Чорнобильці мають право на державну та додаткову пенсії

Постраждалі від Чорнобильської аварії особи мають право на різні види пенсії. Про це детально розповіли в Пенсійному фонді України.

Пенсії за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, призначаються із зменшенням пенсійного віку на 1–13 років.

При цьому тривалість необхідного страхового стажу зменшується на кількість років зменшення пенсійного віку, але він не може бути меншим ніж 15 років:

1. Учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вік виходу на пенсію зменшується на 5, 8 або 10 років, залежно від часу та тривалості роботи в зоні відчуження.

За наявності стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (у чоловіків  — 10 років і більше, у жінок — 7 років 6 місяців і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 3 роки.

За наявності стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 (у чоловіків — 12 років 6 місяців і більше, у жінок — 10 років і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 1 рік.

2. Потерпілим від Чорнобильської катастрофи вік виходу на пенсію зменшується від 1 до 10 років, залежно від зони радіологічного забруднення, де проживала/працювала особа та тривалості проживання/роботи;

За наявності стажу на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 (у чоловіків — 10 років і більше, у жінок — 7 років 6 місяців і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 2 роки.

За наявності стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 (у чоловіків — 12 років 6 місяців і більше, у жінок —10 років і більше) пенсійний вік додатково зменшується на 1 рік.

Особам з інвалідністю, яким встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, пенсії по інвалідності призначаються в розмірі відшкодування фактичних збитків із заробітку за роботу в зоні відчуження в 1986–1990 роках або із зарплати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної.

З 1 січня 2023 року мінімальні розміри пенсій по інвалідності не можуть бути нижчими:

  • для I групи — 8187,48 грн;
  • для II групи — 6549,98 грн;
  • для III групи та дітей з інвалідністю — 5048,95 грн.

Окрім зазначених видів пенсій, чорнобильці мають право на додаткову пенсію, розмір якої залежить від належності особи до відповідної категорії постраждалих:

1. Особам, що належать до категорії 1:

1) з-поміж  учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС:

  • особам з інвалідністю I групи — 474,5 грн;
  • особам з інвалідністю II групи — 379,6 грн;
  • особам з інвалідністю III групи — 284,7 грн.

2) для інших осіб з інвалідністю, щодо яких встановлено причинний зв’язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою:

  • особам з інвалідністю I групи — 341,64 грн;
  • особам з інвалідністю II групи — 227,76 грн;
  • особам з інвалідністю III групи – 170,82 грн.

2. Особам, що належать до категорій 2–4:

  • особам, що належать до категорії 2 — 170,82 грн;
  • особам, що належать до категорії 3 — 113,88 грн;
  • особам, що належать до категорії 4 — 56,94 грн.

3. Дітям з інвалідністю, а також хворим внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу — 170,82 грн.

При цьому для осіб з інвалідністю з-поміж учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з 1 січня 2023 року розмір мінімальної пенсійної виплати (незалежно від закону, згідно з яким призначено пенсію) не може бути нижче:

  • для осіб з інвалідністю І групи — 13 376,21 гривень;
  • для осіб з інвалідністю ІІ групи — 10 700,97 гривень;
  • для осіб з інвалідністю ІІІ групи — 8025,73 гривень.

У разі смерті годувальника, який належав до постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, непрацездатним членам сім’ї призначається пенсія у зв’язку з втратою годувальника. Якщо йдеться про ліквідатора аварії, розмір пенсії у зв’язку з втратою годувальника може обчислюватись із заробітку, одержаного годувальником за роботу в зоні відчуження в 1986–1990 роках, або із зарплати, визначеної з п’ятикратного розміру мінімальної.

Нагадаємо, чорнобильці також мають право на грошову допомогу, лікування та компенсацію за харчі.

Фото: np.pl.ua