Верховна Рада ухвалила новий закон щодо учасників бойових дій та членів їхніх сімей

Особи, які добровільно брали участь у захисті України в перший місяць після повномасштабного вторгнення рф, але не встигли офіційно записатися до Збройних сил чи тероборони, зможуть отримати статус учасника бойових дій. Закон, який це передбачає, Верховна Рада ухвалила 12 січня. Він стосуватиметься також осіб з інвалідністю та членів сімей загиблих добровольців. Детальніше про новий закон Соціальній інформаційній платформі розповів голова підкомітету Верховної Ради з питань соціального захисту прав ветеранів Анатолій Остапенко.

— У минулому інтерв’ю («Пенсійний кур’єр» № 2 від 11 січня 2023 року) ви розповідали про підготовку до голосування законопроєкту № 7322, стосовно розширення кола осіб, які мають право на отримання статусу учасника бойових дій. Уже відомо, що 12 січня цей законопроєкт проголосували й направили на підпис Президенту. Розкажіть детальніше про нього.

— Дійсно, 12 січня 2023 року Верховною Радою проголосований і ухвалений Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо визнання учасниками бойових дій та особами з інвалідністю внаслідок війни, членами сімей загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України окремих категорій осіб, які брали безпосередню участь у здійсненні заходів необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, та інших питань».

Законопроєкт доопрацьовувався мною в підкомітеті. Було багато за та проти, але ми змогли досягти домовленостей, щоб дана законодавча ініціатива мала право на життя. Ми всі розуміємо, що ухвалений закон є надзвичайно важливим для наших захисників, для тих, хто в найтяжчі для нашої держави часи став на її захист і оборону. Ми давно зазначаємо, що наші добровольці, які беруть участь у захисті держави, повинні мати відповідний статус учасника бойових дій і розуміти, що держава завжди піклується про своїх захисників і це законодавчо закріплено. Держава тим самим визнає своїх захисників-добровольців на рівні військовослужбовців.

— На кого саме розповсюджується цей законопроєкт?

— Ним передбачена можливість надання статусу учасника бойових дій громадянам, які виступили на захист держави в перший місяць військового вторгнення російської федерації на суверенну територію України, не встигнувши вступити до утворених військових об’єднань та формувань чи інших правоохоронних органів. Вони також боронили Україну й мають право отримати відповідний статус. Крім того, новий закон визначає коло осіб, які стали особами з інвалідністю під час оборони України, захисту й безпеки інтересів держави та населення в російсько-українській війні.

— На який період розповсюджується дія цього закону?

— З 24 лютого по 25 березня. Це повний місяць: 30 днів.

— Окрім учасників бойових дій та осіб з інвалідністю внаслідок війни цей закон також стосується членів сімей загиблих?

— Так, те, що він стосується членів сімей наших захисників, зазначено в самій назві закону.

— Наскільки буде складно підтвердити відповідний статус?

— Рішення про надання статусу учасника бойових дій особам, які добровільно забезпечували захист держави, буде ухвалювати міжвідомча комісія, що діє при Міністерстві у справах ветеранів України. Відповідний порядок надання статусу учасника бойових дій буде визначено Кабінетом Міністрів України в тримісячний термін з дня набрання чинності цього закону.

— Тобто він запрацює не одразу?

— Президент підписує, закон набирає чинності, у тримісячний термін Кабмін розробляє порядок і тоді починає працювати міжвідомча комісія при Міністерстві ветеранів України.

— Які потрібні будуть документи для здобуття статусу УБД?

— Довідка, видана командиром або начальником військової частини, органом або підрозділом Збройних сил України, Міністерства внутрішніх справ та інших формувань і об’єднань, у взаємодії з якими особа або підрозділ, у якому була особа, доброволець чи добровольчі підрозділи, які брали безпосередню участь, і здійснювали заходи із забезпечення оборони.
У разі відсутності довідки, передбаченої в цьому законі, будуть надаватися свідчення трьох осіб і безпосередньо командира підрозділу, у зоні дій якого доброволець або добровольчі підрозділи воювали. Ці свідчення будуть оформлюватися нотаріально. А якщо особа отримала інвалідність, то до уваги будуть братися свідчення двох осіб, які безпосередньо брали участь в обороні держави і які були поруч з цим підрозділом. У першому випадку буде також надаватися довідка командира про термін безпосередньої участі, тобто про період перебування цього добровольця в зоні бойових дій.

— Чи є попередня статистика, скільки може бути таких осіб?

— Зараз це дуже важко визначити.

— Але ж законопроєкт виник саме тому, що такі люди є.

— Так, мова насамперед про людей, які отримали інвалідність або загинули. Зокрема, у перші дні, перший місяць, коли була саме навала на Україну. Знаємо про багато таких випадків і безпосередньо тут, біля Києва. Є, до речі, ще особи, які зникли безвісти. Коли їх знайдуть, вони також будуть прирівнюватися до наших захисників, які добровільно пішли захищати державу. Не всі, звісно, але ті, які дійсно захищали.

— Чи можуть бути якісь корупційні ризики, що, наприклад, цим законом скористаються фальшиві ветерани?

— На сьогодні я, як голова підкомітету соціального захисту прав ветеранів, разом з Міністерством у справах ветеранів обговорюємо всі ризики й напрацьовуємо певні нормативно-правові акти для того, щоб знівелювати їх у сфері дії цього закону.

— Тобто найближчим часом чекаємо, що справедливість щодо тих осіб, які не встигли записатися до Нацгвардії чи тероборони, але брали участь у війні, буде відновлена?

— Так. Як вже зазначено, Президент підписує даний закон, Кабмін розробляє відповідний порядок і тоді міжвідомча комісія при Мінветеранів починає працювати й надавати відповідний статус.

Автор: Сергій Коробкін, фото:  з архіву Анатолія Остапенка