Чого чекати пенсіонерам у 2023 році

На початку листопада Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2023 рік. У ньому, зокрема, затверджені розміри прожиткового мінімуму та мінімальної зарплати на наступний рік. Ми звикли до того, що ці показники кілька разів на рік трохи підвищуються, через що відбувається автоматичний перерахунок пенсій. Але цього разу нічого не зміниться. Мінімальна зарплата залишиться такою ж, як зараз — 6700 грн, а прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, увесь наступний рік становитиме 2093 грн (таким він стане з 1 грудня цього року). Зазвичай стільки ж становить мінімальна пенсія за віком. Отже, традиційного підвищення мінімалки й надбавок до пенсій наступного року не передбачено.

Індексація

Але традиційна березнева індексація пенсій має відбутися. Попередньо йдеться про підвищення на 5%. Хоча щорічна індексація передбачена законом, Кабінет Міністрів усе одно щороку ухвалює для цього додаткову постанову. Це потрібно, щоб затвердити коефіцієнт підвищення. При цьому щоразу додаються певні нюанси. Наприклад, що підвищення не може бути менше ніж на 100 грн. Так було цього року. Також варто пам’ятати, що на 5% підвищується не сама пенсія, а лише зарплата, яка підставляється у формулу розрахунку.

Окрема тема — індексація пенсій держслужбовців і наукових співробітників. Провести її обіцяли з 1 березня 2022 року й навіть уже прописали законодавчо. Однак додатковою постановою Кабінет Міністрів відклав підвищення цих пенсій до завершення воєнного стану, який наразі продовжено до 19 лютого. 

Чорнобильці

Минулого року в законодавство були внесені деякі зміни щодо пенсійного забезпечення чорнобильців. Тепер мінімальні пенсії по інвалідності в ліквідаторів прив’язані до середньої зарплати по Україні. Середня зарплата по країні, що враховується при обчисленні пенсій, за 2021 рік становить 12993,56 грн. При інвалідності I групи загальний розмір пенсії з усіма надбавкам не може бути нижчим цієї суми, тобто 100%. В осіб з II групою інвалідності пенсія встановлюється в розмірі не нижче 80% від вказаної суми, за наявності III групи — 60%.  

У лютому Пенсійний фонд має оприлюднити середню зарплату за 2022 рік. Через це, за оновленим законодавством, з 1 березня має відбутися автоматичний перерахунок зазначених мінімальних пенсій. 

Пенсіонери, які працюють

Щороку з 1 квітня відбувається автоматичний перерахунок пенсій громадянам, які вже вийшли на пенсію, але продовжують працювати. Норма розповсюджується на тих, хто набув необхідний стаж станом на 1 березня поточного року й кому такий перерахунок не робили останні два роки. Зауважимо, що в останні два роки цей перерахунок робили із запізненням. Його робили в червні, а потім виплачували людям різницю за квітень і травень. Затримка пов’язана з тим, що звітність про страхові внески подається тепер не щомісяця, а щоквартально. Тому в березні Пенсійний фонд ще не володіє всіма даними про стаж людини. За таких обставин було б доцільно або знову поміняти порядок звітності, або виправити в законі саму дату щорічного перерахунку. 

Нові пенсіонери

Починаючи з 2018 року, поступово збільшується кількість страхового стажу, необхідного для призначення пенсії. Щоб вийти цього року на пенсію за віком, і жінкам, і чоловікам необхідно мати 29 років стажу. Ті, кому наступного року  виповнюється 60 років, не зможуть оформити пенсію, якщо в них не буде 30 років стажу. У такому разі призначення пенсії відкладається до 63 або до 65 років, залежно від наявного стажу станом на відповідний рік. 

Читайте також: Трьом категоріям пенсіонерів проведуть перерахунок пенсій у грудні

Ілюстративне фото: elements.envato.com

Автор Сергій Коробкін