Як оформити пенсію у разі загибелі годувальника

Чоловік Тамари Яніної загинув в квітні під час оборони Маріуполя. На день смерті Олексію Яніну було 38 років. З 2014 року він приєднався до ЗСУ, з 2015 року служив безпосередньо в полку «Азов». До цього встиг стати чемпіоном України з кікбоксингу та чемпіоном світу з тайського боксу. Олексій родом із Запоріжжя, а Тамара з Хмельницька. Вони одружилися в 2017 році на Хортиці, виховували сина, якому зараз 3,5 роки.

Оговтавшись від трагедії? Тамара Яніна почала допомагати сім’ям інших загиблих азовців. А от «Пенсійному кур’єру» жінка розповіла, як триває процес оформлення пенсії у зв’язку з втратою годувальника і з якими складнощами їй довелося зіткнутися.

Оскільки чоловік військовий і загинув при виконанні службових обов’язків, пенсія має призначатися за нормами Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Заява на призначення пенсії подається до відомства, де служила людина. Наприклад, Міністерства оборони або Міністерства внутрішніх справ чи Служби безпеки України тощо.

Документи для призначення пенсії Тамара подала до Національної гвардії України, бо «Азов» – це окремий загін спецпризначення саме Нацгвардії. «Треба зібрати багато документів, зокрема, атестат по зарплаті, дані про вислугу років тощо. Гадки не маю, де це все брати, тому що військова частина була в Маріуполі, невідомо, куди переїхала. Адже йде повномасштабна війна. Тільки місяць тому ми дізналися, де все це може бути. Весь цей час я не могла подати документи на пенсію. Отримати документи від військової частини дуже довго. Мені дали номер якогось офіцера з військкомату, який пообіцяв допомогти. Хоча це інше відомство. Зараз обіцяють пришвидшитись», – розповідає Тамара.

Тут варто зауважити, що у військовому формуванні жінці повинні допомогти з оформленням необхідних довідок, а потім спрямувати їх до Пенсійного фонду.

Як отримати свідоцтво про смерть, якщо тіла немає

Визначальним документом для визначення права на пенсію по втраті годувальника є свідоцтво про смерть. До нього також додається довідка про причину загибелі, що буде вирішальним при визначенні виду і розміру пенсії. В даному випадку мова йде про висновок лікарської комісії про обставини загибелі чи смерті внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час проходження служби при виконанні службових обов’язків.

Якщо свідоцтва про смерть немає, то це може бути або рішення суду про визнання людини безвісно відсутньою чи оголошення її померлою, або витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, що засвідчує факт внесення до цього реєстру інформації про безвісне зникнення особи, або інформація з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Адже якщо людина визнана безвісно відсутньою, то члени її сім’ї також мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника.

Як розповіла Тамара, офіційне свідоцтво про смерть чоловіка їй таки довелось отримувати через суд. Це було зроблено на підставі документу від Національної гвардії із зазначенням, що її «чоловік загинув обороняючи місто Маріуполь».

«Сповіщення про загибель я до сьогодні так і не отримала. Має бути тіло. Але з цією довідкою суд одразу за день чи два видав мені свідоцтво про смерть. Хоча були випадки у моїх знайомих, коли доводилось від 2-3 тижнів до півтора місяці чекати. Так не має бути, суди мають такі справи розглядати позачергово. В екстреному порядку. Це істотно затягує процес оформлення документів», – каже Тамара Яніна.

Також необхідна була довідка форми Н1Н5 – заключення медкомісії, яке проводиться на основі експертизи над тілом.

«Тіла у мене немає, як і у багатьох. І невідомо чи буде. Як вони мають видавати ці довідки. Кажуть, що зроблять, але як вони це будуть робити я не знаю. Спростити процедуру уряд, вочевидь, не хоче», – за словами вдови, тіло її чоловіка досі знаходиться в Маріуполі.

Які ще потрібні документи

Окрім згаданих свідоцтва про смерть та медичної довідки, подаються також документи, що засвідчують родинні стосунки: свідоцтво про шлюб, про народження тощо. Залежно від того, на кого оформлюється пенсія.

Також потрібні документи, що будуть визначати розмір пенсії – відомості про стаж і зарплату годувальника.

Якщо пенсія військова, то, як зазначено вище, турбота про це покладається на відомство, в якому служила людина. Головним документом в цьому випадку буде атестат про розмір грошового забезпечення.

Також додаються такі допоміжні документи, як довідка про склад сім’ї, свій паспорт та ідентифікаційний номер.

Хто має право на пенсію

Як правило, це непрацездатні родичі загиблого годувальника, насамперед, неповнолітні діти або діти, які навчаються не довше, ніж до 23 років. Діти з інвалідністю з дитинства мають право отримувати таку пенсію безстроково. Також право на частину пенсії у зв’язку з втратою годувальника має непрацююча мати, якщо вона доглядає за дитиною померлого, до досягнення дитиною 8 років.

Якщо дружина досягла пенсійного віку або має групу інвалідності, тобто вважається непрацездатною, то вона може відмовитися від власної пенсії на користь частини пенсії чоловіка. Так само на пенсію по втраті годувальника можуть претендувати його батьки, які вже на пенсії (якщо це буде вигідно), а також неповнолітні брати, сестри та онуки померлого, якщо вони не мають працездатних батьків.

Батьки загиблих військовослужбовців і дружина, якщо вона не взяла повторний шлюб, мають також право на дострокову пенсію за віком: чоловіки – при досягненні 55 років, жінки – при досягненні 50 років (за наявності власного стажу від 25 років у чоловіків і 20 років у жінок).
До речі, якщо дружина загиблого вийде заміж повторно, то право на отримання пенсії у зв’язку з втратою годувальника все одно зберігається.

Якою буде пенсія

Яким буде розмір майбутньої пенсії нашій героїні ніхто не пояснив.

«Про розмір пенсії я не знаю, мені ніхто не пояснював, скільки і що. Якийсь відсоток від зарплати на мене і на дитину. Більше я нічого не знаю. Фінслужба нічого не знає: вам не до нас, і не до нас і так далі», – ділиться власним досвідом Тамара Яніна.

Відповідаємо, що у разі загибелі військового, його родичу призначається пенсія у розмірі 70% грошового забезпечення. Якщо право на пенсію мають два і більше непрацездатних членів сім’ї (крім батьків, дружини/чоловіка), то пенсія призначається у розмірі 50% грошового забезпечення загиблого годувальника на кожного.

Тобто у випадку Тамари, її син має право отримувати зараз пенсію у розмірі 50% від грошового забезпечення батька. Також на пенсію в розмірі 70% від грошового забезпечення чоловіка має право вона сама, доки дитині не виповниться 8 років. Потім вони разом будуть отримувати лише 70% від грошового забезпечення чоловіка тільки на дитину, доки дитині не виповниться 18 років.

В свою чергу сім’ям військовослужбовців, які померли внаслідок каліцтва, одержаного в результаті нещасного випадку, не пов’язаного з виконанням обов’язків військової служби або внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби, пенсія по втраті годувальника призначається у розмірі 30% заробітку годувальника на кожного непрацездатного члена сім’ї.
Втім, згідно із законом про пенсійне забезпечення військовослужбовців пенсія по втраті годувальника в будь-якому випадку не може бути менше двох прожиткових мінімумів. Тобто зараз така пенсія мінімально складає 4054 грн (2027 грн х 2).

Ще більш високу пенсію гарантує постанова Кабінету Міністрів «Про додатковий соціальний захист окремих категорій громадян» №674 від 3 серпня 2020 року (із змінами від 10 травня 2022 року). Відповідно до неї пенсія по втраті годувальника, загиблого під час захисту Батьківщини, не може бути меншою за 7800 грн на одного непрацездатного члена сім’ї. Разом з тим, якщо, приміром, у сім’ї дітей двоє і більше, то на кожного родина отримуватиме по 6100. (але не більше 10 прожиткових мінімумів на всіх, тобто не більше 20270 грн).

Нагадаємо, що пенсія у зв’язку з втратою годувальника, який не був військовим, призначається в розмірі 50% від пенсії за віком, яка могла бути йому теоретично призначена залежно від його стажу і зарплати.

Ілюстративне фото: sobor.com.ua