінімальні пенсії по інвалідності, що передбачені зазначеним законом. З жовтня минулого року вони становили від 4186 до 5025 грн для солдатів і ще на 10–30 % більше для осіб старшого начальницького складу залежно від звання, посади, групи інвалідності та її причини. Тепер зазначені розміри мають зрости ще на 20 %, тобто мінімум на 837,20 та 1005 грн відповідно. 

Пенсії чорнобильців

З 1 березня 2023 року на 20 % індексуються мінімальні розміри пенсій чорнобильцям. Передбачається, що в усіх випадках розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, не можуть бути нижчими:

 • 8208 грн для осіб з I групою інвалідності (+1368 грн);
 • 6566,40 грн з II групою (+1094,40 грн); 
 • 5061,60 грн з III групою та для дітей з інвалідністю (+843,60 грн).

Індексація пенсій держслужбовцям і науковцям

З 1 липня 2023 року на 20 % підвищать пенсії, призначені відповідно до Законів «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про статус народного депутата України» та «Про наукову і науково-технічну діяльність». Як і з військовими, у цьому разі індексується не зарплата, а базовий розмір пенсії (без надбавок). 

Нагадаємо, що пенсії науковцям і держслужбовцям не індексували дуже давно. Це обіцяли зробити ще рік тому, але потім рішення відклали до завершення воєнного стану. Втім, як бачимо, ці пенсії все-таки перерахують. Але планують це зробити не в березні, як всім, а трохи пізніше з 1 липня.  

Ще важливий нюанс. Оскільки підвищення таких пенсій багато років тому заморозили, чимало пенсіонерів з часом були змушені перейти на звичайні пенсії за віком. Тепер у разі доцільності такі пенсіонери зможуть перейти зі звичайних пенсій назад на спеціальні. 

Мінімальний і максимальний розмір підвищення 

Як і минулого року, мінімальний розмір підвищення в березні становитиме 100 грн. При цьому максимальна надбавка не може перевищувати 1500 грн. Припустимо, доволі високу пенсію проіндексують на 20 % і розмір підвищення становитиме понад 1500 грн. Підвищення такій людині обмежать. 

При цьому особам, які вийшли на пенсію протягом 2020–2022 років пропонується просто додати по 100 грн. Про це йдеться в пояснювальній записці до проєкту постанови. Зазвичай пенсії, призначені нещодавно, не індексуються. Тому в цьому разі не йдеться про повноцінний перерахунок, а про встановлення «втішної» фіксованої надбавки. Будь-які пенсії, призначені у 2023 році, взагалі не підвищуватимуть. 

Мінімальна пенсійна виплата

Розмір мінімальної пенсійної виплати має зрости з 2100 грн до 2520 грн (рівно на 20 %). Але до зазначеної суми підтягнуть розміри виплат тільки пенсіонерів, які не працюють.

Також встановлюються нові розміри мінімальних пенсійних виплат для громадян певного віку з певною кількістю стажу. Якщо в людини є повний стаж (30 років у жінок і 35 — у чоловіків), то виплати будуть більшими. Те саме стосується й віку: чим старшою є людина, тим більшою буде мінімальна виплата, навіть якщо стажу трохи менше. 

Наприклад, особи з повним стажем, яким не виповнилося 70 років, отримуватимуть 2760 грн. 

Особи з повним стажем віком від 70 до 79 років отримуватимуть не менше 3000 грн (але така норма діє з кінця минулого року).

Стільки ж (3000 грн) отримуватимуть особи віком 75–79 років, навіть якщо в жінки буде лише 20 років стажу, а в чоловіка 25 років.

У осіб старших 80 років загальний розмір пенсії буде не менше ніж 3120 грн. Для цього також вистачить 20 і 25 років стажу жінкам і чоловікам відповідно.

Вікові надбавки

Виплата вікових надбавок у 2023 році зберігається. Однак їх розмір окремо індексувати не планують. Хоча це було передбачено попередніми постановами. Тобто вони залишаються в попередніх розмірах і виплачуються за умови, що пенсія не перевищує 10 345,35 грн:

 • для осіб віком 70–74 роки 300 грн;
 • для осіб віком 75–79 років 456 грн;
 • для осіб віком від 80 років 570 грн.

Пенсія по інвалідності внаслідок війни

Окремим пунктом підвищуються розміри мінімальної пенсії для інвалідів війни та учасників бойових дій. Відтепер вони визначатимуться не у відсотках, як раніше, а у твердих розмірах. Після перерахунку загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути меншим ніж:

 • 14 071 грн для інвалідів війни I групи (+466,5 грн);
 • 11 654 грн для інвалідів війни II групи (+665,75 грн);
 • 8355 грн для інвалідів війни III групи (+820,20 грн);
 • 4874 грн для учасників бойових дій (+478,70 грн).

Перерахунок виплат потерпілим на виробництві

Як відомо, функції Фонду соціального страхування з 1 січня 2023 року перейшли до Пенсійного фонду. Тому нова постанова передбачає з 1 березня також збільшення на 20 % щомісячних страхових виплат потерпілим від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, у тому числі страхових виплат у разі смерті потерпілого, що передбачені Законом «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування». 

Як бачимо, проєкт постанови містить багато пунктів і передбачає чимало змін.  Наразі ми описали лише основні нюанси. По кожному виду пенсії й по кожній конкретній людині можуть бути певні особливості, які необхідно розглядати окремо.     

Окремо мають зрости пенсії по інвалідності безпосередньо в ліквідаторів аварії на Чорнобильській АЕС. Це зростання відбувається через оприлюднення показника середньої зарплати по Україні за минулий рік (13 376,21 грн). Воно не пов’язане із зазначеною вище постановою, а передбачене з 1 березня іншим законом.

Отже, загальний розмір пенсії по інвалідності в ліквідаторів відтепер не може бути меншим ніж:

 • 13 376,21 грн (100 %) за наявності I групи інвалідності (+382,65 грн);
 • 1 0700,97 грн (80 %) за наявності II групи інвалідності (+306,12 грн); 
 • 8025,73 грн (60 %) за наявності III групи інвалідності (+229,59 грн). 

Автор: Сергій Коробкін, фото: napensii.ua