Чорнобильські пенсії-2022: нові підвищення для ліквідаторів та постраждалих

Аварія на Чорнобильській АЕС болить Україні упродовж 36 років. У ці квітневі дні, коли відзначається чергова річниця катастрофи, «Кур’єр» вирішив звернутися до теми пенсійного забезпечення чорнобильців. Тим паче, що цьогоріч у цьому питанні уже відбулося кілька значимих подій.

Передісторія

В останні роки пенсії ліквідаторів аварії на ЧАЕС почали відчутно зростати. 2019-го суттєво збільшилося пенсійне забезпечення тих людей з інвалідністю, які для усунення наслідків катастрофи були призвані на військові збори через військкомати. Вони почали отримувати пенсії, виходячи з п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.

Наступний великий перерахунок відбувся влітку 2021-го, коли було визначено мінімальні розміри чорнобильських пенсій по інвалідності та розміри мінімальних пенсійних виплат.

Окрім цього із набуттям чинності Закону «Про внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 29 червня 2021, було покладено засади подальшого зростання пенсійних виплат чорнобильцям. Відтепер мінімальні пенсії чорнобильцям мають переглядати щорічно.

Січневий перерахунок для цивільних ліквідаторів

2022 рік почався з дуже важливої для багатьох чорнобильців події — з 1 січня були перераховані пенсії по інвалідності по «чорнобильському» закону для цивільних осіб. Тобто, якщо раніше право на обчислення пенсії, виходячи із п’ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, мали лише чорнобильці з інвалідністю, призвані для ліквідації аварії через військкомати, то з 1 січня 2022 року таке право набули й учасники ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС з інвалідністю, які направлялися для виконання робіт від цивільних підприємств, установ та організацій. При цьому таке право на обчислення пенсії із п’ятикратного розміру мінімальної зарплати набули й особи, що одержували пенсію у зв’язку з втратою годувальника (звісно, якщо годувальник належав до зазначеної категорії). Варто зазначити, що розмір таких пенсій залежав не тільки від показника заробітку, а й від відсотка втрати працездатності, який зазначається в довідці медико-соціальної експертної комісії.

У будь-якому випадку з 1 січня 2022 року пенсійні виплати для цієї категорії пенсіонерів не мають бути меншими як:

14 600 грн — для І групі інвалідності;

9500 грн — для ІІ групі інвалідності;

7000 грн — для ІІІ групі інвалідності.

А для членів сімей ліквідаторів розмір пенсій став не меншим за 7 871,95 грн.

Загалом підвищення чорнобильських пенсій у січні відбулося в середньому на 2900 гривень. До цієї категорії потрапили особи з інвалідністю І, ІІ та ІІІ групи – усього близько 21 тисячі людей.

Березнева індексація для постраждалих

Але на цьому чорнобильське питання не було закрите: уже в березні, під час війни, відбулася довгоочікувана упродовж багатьох років індексація чорнобильських пенсій. Виплати збільшилися завдяки підвищенню на 14% показника середньої заробітної платні — складової для обчислення цих пенсій — та підвищенню на 14% мінімальних пенсій згідно з «чорнобильським» законом для потерпілих осіб з інвалідністю внаслідок аварії на ЧАЕС. Рівень пенсій зріс:

– на 840 грн – до 6840 грн – для I групи інвалідності;
– на 672 грн – до 5 472 грн – для II групи інвалідності;
– на 518 грн – до 4 218 грн – для III групи інвалідності;
– на 518 грн – до 4 218 грн – для дітей з інвалідністю.

У березні із нового показника середньої зарплатні, що є складовою обчислення пенсії за 2021 рік, розрахували і мінімальний рівень пенсій для ліквідаторів аварії на ЧАЕС з інвалідністю. Після перерахунку пенсії збільшилися так:

для  I групи — з 10340,35 грн до 12605,27 грн (збільшення на 2264,92 грн);

для  ІI групи — з 8272,28 грн до 10084,22 грн (збільшення на 1811,94 грн) ;

для  ІІI групи — з 6204,21 грн до 7563,16 грн (збільшення на 1358,95 грн).

 

Грудневі перспективи

Із 1 грудня 2022 року планують збільшити розміри пенсії чорнобильців із урахуванням зростання середньої заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії. Зазначена програма підвищень охопить більше 60 тисяч осіб.

«Раніше у окремій постанові було прописано, що при обчисленні окремих виплат для «чорнобильців» враховується заробітна плата за 2006 рік, що складала 928 гривень, і це не переглядалося роками. Ми ж сьогодні вирівняли цю ситуацію. Ця категорія отримає свої перерахунки в грудні 2022 року, люди одержать дуже серйозне підвищення – в чотири рази», — так означила перспективи міністерка соціальної політики України Марина Лазебна.

Є ще один борг держави перед цими людьми — підвищення щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров’ю. Виплату було заморожено з 2014 року. Урегулювання цієї проблеми передбачено у законопроєкті про упорядкування прожиткового мінімуму. Документ вже більше року знаходиться на розгляді Верховної Ради України. У разі його ухвалення виплату буде підвищено і її регулярно переглядатимуть залежно від рівня інфляції. Проте наскільки вирішення цього питання можливе в сьогоднішніх воєнних умовах – питання риторичне.

«Я хочу подякувати нашим героям — ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС за те, що ціною свого здоров’я і життя рятували наступні покоління. Кожен із нас перед вами в неоплатному боргу. Можливо, ті кроки, які ми вже встигли зробити, ще є недостатніми. Але вони точно свідчать, що держава повернула фокус уваги суспільства на потреби та життєві питання ліквідаторів аварії на ЧАЕС. І системно вирішуватиме їх надалі», —так окреслила чорнобильське соціальне питання Марина Лазебна.

Довідково: Близько180 тисяч ліквідаторів аварії на ЧАЕС нараховується в Україні та майже 1,5 мільйона потерпілих від Чорнобильської катастрофи.

Загалом у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС взяли участь близько 240 тис. людей. Майже 600 тис. ліквідаторів долучились до будівництва захисного об’єкта Укриття.

Близько 10% ліквідаторів померли, 150 тис. стали інвалідами.

Фото olevsk-gromada.gov.ua