23-літній харківчанин Дмитро з перших днів повномасштабного вторгнення росії в Україну уклав контракт та став добровольцем тероборони. Проте у липні сталося лихо — хлопець наступив на міну. На жаль, старання медиків врятувати ногу не мали успіху і юнаку ампутували кінцівку.
«Зараз ми ще у госпіталі, — розповідає мама Дмитра, — але вже, мабуть, варто задуматися над тим, як правильно оформити документи про інвалідність. Знаю, військкомати з цим допомагають. Але тут, у госпіталі, нам сказали, що крім довідки МСЕК, ще потрібне якесь клопотання від командира нашого добровольчого загону, що біда сталася саме під час виконання службових обов’язків. Говорять й про інші необхідні довідки. Чи справді це так? А ще мене насторожує факт, що у сина лише півтора роки стажу: чи позначиться це якось на розмірі його пенсії. Допоможіть з усім цим розібратися, адже йде війна і таких хлопців-захисників, які одержують важкі травми, що призводять до інвалідності, зараз багато».
«Пенсійний кур’єр» відгукнувся на це прохання і розповідає про всі нюанси не лише оформлення такої пенсії, а і про інші виплати.
Особа, якій встановлено інвалідність, в будь-якому разі має право на соціальні виплати від держави. Це може бути або пенсія по інвалідності, або соціальна допомога, якщо страхового стажу не вистачає. Натомість призначення пенсій військовослужбовцям має свою специфіку, адже для них діє окремий Закон «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Стосується він не лише кадрових військових, а й інших силовиків. З 21 березня 2022 року дія цього закону поширюється також на членів добровольчих формувань територіальних громад (тероборонівців).
Умови призначення
При призначенні пенсії по інвалідності військовослужбовцю наявність страхового стажу значення не має. Головна умова призначення такої пенсії – настання інвалідності в період проходження служби або не пізніше трьох місяців після звільнення з неї. Хоча інколи цей термін може «переміститись» – в тих випадках, коли інвалідність настала внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке сталося в період проходження служби або під час перебування в полоні (якщо полонення не було добровільним).
Група інвалідності
Групу, причину інвалідності, а також час її настання встановлює медико-соціальна експертна комісія (МСЕК). Залежно від причини інвалідності людина може бути віднесена до однієї з двох категорій:
- особа з інвалідністю внаслідок війни – через травми або захворювання, одержані під час захисту батьківщини, виконання обов’язків військової служби тощо;
- інші особи з інвалідністю з числа військовослужбовців – через каліцтво, не пов’язане з виконанням обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби.
Розмір пенсії по інвалідності визначається у відсотках від суми грошового забезпечення (заробітку) військового. Така ж схема розповсюджується і на тероборонівців, які згідно з контрактом отримують грошове забезпечення:
– особам з інвалідністю внаслідок війни
I групи – 100%;
II групи – 80%;
III групи – 60%;
– іншим особам з інвалідністю
I групи – 70%;
II групи – 60%;
III групи – 40%.
Мінімальні розміри пенсій по інвалідності встановлюються у розмірі від 100% до 130% прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, який станом на 1 липня складає 2027 грн.
Отже, залежно від групи інвалідності та її причини для рядових солдатів мінімальна пенсія становить від 2027 до 2635 грн. Тим, у кого звання і посада вище і тим, хто служить за контрактом чи, наприклад, працює в органах МВС, пенсія призначається ще на 10-30% вище залежно від групи інвалідності та рангу.
З 1 жовтня 2022 року мінімальна пенсія по інвалідності має суттєво зрости. Це передбачено Законом «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» від 15 лютого 2022 року №2040-IX.
Ухвалено, що мінімальні розміри пенсій по інвалідності призначатимуться у твердих розмірах і складатимуть від 4186 до 5025 грн для солдатів, і ще на 10-30% більше для осіб старшого складу залежно від звання, посади, групи інвалідності та її причини.
Надбавки до пенсії
Інвалідність внаслідок війни надає право на надбавку до пенсії згідно із Законом «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Вона призначається у відсотках від вже згаданого прожиткового мінімуму (від 2027 грн):
50% – за наявності І групи (1013,50 грн);
40% – за наявності ІІ групи (810,80 грн);
30% – за наявності ІІІ групи (608,10 грн).
Водночас загальний розмір пенсії з усіма надбавками у осіб з інвалідністю внаслідок війни не може бути меншим ніж:
650% прожиткового мінімуму за наявності І групи (13175,50 грн);
525% – за наявності ІІ групи (10641,75 грн);
360% – за наявності ІІІ групи (7297,20 грн).
Якщо загальна сума пенсії не досягає зазначених розмірів, то до неї встановлюється відповідна доплата. Непрацюючим особам з інвалідністю, які мають на своєму утриманні неповнолітніх дітей, до пенсії встановлюється надбавка в розмірі 50% прожиткового мінімуму на кожну дитину. На сьогодні така надбавка складає 1013,50 грн.
Як оформити пенсію
Для призначення пенсії треба звернутися насамперед до свого відомства: Міноборони, міністерство внутрішніх справ, міністерство надзвичайних ситуацій, служба безпеки України тощо – залежно від того де проходила служба, що спричинила інвалідність. Звідти заява із пакетом необхідних документів надсилається до Пенсійного фонду. Пакет основних документів, як у випадку Дмитра, мають допомогти зібрати у військкоматі.
Необхідні документи
Для призначення пенсії по інвалідності військовому необхідні, насамперед, наступні документи:
- заява встановленого зразка;
- ідентифікаційний код;
- паспорт (і за потреби довідка, що підтверджує місце проживання/реєстрації);
- довідка МСЕК;
- військово-медичні документи про стан здоров’я звільненої особи (за винятком осіб, які не проходили військово-лікарську комісію);
- грошовий атестат, або довідка про розмір грошового забезпечення (готує відомство, до якого закріплений службовець);
- документ з банку, що підтверджує відкриття рахунку, на який буде надходити пенсія.
Однак, проблема може виникнути на стадії оформлення самої інвалідності. Спочатку пораненому бійцю потрібно пройти військово-лікарську комісію (ЛВК), яка діє при госпіталі. Ця комісія робить постанову про причинний зв’язок травми. Отже, після отриманого поранення, контузії чи каліцтва командир військової частини дійсно зобов’язаний підготовити довідку про обставини травми. Зрештою, ці документи стають вирішальними під час проходження МСЕК, коли, зокрема, встановлюється зв’язок між пораненням та участю у бойових діях.
Посвідчення про статус особи з інвалідністю внаслідок війни, який дає право ще на низку пільг, видається органами соціального захисту населення. Підставою для цього є довідка МСЕК про групу та причину інвалідності і документи про безпосередню участь у захисті України. Для осіб, які входили до складу тероборони до цих документів також потрібно додати контракт добровольця територіальної оборони.
Додаткові виплати військовим з інвалідністю можуть сягати до 1 млн грн
Особи з інвалідністю за певних умов можуть додатково оформити державну соціальну допомогу на догляд та отримати одноразову виплату до 1 млн грн.
Соціальна допомога не є надбавкою до пенсії. Вона призначається не Пенсійним фондом, а органами соціального захисту населення. Розміри допомоги варіюються від 25 до 100 відсотків прожиткового мінімуму (від 506,75 до 2027 грн) залежно від причини, групи та підгрупи інвалідності («А» чи «Б»). Насамперед, мова йде про осіб з інвалідністю І групи, а також про осіб з інвалідністю ІІ і ІІІ групи, які є одинокими та потребують постійного стороннього догляду.
Крім того, згідно із законом «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності окрім пенсії виплачується одноразова грошова допомога в розмірі:
- І група – 400-кратного прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (992 400 грн);
- ІІ група – 300-кратного прожиткового мінімуму (744 300);
- ІІІ група – 250-кратного прожиткового мінімуму (620 250 грн).
Також Мінветеранів повідомило, що ветерани, які отримали інвалідність внаслідок повномасштабного вторгнення росії з 24 лютого 2022 року, отримуватимуть грошову підтримку від Червоного Хреста. Це стосується ветеранів з інвалідністю І–ІІ груп, отриманої внаслідок військових дій з 24 лютого 2022 року. Вони зможуть отримувати 100 швейцарських франків (близько 3850 грн) на місяць протягом чотирьох місяців. Заявку на отримання допомоги можна буде подати вже згодом через портал «Дія» за допомогою послуги «єПідтримка».
Газета «Пенсійний кур’єр» №32 (1002) від 10 серпня 2022 року
Нагадаємо, виплату пенсій можуть припинити в певних випадках.