В Румунії можна працювати через три місяці

У циклі матеріалів про облаштування життя за кордоном продовжуємо розповідь про держави, що є лідерами з прихистку українців під час війни. Одна з них Румунія. До цієї країни, за даними ООН, з початку російського вторгнення в’їхало понад 777 тисяч українців.

Спеціальні волонтерські центри, де українцям допомагають облаштуватися в Румунії, працюють у шести містах країни: Тіміші, Марамуреші, Сучаві, Джурджі, Тульчі та Бухаресті. Зняти житло зі знижкою у 50% в Румунії українці можуть завдяки сервісу Booking.com. Також тут працюють декілька онлайн-платформ для пошуку житла, зокрема, sprijindeurgenta.ro та unacoperis.ro.

Українці, які приїжджають до Румунії, мають певний медичний захист: право на первинну медичну допомогу та лікування, невідкладну медичну допомогу в стаціонарі, а також безкоштовну медичну допомогу та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю.

Щодо роботи, то українці зможуть працювати в Румунії не раніше, ніж через три місяці після написання заяви на отримання притулку. Інформацію про агентства з працевлаштування у Румунії та роботу для українців можна знайти тут.

Пенсії в Румунії дещо вищі від українських. Мінімальна пенсійна виплата становить близько 4500 грн. Але і пенсіонерами тут стають пізніше: жінки виходять на заслужений відпочинок у 61 рік, а чоловіки — у 65. До 2030 жінки виходитимуть на пенсії у 63 роки. Водночас для виходу на пенсію також потрібно виконати умову щодо стажу. Для жінок – це 31 рік, для чоловіків — 35. З лютого цього року в Румунії оголосили про зміни в пенсійному законодавстві. Більш високі пенсії призначатимуть громадянам, які перед її оформленням не змінювали місце роботи в останні десять років.

«Це буде внесено окремим пунктом в усі трудові договори, що дасть змогу підприємствам зберігати кадровий потенціал, а їхнім лояльним співробітникам отримувати додаткові грошові виплати під час виходу на пенсію», — роз’яснив співробітник Управління фінансового нагляду Румунії Даніел Апостол.

Загалом пенсія українцям в Румунії призначається за територіальним принципом. Тобто пенсійні питання регламентуються законодавством тієї держави, на територію якої переселилася людина.