Соціалка-2023: що буде з виплатами та послугами

1 січня набув чинності Закон України «Про Державний бюджет України на 2023 рік». Від цього документа багато в чому залежать усі соціальні виплати: пенсії, допомоги, лікарняні тощо. 

У цьому плані є дві новини. Хороша полягає в тому, що гроші на всі традиційні виплати закладені. Не надто приємна — більшість соціальних стандартів заморожені й підвищуватися не будуть. Єдине виключення — пенсії, деякі види з яких обіцяють проіндексувати з 1 березня. Нагадаємо, що прожитковий мінімум для пенсіонерів залишається на рівні 2093 грн і підвищувати його протягом року не планують. Те саме стосується прожиткового мінімуму для інших категорій громадян.

Як відомо, від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб залежить рівень мінімальної пенсії та багатьох видів доплат — за стаж, особливі заслуги тощо. Усі ці надбавки переглядати поки не будуть. Від решти видів прожиткового мінімуму залежать розміри деяких соціальних допомог, аліментів тощо. Загалом до цих розмірів прив’язані десятки всіляких видів виплат.   

Види прожиткового мінімуму:

  • на одну особу в розрахунку на місяць (2589 грн);
  • для дітей віком до 6 років (2272 грн);
  • для дітей віком від 6 до 18 років (2833 грн);
  • для працездатних осіб (2684 грн);
  • для осіб, які втратили працездатність (2093 грн).

Зважаючи на це й на заморожений прожитковий мінімум, залишаються незмінними: допомога по догляду за дітьми та соціальна допомога малозабезпеченими сім’ям.

Допомога по догляду за дітьми

Вид допомоги Розмір 
допомога у зв’язку з вагітністю і пологами — 100 % середньомісячного доходу, але не менше 25 % від прожиткового мінімуму 671 грн
допомога одиноким матерям з дітьми до 6 років   2271 грн
допомога одиноким матерям з дітьми до 18 років  2833 грн
допомога одиноким матерям з дітьми до 23 років  2684 грн
допомога по догляду за хворою дитиною до 6 років  4544 грн
допомога по догляду за хворою дитиною до 18 років  5666 грн
допомога дітям до 6 років, батьки яких ухиляються від аліментів 1136 грн
допомога дітям до 18 років, батьки яких ухиляються від аліментів 1416 грн


Мінімальний розмір аліментів

Вік дитини  Рекомендований розмір Гарантований розмір 
до 6 років  2272 грн 1136 грн
від 6 до 18 років  2833 грн 1416,5 грн
від 18 до 23 років (за умови навчання) 2684 грн 1342 грн

 

Соціальна допомога малозабезпеченим сім’ям

Вид допомоги Розмір 
для працездатних  1207 грн
для тих, хто не працює, та інвалідів  2093 грн
для дітей до 6 років  2953 грн
для дітей до 18 років  3682 грн
для дітей до 23 років (за умови навчання)  3489 грн

 

Пенсія

При цьому розмір мінімальної пенсійної виплати наразі не залежить від прожиткового мінімуму. Він встановлений окремими постановами Кабінету Міністрів і поки переглядатися також не буде. Що ж до страхового стажу, то з 1 січня зростає його кількість, необхідна для призначення пенсії за віком. Ті, кому цього року виповнюється 60 років, зможуть оформити пенсію вчасно  лише за наявності не менше 30 років страхового стажу. 

Мінімальна пенсія у 2023 році

Вид мінімальної пенсії Розмір 
мінімальна пенсійна виплата   2100 грн
мінімальна пенсійна виплата для осіб з повним стажем (від 30 років у жінок і від 35 років у чоловіків) 2500 грн
мінімальна пенсійна виплата для осіб, старших 70 років з повним стажем  3000 грн

 

Також 2100 грн становить мінімальний розмір державної соціальної допомоги:

  • особам з інвалідністю з дитинства й дітям з інвалідністю; 
  • особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю. 

 

Не планують підвищувати цього року й мінімальну зарплату, яка залишається на рівні 6700 грн. 


Розмір допомоги при народженні дитини у 2023 році також не зміниться. Він становить 41 280 грн і виплачуватиметься поетапно: одноразово в розмірі 10 320 грн і надалі по 860 грн протягом 36 місяців.

Субсидії

З 1 грудня 2022 року субсидії призначає й виплачує Пенсійний фонд. Середній розмір субсидій у 2023 році становитиме близько 1800 грн на місяць. Для цього в бюджеті передбачено 37 млрд грн. 

Тим, хто вже отримував субсидію минулого опалювального сезону, її перепризначають автоматично на опалювальний сезон 2022–2023. Це за умови, якщо в людини ніяких змін не відбулося й жодну інформацію відновлювати не потрібно. 

Допомога ВПО

З березня 2022 року українці, зареєстровані як ВПО, отримують від держави щомісячну допомогу на проживання:

  • 3000. грн на кожну дитину й особу з інвалідністю;
  • 2000. грн на кожну людину, старшу 18 років.

Такі норми зберігаються й на поточний рік. З 1 січня 2023 року автоматичне нарахування допомоги на проживання для ВПО продовжено. Натомість компенсації власникам житла, які прихистили ВПО, на час опалювального сезону підвищили з 450 до 900 грн на одного переселенця.

Лікарняні

З 1 січня Фонд соціального страхування (ФССУ) приєднано до Пенсійного фонду України. Для звичайних людей у цьому сенсі нічого не змінюється, окрім органу, який нараховує відповідні виплати. Однак у деяких експертів є побоювання, що таке об’єднання може вплинути на виплати, наприклад, лікарняних. Про це, зокрема, нашому виданню говорив експерт із соціальних питань Андрій Павловський. Дійсно, внаслідок складної фінансової ситуації в країні у ФССУ станом на листопад був великий борг з виплат допомог у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю, а також вагітністю й пологами — понад 2,3 млрд грн. Однак, як згодом повідомили в уряді, на кінець грудня заборгованість погасили.  

Соціальне страхування

Окрім лікарняних, ФССУ адміністрував і багато інших виплат. З 1 січня 2023 року за їх призначенням також необхідно звертатися до Пенсійного фонду. Йдеться про:

  • допомогу у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; 
  • одноразову допомогу в разі стійкої втрати професійної працездатності;
  • щомісячні страхові виплати;
  • виплати в разі переведення на легшу, нижчеоплачувану роботу;
  • щомісячні виплати дитині, яка народилася з інвалідністю, внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності;
  • страхові виплати непрацездатним членам сім’ї в разі смерті потерпілого. 

Загалом зрозуміло, що бюджет України на 2023 рік прийняли з величезним дефіцитом, але його планують покривати, зокрема, коштом міжнародної фінансової допомоги. Якщо ж економічна ситуація в Україні в повоєнний час покращиться, індексацію у 2024 році мають відновити.


Інфографіка Дмитра Гусаркіна

«Сюрпризи» закону про бюджет

Окрім того, що законом «Про Державний бюджет України на 2023 рік» призупинено індексацію певних видів виплат, у його прикінцевих положеннях є ще один цікавий пункт, який тимчасово призупиняє дію окремих положень низки законів. У 2023 році питання, прописані у відповідних статтях, мають бути врегульовані Кабінетом Міністрів.

Наприклад, стаття 42 Закону «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», якою регулюється питання щорічної індексації пенсій і щорічного перерахунку пенсійних виплат працевлаштованим громадянам з 1 квітня. Вимоги цієї статті у 2023 році будуть виконуватися не так, як прописано в самому законі, а так, як додатково затвердить Кабінет Міністрів. Це означає, що може бути змінено й сам порядок індексації (наприклад, її відсоток буде меншим, ніж передбачено законом), і терміни її проведення (наприклад, не 1 березня, а в іншому місяці). Те саме стосується й автоматичного перерахунку пенсій за віком громадянам, які досі працюють. Так само під питанням опиняються раніше ухвалені рішення про індексацію з 1 березня 2023 року пенсій військових та чорнобильців. 

Крім цього, тепер незрозуміло, як буде формуватися «пакунок малюка». Він був передбачений Законом України «Про державну допомогу сім’ям з дітьми». Його вартість становила три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років (6816 грн). Саме в такому вигляді відповідний пункт закону призупинено. Тепер також маємо очікувати на окреме рішення Кабінету Міністрів. 

У такий же спосіб поставлено під сумнів право на безоплатне забезпечення санаторно-курортними путівками деяких категорій осіб. Зокрема, йдеться про осіб з інвалідністю, а також осіб, на яких поширювалася дія Законів України «Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917–1991 років» і «Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні».

Виплати будуть, пенсійна реформа не на часі: коментарі експертів

Соціальні виплати здійснюватимуть і затримок бути не повинно, а от пенсійну реформу проводити не варто, особливо під час війни, — на цьому сходяться експерти, до яких Соціальна інформаційна платформа звернулася за коментарями. 

Економіст Борис Кушнірук зазначає, що обсяг міжнародної допомоги Україні прогнозується доволі стабільний — буде чим платити. Інша річ, що рівень цієї допомоги далеко не відповідає рівню тих питань, які людям доводиться вирішувати для виживання. 

Економічний експерт Данило Монін також висловлює переконання, що кошти на соціальні виплати будуть. 

«Воєнка та пенсії — перші пріоритети бюджету. Тому впевнений, що гроші будуть. По-перше, бюджет уже зверстаний, щоб соціальні виплати здійснювалися. Швидше за все, будемо ще отримувати гранти й кредити», — каже експерт. 

Водночас пенсійна реформа, яка передбачає запровадження в Україні другого рівня пенсійної системи — обов’язкового накопичувального  — не на часі або не потрібна. Борис Кушнірук схиляється до другого варіанту. 

«Я давній прихильник підходу, коли є лише маленький однаковий фіксований внесок на пенсійне страхування. Він передбачає, що потім виплата із солідарної пенсійної системи має бути мінімальна. Усе інше має бути на добровільних засадах. От варіанти цих добровільних накопичень можуть бути різними», — каже Кушнірук. 

На думку Данила Моніна, накопичувати пенсії самим собі, оминаючи державу — хороша ідея. Але під час війни це питання не на часі. 

«Поки триває війна, витрачаємо величезні гроші на безпеку, тому про запуск накопичувальної системи не може йти мова. Можливо, коли після війни постане питання про перебудову економічної системи загалом, тоді й питання пенсійної реформи може стати актуальним. Адже демографічна ситуація погіршується», — пояснює Монін.  

Щодо об’єднання Фонду соцстраху та Пенсійного фонду, обидва експерти сходяться на тому, що це доречно. Це технічний процес, який не впливає на виплати.

Окремо Данило Монін зазначає, що  українці будуть біднішати, адже економіка впала на 35 %. Якщо ж говорити про індексацію пенсій, то будь-яка індексація в такій ситуації тільки погіршує проблеми. І, звісно, індексація в 5 % не покриє поточну інфляцію.

«Це природний процес, коли на нашій території наймасштабніша континентальна війна. Тому тут нічого не вдіяти. Єдине, нас точно будуть підтримувати зовнішніми вливаннями. Це гарантія того, що хоча б заплановані виплати буде забезпечено. Але говорити про зростання якихось доходів не доводиться», — пояснює експерт.

Автор: Сергій Коробкін, головне фото: pmg.ua